500. rocznica poświęcenia Kolegiaty w Łasku - 2025
- Chciałbym byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Powiedział Sobór Watykański II - Ecclesia semper reformanda - Kościół zawsze wymaga reformy! Kościół zawsze wymaga zmiany, ale historia tych dwóch wielkich Janów Łaskich pokazuje, że my jeśli nawet szukamy tej zmiany my nie potrafimy siebie nawzajem słuchać, nie szukamy zgody. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności! - mówił kardynał Ryś.
W czwartek (6 lutego) wieczorem w Kolegiacie Łaskiej odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku. - Dokładnie 6 lutego 1525 roku uroczystym aktem konsekracji została poświęcona nasza świątynia na chwałę Bożą i dla pożytku wiernych. Dokonał tego ówczesny Prymas Polski - Jan łaski. To z jego fundacji i dzięki jego trosce wzniesiono w Łasku w latach 1517 - 1523 okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Otrzymał on tytuł kolegiaty i erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Został wyposażony w wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest skarb - otaczany szczególnym kultem od 1515 roku - alabastrową płaskorzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem - dar od Papieża Leona X. - mówił we wstępie do liturgii ks. Zenon Miksa - prepozyt Kolegiaty Łaskiej.
Uroczystościom - które zgromadziły mieszkańców Łasku, władze samorządowe i miejskie oraz kanoników Kolegiaty, a także duchowieństwo z dekanatu - przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
- Wtedy, kiedy myślimy o tej pięknej rocznicy konsekracji tego kościoła, to pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać, to jest pytanie: w jakiej mierze, w jaki sposób, jak konkretnie możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa? - tłumaczył w homilii metropolita łódzki.
Kaznodzieja zauważył, że - jesteśmy włączeni przez Chrzest w jedno miasto Boga, to znaczy, że każdy z nas, każdy na swoją miarę - ale każdy z nas - jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Święty Paweł pisze w jednym ze swoich listów: jesteście obywatelami Boga. Nie jesteście obcymi. Nie jesteście przychodniami. To znaczy, że bierzecie odpowiedzialność za Kościół. Po co stawiać kościół, skoro nikt nie chce wziąć za niego odpowiedzialności? Jeśli nikt nie chce wziąć go pod opiekę? Po co go budować? Jesteście odpowiedzialni? - pytał hierarcha.
- Jesteśmy ciągle w drodze. Jesteśmy ciągle pielgrzymami. O tym mówi nam Rok Święty, który przeżywamy! Jesteśmy ludzkimi, którzy mocno chodzą po ziemi, ale głowę mamy zadartą ku niebu. Cieszymy się tym, czego doświadczamy, ale nosimy w sobie ogromne pragnienie, którego nic nie zdoła zaspokoić jak pełna wspólnota z Bogiem w niebie! To wszystko oznacza Chrzest. - zaznaczył kard. Ryś.
Na końcu hierarcha odwołując się do historii Kolegiaty Łaskiej wspomniał dwóch Janów Łaskich - starszego - Prymasa i konsekratora łaskiej świątyni oraz młodszego - pierwszego proboszcza Kolegiaty Łaskiej, późniejszego reformatora Kościoła, po za Kościołem Rzymskokatolickim. - Macie taki dramat, który jest wpisany w historię sprzed 500 lat. Dwóch absolutnie wybitnych, dwóch wielkich ludzi, którzy spokrewnieni ze sobą, całe lata myślący razem Kościele, w którymś momencie się dramatycznie rozeszli. Można powiedzieć, że Duch Święty ich połączył w tym, co my dziś nazywamy ruchem ekumenicznym! - podkreślił hierarcha.
Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udali się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskiej przed którym odmówiono modlitwy i odśpiewano Apel Jasnogórski.
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik dnia 17 maja 1366 roku. Obecny kościół został wybudowany z fundacji abpa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego w latach 1517–1523 w stylu gotyckim. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 6 II 1525 r. przez abpa Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). Natomiast 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.
Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, który malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w. Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrea della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.
Źródło: Archidiecezja Łódź
- Skomentuj [ 0 ]
- 16:55, 07.02.2025 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Uroczyste przekazanie dowództwa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Wstrzymano budowę CSiR w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Archeo remontuje Su-22
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Spotkanie z cyklu „Biznesowa Kawa z Burmistrzem Łasku”
- Kolizja dwóch quadów w Łasku – apelujemy o rozwagę
- Nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu
- Łaskotki w Łasku (video)
- Łaskovia. Bulzo kończy osiemnaście lat
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
- Działki budowlane
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- mycie okien
- Do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Miłym zaskoczeniem jest udział lokalnych polityków. Jak łatwo jest stracić zaufanie wyborców?
- Jestem emerytka, po śmierci męża stałam się właścicielką całego domu. W 2011 roku dom zosta
- Wszystkie seniorskie drużyny grają swoje domowe mecze "na wyjazdach". Remont CSiR wymusił pewne z
- CELYNA ty facet jestes naprawdę pukniety jak Posłanka PiS Iwona A. czy na twojadurnote niema juz l
- Chcesz zażyć czystego powietrza, to centrum Łasku, Kilinskiego ,Widawska,Gorna itp. szczegolnie p
- Dowódca bazy wojskowej też się zmienił, podobnie jak komendant policji a jeśli ktoś jest chę
- A czy nie lepiej zamiast anonimowo pieprz..ć głupoty w necie, po prostu wstąpić do OSP i wreszci
- czy ktoś się może orientuje czy za ocieplenie np. tylko poddasza można uzyskać dotacje z czyste
- znam od S ochotnika wyjazd kasa
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego