Piątek, 4 kwietnia 2025 r., imieniny Izydora, Wacława, Platona

Pogotowie Reporterskie

Widawa. Infrastruktura OZE w Gminie Widawa

 

Projekt współfinansowany jest ze środków unii europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Fundusz: fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji. Priorytet 9 fundusze europejskie dla łódzkiego w transformacji. Działanie FELD.09.03 przestrzeń w transformacji.

Wartość projektu: 21 163 978,68 pln

Wkład Funduszy Europejskich: 20 105 779,75 pln

Projekt obejmuje wykonanie 200 szt. instalacji PV zasilających indywidualne budynki mieszkalne i 3 budynki publiczne w energię elektryczną o łącznej mocy 1862 kW, ograniczające zużycie z KSE, w tym 172 szt. budynki mieszkalne i 3 budynki użyteczności publicznej wyposażone w magazyny energii o łącznej pojemności 1,34 MWh, pozwalające na korzystanie z „czystej energii” w okresach kiedy nie jest ona produkowana przez ogniwa PV. Dodatkowa moc zainstalowana OZE w ramach projektu to 3886 kW (3,886MW). W zakres projektu wchodzi przygotowanie, zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji OZE.

W zakres projektu wchodzi przygotowanie, zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji OZE.

Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest wytwarzanie energii cieplnej w ilości 1184,67 MWh/rok i elektrycznej w ilości 274,36 MWh/rok, z odnawialnych źródeł energii, na potrzeby obiektów użyteczności publicznej, gdzie roczne zużycie energii pierwotnej obniży się o 531,02 MWh/rok oraz mieszkalnych, gdzie roczne zużycie energii pierwotnej obniży się o 4947,37 MWh/rok. Celem przedsięwzięcia jest ograniczenie produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych i redukcja emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw kopalnych. Celem realizacji jest umożliwienie Gminie Widawa i jej mieszkańcom łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o Porozumienie Paryskie. Efektem realizacji, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o OZE będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego gminy, regionu i województwa łódzkiego. Oczekuje się, że realizacja spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię produkowaną w sposób konwencjonalny, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw stałych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za emisji gazów cieplarnianych - szacowana emisja gazów cieplarnianych obniży się o – 1569,31 ton ekwiwalentu CO2/rok. Uniknięcie emisja NOx o 2,7 t/rok oraz pyłów o 6,76 t/rok. Projekt wpłynie na podniesienie konkurencyjności gospodarki energetycznej na terenie gminy, regionu i województwa łódzkiego, która w wydajny, zrównoważony sposób wykorzystuje zasoby i zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Celem realizacji będzie wzrost konkurencyjności i atrakcyjności społeczno-gospodarczej Gminy, przeciwdziałanie jej marginalizacji. Zakłada się, że zrealizowanie projektu wpłynie pozytywnie na wyrównanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarze wiejskim Gminy Widawa. Inwestycja obejmuje wykonanie w 2 obiektach publicznych oraz w 147 budynkach mieszkalnych odnawialnego źródła energii cieplnej – powietrzna pompa ciepła na ogrzewanie i/lub c.w.u. (w tym instalacje zastępujące konwencjonalne źródło energii – 49 szt; instalacje hybrydowe – pompa ciepła współpracująca ze źródłem konwencjonalnym – 100 szt). Powyższe pozwoli na uzyskanie dodatkowej zdolności wytwarzania energii cieplnej z OZE na poziomie 2024 kW.

Wykonawcą instytucjonalnym projektu jest Gmina Widawa (Inwestor i Beneficjent główny projektu). Grupę docelową odbioru pomocy finansowej stanowią mieszkańcy Gminy Widawa, w tym w szczególności pracownicy kompleksu energetycznego w Bełchatowie, zagrożeniu utratą pracy w wyniku zaprzestania eksploatacji złóż węglowych na terenie Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" oraz zmniejszenia zatrudnienia w Elektrowni Bełchatów na skutek zmiany profilu gospodarczego podmiotu (zaprzestania wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych). Korzyści z realizacji projektu odniesie bezpośrednio 200 gospodarstw domowych, w których realizowany będzie projekt oraz mieszkańcy korzystający z 3 edukacyjnych obiektów użyteczności publicznej w Widawie i Chociwiu. Pośrednio, w związku z osiągniętymi w wyniku realizacji projektu efektami w postaci łagodzenia wpływających na środowisko skutków transformacji, odbiorcami pomocy finansowej będą wszyscy mieszkańcy Gminy Widawa.

Skomentuj [ 0 ]
10:12, 18.02.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET