90 000 wizyt przepadło, bo chorzy ich nie odwołali
W 2024 w Łódzkiem na umówione wizyty, badania i operacje z 33 wybranych zakresów medycyny nie przyszło 90 tys. pacjentów. Na pierwszą wizytę do ortopedy nie przyszło i nie odwołało konsultacji 36 tys. pacjentów. NFZ codziennie wysyła do Polaków SMS-y z przypomnieniem o wizycie, badaniu lub operacji. W 2024 r. wysłał do pacjentów 14 milionów SMS-ów.
Punktualnie od godziny 10.00 każdego dnia system NFZ wysyła dziesiątki tysięcy SMS-ów do Polaków z przypomnieniem o pierwszej wizycie. Przypominamy o zabiegu u fizjoterapeuty, operacji usunięcia zaćmy, tomografii komputerowej. Każdy kto przekazał w rejestracji swój numer telefonu, dostaje SMS na 4 dni przed badaniem/wizytą. W wiadomości NFZ podaje numer telefonu, pod który trzeba zadzwonić, aby odwołać wizytę. SMS-y mają za zadanie zmniejszyć liczbę wizyt czy operacji, które przypadły, choć mogli z nich skorzystać inni chorzy, na przykład ci, którzy pilnie potrzebują pomocy.
W całym 2024 roku NFZ wysłał 14 milionów SMS-ów, rok wcześniej niemal 12 milionów, a w 2022 r. 10 milionów.
63 TYSIĄCE PACJENTÓW w ŁÓDZKIEM NIE PRZYSZŁO DO OBLEGANYCH SPECJALISTÓW
W 2024 na wizyty, operacje, badania obrazowe, zabiegi fizjoterapii ambulatoryjnej nie przyszło w sumie 90 019 mieszkańców Łódzkiego*.
Na operację zaćmy nie przyszło w 2024 r. 604 chorych. Na operację biodra nie zgłosiło się 166 chorych, o połowę mniej niż rok wcześniej (386 w 2023 r.). Nieodwołana wizyta to stracona szansa na szybszą pomoc dla innego chorego. Nieodwołane operacje dezorganizują pracę oddziału, medyków zaangażowanych do zabiegu. Szpital traci pieniądze, bo zabieg się nie odbył. Traci także system publicznej ochrony zdrowia – kolejka się wydłuża. Pacjent, który nie przyszedł na wizytę szkodzi także sobie – wydłuża czas na postawienie diagnozy, na powrót do zdrowia.
Najwięcej nieodwołanych wizyt, tak jak w poprzednich latach, dotyczy poradni ortopedycznej. W 2024 na pierwszą konsultację do ortopedy nie przyszło niemal 36 tysięcy pacjentów z Łódzkiego. Przepadło blisko 63 214 wizyt (łącznie) do specjalistów: kardiologa, onkologa i endokrynologa. Choć choroby układu krążenia i nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
Pacjenci nie przychodzą także na badania TK i RM. Na badania tomografii komputerowej nie przyszło 3 109 pacjentów, a na rezonans magnetyczny 2 775 pacjentów. Medyk rezerwuje dla takiego pacjenta czas potrzebny na badanie, często nawet niemal godzinę. A pacjent… nie przychodzi.
W 2024 roku w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi hospitalizowanych było 107 906 pacjentów. W poradniach odbyło się 283 660 wizyt. W samej Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej 172 449 wizyt. Miesięcznie w Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej pojawia się ok. 1 000 nowych pacjentów. Biorąc pod uwagę tę skalę, bardzo ważne jest, by pacjenci informowali nas o tym, że nie pojawią się na umówionej wizycie. Oczywiście rozumiemy, że zdarzają się różne losowe sytuacje. Niemniej wcześniejsze informacje od pacjentów pozwalają nam sprawniej organizować pracę w poradniach. W miejsce osoby odwołującej wizytę, możemy zapisać inną, potrzebującą konsultacji ze specjalistą. Pomaga to zmniejszać na bieżąco liczbę chorych, którzy czekają. Pacjenci mogą kontaktować się z nami telefonicznie pod numerem infolinii 42 689 52 00 - Julia Ścigała z Działu Promocji i Biura Prasowego w Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
Odwołuję nie blokuję
Chory ma nie tylko prawa, ale także obowiązki. Jeśli nie może skorzystać z wizyty, poddać się operacji - musi ją odwołać. Telefonicznie, osobiście, mejlem.
Kampania #Odwołuje #NieBlokuję ma przypominać pacjentom o tym obowiązku i edukować, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z usług medycznych. Aby odwołać wizytę trzeba się móc szybko i skutecznie skontaktować z poradnią czy szpitalem. Wskazywanie placówkom medycznym narzędzi i rozwiązań, które ułatwią obustronny kontakt i wygodne zarządzanie zaplanowanymi wizytami to jeden z celów kampanii.
W dzisiejszym świecie niemalże każda minuta jest na wagę złota, a nieodwołane wizyty u lekarza są poważnym problemem zarówno dla pacjentów, jak i dla placówek medycznych. Nieobecność pacjenta bez uprzedzenia to nie tylko utracony czas, ale także opóźnienia w opiece nad innymi pacjentami. Każdy może znaleźć się w sytuacji, że nie może przyjść do lekarza, ale to my pacjenci musimy pamiętać o tym, aby poinformować placówkę o odwołaniu wizyty. NFZ za pomocą sms-a przypomina o wizycie, zabiegu czy badaniu. Odwołajmy, jeśli nie możemy przyjść to także wyraz szacunku dla pracy medyków – mówi A. Olsiński dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Ogólnopolska kampania #Odwołuję #NieBlokuję zainicjowało Centrum Medyczne CMP i już po raz 3. angażują się w nią prywatne i publiczne placówki ochrony zdrowia. NFZ uczestniczy w niej kolejny raz, po to by edukować pacjentów o konsekwencjach nieodwołanych wizyt i wspierać dobre praktyki, które pozwolą zmniejszyć skalę absencji.
Więcej informacji na temat kampanii „Odwołuję. Nie blokuję” https://odwolujenieblokuje.pl/.
*dane Łódzkiego NFZ o nieodwołanych w roku 2024 wizytach do 33 rodzajów świadczeń medycznych m.in.: badania TK, RM, kolonoskopia, zabiegi operacyjne, wizyty u specjalistów.
- Skomentuj [ 4 ]
- 11:15, 09.02.2025 r.
Wasze komentarze
Kuba @ 14:54, 09.02.2025r. IP: *.*.16.89
Powinny być nakładane kary finansowe na przychodnie które w nieodpowiedzialny sposób nie odbierają telefonów od pacjentów zmuszonych odwołać na wyznaczony termin wizyty lub badania, z tego wolnego miejsca na pewno skorzystał by inny pacjent.
??? @ 17:39, 09.02.2025r. IP: *.*.249.186
a czy z tych 90-ciu tyś. odliczono tych co zmarli, nie doczekawszy się wizyty?
Dokładnie @ 21:37, 09.02.2025r. IP: *.*.56.84
DOKŁADNIE MAJĄ GDZIEŚ ODBIERANIE TELEFONÓW LEKCEWAŻYĆ POTRAFIĄ W 100% Z SYSTEMEM NIE WYGRASZ STATYSTYKI MUSZĄ BYĆ PO WYKONANIU 10 TEL W GODZINACH PRACY BYŁEM/M ODWOŁAĆ WIZYTĘ PAŃSTWO W PAŃSTWIE I CHAMSTWO TEGO NIE ZMIENIMY Z GÓRY PRZEPRASZAM ALE TAKĄ MAMY RZECZYWISTOŚĆ I ŻADNE WYBORY TEGO NIE ZMIENIĄ BO TO SIEDZI W LUDZKIEJ GŁOWIE
Andrzej @ 08:08, 10.02.2025r. IP: *.*.230.232
Do ???
Zgadzam się całkowicie.
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Uroczyste przekazanie dowództwa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Wstrzymano budowę CSiR w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Archeo remontuje Su-22
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Spotkanie z cyklu „Biznesowa Kawa z Burmistrzem Łasku”
- Kolizja dwóch quadów w Łasku – apelujemy o rozwagę
- Nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu
- Łaskotki w Łasku (video)
- Łaskovia. Bulzo kończy osiemnaście lat
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Miłym zaskoczeniem jest udział lokalnych polityków. Jak łatwo jest stracić zaufanie wyborców?
- Jestem emerytka, po śmierci męża stałam się właścicielką całego domu. W 2011 roku dom zosta
- Wszystkie seniorskie drużyny grają swoje domowe mecze "na wyjazdach". Remont CSiR wymusił pewne z
- CELYNA ty facet jestes naprawdę pukniety jak Posłanka PiS Iwona A. czy na twojadurnote niema juz l
- Chcesz zażyć czystego powietrza, to centrum Łasku, Kilinskiego ,Widawska,Gorna itp. szczegolnie p
- Dowódca bazy wojskowej też się zmienił, podobnie jak komendant policji a jeśli ktoś jest chę
- A czy nie lepiej zamiast anonimowo pieprz..ć głupoty w necie, po prostu wstąpić do OSP i wreszci
- czy ktoś się może orientuje czy za ocieplenie np. tylko poddasza można uzyskać dotacje z czyste
- znam od S ochotnika wyjazd kasa
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego