Poniedziałek, 31 marca 2025 r., imieniny Beniamina, Kornelego, Balbiny

Pogotowie Reporterskie

Sadzimy #LasynaNowe100lecie 

 

Nadleśnictwo Kolumna zaprasza do wzięcia udziału we wspólnym sadzeniu lasu! Zbiórka: 5 kwietnia 2025r., godzina 10:00 w Leśnictwie Kopyść, oddział 172-a (ul. Tuwima w Kolumnie). To nie tylko okazja do sadzenia drzew, ale też świetny sposób na aktywny dzień na świeżym powietrzu i spotkanie ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla natury. Zgłoszenia do 3 kwietnia 2025 r.

 

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.

"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las się odnowi, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.

"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji «Lasy na nowe 100-lecie» chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski" – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

* Sadzenia drzew w całej Polsce z różnymi grupami społecznymi. Lokalizacje wydarzeń można zobaczyć na poniższej mapie:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1V5wMrDdjUZCVbqLbwnYtercu00_kN10&femb=1&ll=52.03288435847021%2C19.189094493387326&z=6

* Ogólnodostępne sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w ten symboliczny sposób przyczynić się do ochrony i trwałości lasu.

* Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o gospodarowaniu lasami i o pracy leśników.

Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące początku okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu. Powyższa mapa będzie stale aktualizowana.

Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Skomentuj [ 5 ]
13:45, 27.03.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Mieszkaniec Kolumny @ 07:40, 28.03.2025r. IP: *.*.0.55

Należy przestać wycinać lasy to nie trzeba będzie odnawiać. Las po wycięciu i odnowieniu nie wygląda już tak samo przez kolejne kilkadziesiąt lat, więc odnowienie jest wtedy mało pocieszające. Ostatnio lasy wycinane są masowo, dobrze to widać w okolicach samej Kolumny, ciekawe że spotkanie jest przy ulicy gdzie właśnie nastąpiły największe wycinki w ostatnich latach. Mozna się zastanowić ile kosztują na Lasy Państwowe jako organizacja i ile "muszą" wyciąć aby mogli się samo finansować. W celach gospodarczych należy wrócić do sadzenia konopi, które mogą być wykorzystane zarówno w budownictwie jak i papiernictwie (i wielu innych gałęziach przemysłu). Najlepiej sadzić je na tych nieuzytkach rolnych pozyskanych od rolników. Być może w tym celu konieczne są zmiany przepisów więc to właśnie Lasy Państwowe powinny za tym lobbowac aby móc realizować cel dla którego powinny istniec jako organizacja tj ochrona lasu.

Jan @ 08:07, 28.03.2025r. IP: *.*.149.178

- Posadzimy w tym roku 500 milionów drzew - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w 2019 r.

Żeby tą zapowiedź zrealizować leśnicy do końca 2019 r. musieliby sadzić 32 drzewa na sekundę. Skończyło się na tym, że w okresie rządów PiS wycięto 250 mln drzew.

ASS @ 09:37, 28.03.2025r. IP: *.*.203.169

HAHAHA Sadzenie społeczne to taki przeżytek minionej epoki. Czemu nadlesnictwo Kolumna nie zapraszało mnie do korzystania z wycinanego drewna ? Może bym sobie wziął parę 80 letnich sosen na pamiatkę 😁

Moimzdaniem @ 09:50, 28.03.2025r. IP: *.*.58.134

Każdy z komentujących jest hipokrytą!
Bo kto nie korzysta z drewna na co dzień?! Papier toaletowy, ręcznik papierowy, ubrania, drewniany parkiet, stół, krzesła, książki, kolorowanki dla dzieci... Można wymieniać i wymieniać...
Kto spędza wakacje w domku nad morzem? A może sesja w drewnianej saunie?
Po to jest drewno! A skoro możemy je odnawiać to może warto zebrać pupę i pójść posadzić swoje drzewo!

Adam @ 18:32, 28.03.2025r. IP: *.*.223.71

Popieram pana "Moim zdaniem"
Najlepiej zalesić wszystkie pola i jeść jagody z llasu:)
Las jest odnawialny wycina się i sadzi na nowo dla naszych wnuków tak robili nasi dziadkowie :) dla nas
Dziwię się że oni to rozumieli a my przestajemy;)

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET