Czwartek, 3 kwietnia 2025 r., imieniny Ryszarda, Antoniego, Pankracego

Pogotowie Reporterskie

Bogactwo przyrody Nadleśnictwa Kolumna

Z pozoru lasy Nadleśnictwa Kolumna znajdują się na lichych ziemiach nizinnych i wydawać by się mogło, że nie powinno tu być atrakcyjnych siedlisk, tymczasem obserwuje się tutaj dużo ciekawych okazów przyrodniczych zarówno na terenach suchych, wydmowych, jak i mokradłach. Ta różnorodność zadziwia nie tylko przyrodników, ale i miłośników natury tym bardziej, że to wszystko znajduje się stosunkowo blisko wielkiej aglomeracji łódzkiej

Wśród różnorodnych form ochrony przyrody mamy Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, 6 rezerwatów przyrody, a wśród nich m.in. „Jodły Łaskie” (58,39 ha) w leśnictwie Sędziejowice, „Grabica” (8,51 ha) w leśnictwie Luciejów, „Molenda” (147,12 ha) w leśnictwie Tuszyn i „Wolbórka” (37,39 ha) także w leśnictwie Tuszyn. Jest też 7 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, m.in. „Sędziejowice” (13,39 ha) i „Kolumna” (41 ha). Wędrując po lasach Nadleśnictwa możemy natknąć się na pomniki przyrody, których jest tu 21, obszary chronionego krajobrazu (2), użytki ekologiczne (9 o łącznej powierzchni 42,85 ha), obszar Natura 2000 (2700 ha), a także liczne chronione gatunki zwierząt, roślin czy grzybów oraz strefy ochronne bociana czarnego, o którym pisaliśmy niejednokrotnie.

Najpopularniejszym pomnikowym drzewem jest tu dąb szypułkowy (11) i buk pospolity. W leśnictwie Żeromin znajduje się najgrubszy w Nadleśnictwie dąb szypułkowy o obwodzie ponad 560 cm. Do najwyższych drzew należy buk pospolity w leśnictwie Tuszyn o wysokości ponad 36 m. Nie wszyscy wiedzą, że w tymże leśnictwie, w rezerwacie „Molenda” rosną jodły o wysokości 44 m, nie zaliczane do drzew pomnikowych. Właśnie, drzewa, gdy jeszcze nie było ich instytucjonalnej ochrony, co zaczęło się dopiero w XIX stuleciu, traktowano jako swoiste pomniki upamiętniające ważne wydarzenia historyczne czy wielkie postacie. Nasz wieszcz Adam Mickiewicz pisał:

Pomniki nasze! Ileż co rok was pożera
kupiecka, lub rządowa, moskiewska siekiera!
Nie zostawia przytułku ni leśnym śpiewakom,
ni wieszczom, którym cień wasz miły, jak ptakom.

Dodajmy, że Mickiewicz jako pierwszy w naszych dziejach i literaturze w „Panu Tadeuszu” użył zwrotu „pomnik przyrody”, co zapewne było wynikiem znajomości ze znakomitym niemieckim przyrodnikiem Aleksandrem von Humboldtem.

 

Panorama Łaska

Skomentuj [ 1 ]
14:00, 28.02.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Ooo @ 20:56, 28.02.2025r. IP: *.*.61.16

Mamy naprawdę piękne okolice tylko trzeba chcieć d.. psko ruszyć.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET