Środa, 29 stycznia 2025 r., imieniny Franciszka, Zdzisława, Walerego

Pogotowie Reporterskie

Radio Łódź: Kontrowersje wokół Lasu Doliwa – miasto-ogród czy nowe osiedle

(fot. Sławomir Cybulski)

 

Pojawił się w Radio Łódź materiał nt. Lasu Doliwa, w którym wzięli udział Włodarze miasta Łask i mieszkańcy. Las Doliwa to obecnie około 1/5 obszaru dzielnicy Kolumna - jej największa naturalna ochrona i atrakcja. W materiale Władze Gminy deklarują powrót do koncepcji miasta-ogrodu sprzed II wojny światowej i tak motywują pomysł likwidacji tego lasu na rzecz osiedla.

Przypomnijmy, że przed II wojną na terenie Kolumny był gęsty las a w umowach sprzedaży działek znajdowały się obostrzenia pozwalające wyciąć jedynie 1/3 drzewostanu pod zabudowę. W latach świetności przed II wojną funkcjonowało m.in. 7 kortów, 2 duże restauracje, 2 plaże, ok 150 pensjonatów. Była tu również duża ilość miejsc publicznych sprzyjających spotkaniom. Pilnowano porządku, były kwiaty, rabaty, nasadzenia.

Czy o powrocie do tej koncepcji realizowanej osobiście przez Janusza Szweycera jest mowa? Nam o takich planach do tej pory nie mówiono a przedstawiony plan zagospodarowania osiedla w żaden sposób do powrotu do tej przedwojennej idei miasta-ogrodu nie nawiązuje.

Przede wszystkim nie wiemy, jakim sposobem Urząd Miejski planuje przywrócić całe zadrzewienie, które z obszaru Kolumny zniknęło. Las to podstawowy walor tego miejsca. Przez 100 lat od założenia miasta-ogrodu Las-Kolumna było kilka mechanizmów ochrony przyrody, jak wspominane wyżej umowy, poprzednie plany zagospodarowania i uchwała o zespole przyrodniczo-krajobrazowym. Prawda jest taka, że mimo tego, dziś las w Kolumnie jest szczątkowy a na niektórych działkach wycięty do zera. Niestety obecnie pozostałości drzew nie chroni już nic a degradacja lasu na zabudowanej Kolumnie postępuje.

Tymczasem słyszymy zapewnienia, że te same restrykcje, które w dłuższej perspektywie lasu nie ochroniły, miałyby ochronić drzewa na terenie planowanego w miejsce lasu Doliwa osiedla.

Wiemy, że to niemożliwe i to nie są żadne obawy. Takie są fakty.

Obecnie jest wiele działek i w Kolumnie i w okolicy jeszcze niezamieszkałych lub na sprzedaż a ponadto planowane są też inne osiedla. Więc tak na prawdę nie musimy wybierać pomiędzy większą liczbą mieszkańców a lasem Doliwa.

LAS DOLIWA, NIE OSIEDLE!

 

Materiał Radio Łódź - posłuchaj

 

 
Rewitalizacja Kolumny

Skomentuj [ 21 ]
13:20, 26.01.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Celina @ 23:16, 26.01.2025r. IP: *.*.89.44

MAM POMYSŁ.
Do ochrony lasu potrzebujemy pomocy, bo nie wiem czy sami mieszkańcy poradzą sobie z bezwzględną władzą.
Poprośmy o pomoc organizacje ekologiczne na przykład OSTATNIE POKOLENIE, albo GREENPEACE POLSKA. Wiem, że niektóre z tych organizacji są bardzo radykalne, może być raban, zainteresujemy telewizję tvn a może dzięki ochronie lasu poznamy lokalną Gretę Thunberg. Musimy powiadomić Młodzieżową Radę Gminy i koniecznie poinformować młodzież szkolną.
Szukajcie kontaktów. Ja jutro napiszę do Ostatniego Pokolenia z prośbą o interwencję w sprawie ochrony lasu. Do usłyszenia. Celina

Doliwa @ 07:44, 27.01.2025r. IP: *.*.68.33

Cytat komentarza z fb. Jest podejrzenie korupcji , może się to okazać bliskie prawdy.

,, Dzień dobry. Dziękuję za tę inicjatywę. W kontekście planowanego głosowania nad zmianą charakteru tych działek kluczowe jest zrozumienie, kto za tą zmianę lobbuje. Rozumiem, że ktoś w urzędzie miasta może mieć wizję, że zamiana lasu w osiedle jest realizacją pierwotnej wizji nt. miasta ogrodu. Z taką wizją się nie zgadzam, powody tu były dyskutowane wielokrotnie. Nad tą kwestią można merytorycznie dyskutować i na taką dyskusję mam nadzieję. Natomiast dostrzegam realne ryzyko, że ewentualne decyzje mogą być powodowane presją z zewnątrz.

Mówimy o ponad 50 hektarach. Wartość tych gruntów w formie działek leśnych to przy obecnych cenach około 1,5 miliona złotych. Po zmianie w planie zagospodarowania na działki budowlane wartość to około 50 mln złotych. Jeśli uwzględnimy ceny działek po zabudowie w wykonaniu dewelopera (który może skupić kilka działek i budować osiedle) mówimy tu już o setkach milionów.

Lobby deweloperów jest silne i nawet jeśli na co dzień dotyczy największych miast to nie omija również takich miejsc jak Łask. Uważam, że mówimy o potencjalnym ryzyku ogromnych nadużyć i realnej presji korupcyjnej. ,,

Ost. Pok. w Kolumnie? Naprawdę? @ 08:11, 27.01.2025r. IP: *.*.149.8

Pomysł z Ostatnim Pokoleniem jest totalnie żenujący i groteskowy. Najpierw troll wymyślił sobie i schował się za panem z ryneczku, potem m.in. zasłonił się organizatorem wycieczek w Bieszczady, a teraz będzie się chował za Ostatnim Pokoleniem. Naprawde potrafisz tylko judzić, szydzić, wyśmiewać zza pleców innych? A kiedy wreszcie cwaniaczku staniesz sam twarzą w twarz i zaprotestujesz po obywatelsku z transparentem w dłoni i pod swoim nazwiskiem, bez wysługiwania się innymi osobami?

do powyżej @ 08:47, 27.01.2025r. IP: *.*.187.211

To tak jakbyś oczekiwał, że skorumpowani politycy jawnie i po obywatelsku będą przyjmować łapówki, stojąc twarzą w twarz z mieszkańcami.

Celina @ 11:19, 27.01.2025r. IP: *.*.89.44

Motto że strony Ostatniego Pokolenia jakże pasującego do naszego lasu Doliwy:
Nie chcemy być ostatnim pokoleniem.
Chcemy być pierwszym pokoleniem, które zaczęło robić to, co trzeba.
Jeszcze to:
"Jesteśmy na autostradzie do
klimatycznego piekła."[1]
Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ

Ojoj @ 12:09, 27.01.2025r. IP: *.*.59.15

A ja proponuję przeznaczyć tereny na zabudowę osiedli po drugiej stronie Łasku. Tam jak się na Szadek jedzie. Nie ma tam lasów, a powstanie w tym miejscu osiedla spodobałoby rozwój gminy w drugim kierunku. Jest tam dworzec PKP i siłą rzeczy zapewne przybyło by pasażerów i tym samym dworzec by został wyremontowany. Wszędzie blisko i dobra lokalizacja. Czy to by nie rozwiązało problemu?

Mieszkaniec Kolumny @ 17:28, 27.01.2025r. IP: *.*.144.50

Moim zdaniem warto byłby zastosować rozwiązanie kompromisowe, polegające na tym że część gruntów byłaby wykupiona przez miasto i te grunty pozostałyby lesne w szczegolnosci las od strony rzeki z zapewnionym dostępem dla mieszakancow a na resztę zgoda na zabudowę z pewnymi obwarowaniami. Bez jakiegoś rozwiązania kompromisowego presja na zabudowę tego terenu przez będzie cały czas istniala i jak nawet teraz uda się ochronić Doliwe to właściciele nadal będą mieli prawo aby w ramach tzw gospodarki leśnej ponownie zrównać w przyszlosci las z ziemią i posadzić na nowo, więc obecny status tych ziem też nie zapewnia im ochrony.

Celina @ 18:12, 27.01.2025r. IP: *.*.89.44

Jakże brakuje dziś naszego burmistrza Andrzeja Owczarka, który zawsze bronił Kolumnę. Jakże brakuje dziś burmistrza Szkudlarka, który wobec petycji mieszkańców także bronił lasu Doliwy.
Mam nadzieję, że pan radny Igor jako opiekun Młodzieżowej Rady, będąc bardziej świadomy i wrażliwy ekologicznie również zapisze się w pamięci mieszkańców jako obrońca naszej natury. Ważne są wszystkie opinie, szczególnie dzieci, które mają prawo do życia wśród drzew.
Miejmy nadzieje, że nie doświadczymy lokalnego Avatara. Czy ktoś uwierzyłby rok temu, że będziemy borykać się z takimi problemami? Obronimy las, wiemy już jak, choć przy okazji może jakaś dymisja.

Do Celiny @ 22:12, 27.01.2025r. IP: *.*.67.165

Chłopczyku, przestań pluć jadłem i sorawdz kiedy marszałek województwa wydał decyzję o odlesieniu. Otóż był to jeszcze maj tego roku, a więc poprzedni marszałek wydał tą decyzję. Teraz cofnijmy się jeszcze bardziej w czasie i zastanówmy się kiedy pismo o odlesienie zostało skierowane do marszałka. Tak, jeszcze za czasów pana Szkudlarka. Świat się zawalił? Cóż przykro mi.

Gdzie ten las? @ 22:28, 27.01.2025r. IP: *.*.154.242

Lasu Doliwa już dawno nie ma. Został kilka lat temu wycięty tak jak inne fragmenty lasu w okolicy. Wtedy nikt nie protestował..

Celina @ 22:40, 27.01.2025r. IP: *.*.247.9

Oczywiście. My wszyscy już wiemy. Ha.
W poprzedniej kadencji.
Jeszcze brakuje Wody polskie do kompletu.

Celina @ 22:57, 27.01.2025r. IP: *.*.247.9

Na początek, trochę edukacji.
Jakie są główne problemy ekologiczne w Polsce?
- Zanieczyszczenie powietrza – smog. ...
- Degradacja zasobów wodnych. ...
- Nadmierne zużycie energii i zależność od węgla. ...
- Problemy z gospodarką odpadami. ...
- Zanik różnorodności biologicznej. ...
- Zmiany klimatyczne i ich skutki dla Polski. ...
- Wycinka lasów i degradacja terenów zielonych.

??? @ 08:11, 28.01.2025r. IP: *.*.5.5

a momze jakieś fotografie tego ,,lasu''? kiedyś i obecnie? na pewno ktoś ma w pamiątkach osobistych

Tam nie ma czego już bronić @ 10:18, 28.01.2025r. IP: *.*.48.25

Sporą część tego lasu kilka lat temu skutecznie "załatwił" niejaki Ksawery.

Kolumbijczyk @ 18:28, 28.01.2025r. IP: *.*.223.181

Dla zdezorientowanych, Las Doliwa po wichurze w 2017 został prawie w całości odnowiony i nadal jest lasem. Dzięki temu, że jest tam użytek leśny, na podstawie ustawy o lasach możliwe było jego odnowienie. Ustawa o ochronie przyrody jak widać na pozostałej części Kolumny nie daje takich możliwości. Gospodarkę leśną na działkach leśnych prywatnych reguluje Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, który sporządzany jest co 10 lat i określa zabiegi oraz ilość drewna do pozyskania w tym okresie. Natomiast ustaw o lasach nakłada na właściciela obowiązek jego odnowienia nie ważne czy wycinka nastąpiła ze względu, iż las osiągnął tzw wiek rębny czy zniszczyła go wichura.

Celina @ 19:23, 28.01.2025r. IP: *.*.247.9

Jak sugeruje jedna z najbardziej znanych organizacji ekologicznych w Polsce, pośpiech w sprawie naszego lasu Doliwa może wynikać właśnie z uwarunkowań prawnych zwiazanych z możliwością wycinania drzew:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Obecnie dużą część lasu Doliwy stanowią młode, ŻYWE drzewa odnowione po wichurze z 2017 roku.
Nie chcemy AVATARU w Łasku.
Współpraca z mieszkańcami, postwa ekologiczna, ochrona i rozwój terenów zielonych - to podstawowe obietnice wyborcze Moniki Mrowińskiej z 2024 roku. Poproszę o realizację. Nawet nie minęło dwanaście miesięcy.
Mam nadzieję na współpracę lokalnej młodzieży i przede wszystkim Młodzieżowej Rady Gminy w sprawie ochrony środowiska.
Mam także nadzieję na modlitwy w kościołach gminnych w sprawie ochrony lasu z Kolumny oraz za roztropne decyzje lokalnych polityków.

Prawo pojemnych kieszeni. @ 20:49, 28.01.2025r. IP: *.*.69.251

Mieszkańcy zostali poinformowani o tym, że Urząd przed przystąpieniem do planu wystąpił o zgodę na to do Marszałka woj. i taką zgodę uzyskał. Poza plecami mieszkańców. W toku rozmów okazało się, że wnioskowali o to właściciele (kilkunastu) i że plan tworzony jest już od marca 2024 roku. Z czyjej inicjatywy po stronie Urzędu - nikt tego nie chce powiedzieć.
Kto nastał w gminie od marca na silniejszym stanowisku? Nie trudno się domyślić. Tutaj korupcja będzie hulała aż miło. Nie takie przekręty już były kręcone. Teraz mamy speca w gminie. I nie ma co oczy mydlić, że to sposób ochrony. Ludzie to nie idioci.

Do Celina @ 20:55, 28.01.2025r. IP: *.*.187.211

Lokalni politycy, to raczej myślą jak zarobić, a nie jak ochronić. Stąd te działania rozpoczęte prawie rok temu, po cichu., w tajemnicy. To są te ich wielkie inicjatywy nijak się mające do obietnic wyborczych. Ochrona terenów zielonych w ich wydaniu będzie wyglądała tak, żeby wszystko wyciąć w pień. Dla nich zieleń to trawnik przed domem. Każde ich słowo obraca się w g...

Kolumbijczyk @ 21:25, 28.01.2025r. IP: *.*.201.253

Jak zmniejszymy lesistość to UE pewnie nałoży podatek od niższej lesistości. Świeże powietrze stanie się towarem deficytowym więc kolejny podatek za to, że oddychamy. Wzorcem tu jest podatku od zmniejszonej retencji, a przed nim wszystko betonowano. Hitem od tego roku jest absurdalny podatku od ogrodzenia dla przedsiębiorców.

Celina @ 21:43, 28.01.2025r. IP: *.*.247.9

Może sprawa lasu wymaga małego sprostowania. Jak twierdzi Pan Turowiecki, jeszcze do niedawna w Strategii rozwoju Miasta i Gminy Łask (dostępne w bip), widniał zapis (w treści), że dotyczy to miasta Tomaszów Mazowiecki. Może pani burmistrz się pomyliło, że las Doliwa jest w Tomaszowie Mazowieckim.
Mimo to, pani Mrowinska zapewnia, że zawsze wierzy w dobro to w tej trudnej sprawie, wycięcia lasu Doliwa, powinna podać się do dymisji.

Bbb @ 22:51, 28.01.2025r. IP: *.*.67.165

Już się chce wymiotować jak się czyta te wypociny obrońców lasu mieszkających w lokalach ZGM. Płacimy podatki xd ile? Ile płacicie za wynajem mieszkań? Wymagania macie conajmniej takie jakbyście mieszkali w Konstancinie. Celine radzę, żeby zgoliła wąs, bo za bardzo ją swędzi pod nosem.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET