Niedziela, 8 września 2024 r., imieniny Marii, Adrianny, Klementyny

Pogotowie Reporterskie

ZUS. Rośnie liczba pracujących emerytów

Liczba czynnych zwodowano  seniorów, od kilku lat stale rośnie. W 2018 roku w całym kraju pracujących emerytów  było 747 tys., a pod koniec 2023 roku  854 tys. W ciągu ostatnich 5 lat wzrost nastąpił o 14 proc.

- W województwie łódzkim w 2018 roku na 1000 seniorów z prawem do emerytury 128 w dalszym ciągu kontynuowało zatrudnienie. W całym kraju to 131 osoby. W 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wzrosła i wynosi odpowiednio 131 osób na każdy 1000 emerytów w regionie i 136 zatrudnionych w całym kraju – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Wśród pracujących emerytów na koniec ubiegłego roku przeważały kobiety i stanowiły 57,8 proc. spośród zatrudnionych seniorów. Ponad 96 proc. to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiąc. Dla mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, dla kobiet – 66 lat i 1 miesiąc.

 

W gronie zatrudnionych emerytów największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 proc. ogółu tej zbiorowości. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność to 29,3 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 25,7 proc.

 

- Pracownicy w wieku emerytalnym stanowią bardzo cenne źródło wiedzy. Ich doświadczenie zawodowe sprawia, że pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają w swoich zespołach tak doświadczoną kadrę. Poza tym dla samych pracowników świadomość, że chcą, a nie muszą pracować, sprawia, że praca jest dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem – dodaje rzeczniczka.

 

Najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni 15,6 proc. pracujących emerytów. Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki, to działalność związana z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych i motocykli-13,6 proc.

 

Liczba pracujących seniorów podlegających, chociaż ubezpieczeniu zdrowotnemu w kraju stanowi 13,6 proc. spośród osób, które uzyskały prawo do emerytury. Najwięcej z nich zamieszkuje województwa: mazowieckie (16,3 proc.), wielkopolskie (15,2 proc.) oraz śląskim i dolnośląskie (po 14,8 proc.), najmniej natomiast województwo podkarpackie (8,9 proc.). W województwie łódzkim 13,1 proc. emerytów w dalszym ciągu kontynuuje zatrudnienie.

 

 

 

 

                                           Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

 

Skomentuj [ 5 ]
11:30, 24.07.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Elzbieta @ 15:42, 24.07.2024r. IP: *.*.149.148

Jeszcze trochę,gdy całkowicie odejdzie pokolenie 50+,społeczeństwo odczuje brak kompetencji następców.Niestety świadczenia zniszczyły potrzebę pracy wśród młodych.Starsi jeszcze wypełniają lukę,ale kiedyś ta bańka pęknie.

Antoni @ 16:56, 25.07.2024r. IP: *

Dla nieroba, pana imigranta z Afryki lub Azji tysiąc euro, a polski emeryt lub rencista zdycha z głodun i musi pracować żeby godnie żyć. Uśmiechnięta Polska, czy Polska Plus to jedno i to samo.

Karol @ 11:37, 26.07.2024r. IP: *

To co pisze "Elzbieta" nie jest niczym nowym, nie jest żadnym odkryciem, żadną rewelacją, bo już np. ponad 100 lat temu tak samo ówcześni dziadersi narzekali gdy w Paryżu fryzjer z Sieradza, niejaki Antek Cierplikowski zaczął skracać włosy kobietom i czesać je na chłopczyce, a w kilka lat później kobiety zaczęły "pozbywać" się biustonoszy. Wtedy też świat miał się zawalić i co? Teraz też nic się nie stanie, a ten twój "bark kompetencji u następców" nie jest oczywiście żadnym brakiem, ale... strachem, tak strachem, twoim strachem dziadersa przed zmianami. Nie bój się, czy się będziesz bać czy nie, młodzi i tak przyjdą, zrobią swoje i... nic się nie stanie, bo rzeczywiście otoczenie będzie inne ale na pewno nie będzie takie same, jak tego oczekujesz. Jeśli zawsze ma być tak, jak kiedyś to po co w ogóle schodziliśmy z drzew?

Wuja do karol @ 15:13, 26.07.2024r. IP: *.*.6.195

Karol . A twoj stary tez jest dziadersem ?
Inaczej czy jestes synem dziadersa?

Celina @ 20:25, 26.07.2024r. IP: *.*.110.178

Każdy ma po trochę racji. Pani Elżbieta według mojej opinii opisuje obecną sytuację edukacyjną występującą nawet w naszym mieście, gdzie zamyka się szkoły specjalistyczne, które w epoce automatyzacji powinny nie tylko funkcjonować ale także rozkwitać.
Pan Antoni słusznie zauważył, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy KO a PIS.
Natomiast Pan Karol przedstawia niesamowitą przygodę fryzjera z Sieradza. Od czego ten Pan Cierplikowski zaczynał? Zaczynał od nauki w Łodzi, od szkoły, od dobrej szkoły.
Czytając dzisiejsze artykuły, dowiadujemy się o fali zwolnień i bankructw w Polsce a tłumaczy się to największym w skali Europy wzrostem cen energii. Czy Państwo dostali także już rachunek za prąd + 29 procent??? Wszystko będzie drożej. Ucieczkę firm tłumaczy się to także niepewną sytuacją w naszym kraju. Jaka to niepewna sytuacja i groźna przyszłość według biznesu?

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama





Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia



© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET