Piątek, 18 kwietnia 2025 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Pogotowie Reporterskie

Doliwa na nowo zagrożona

 

Las Doliwa - ma miejsce kolejna próba zmiany 56 hektarów prywatnego lasu w centrum Kolumny na osiedle.  W 2013 roku mieszkańcy Kolumny obronili swoją małą ojczyznę (zebrano wtedy 1300 podpisów pod petycja przeciw likwidacji lasu i przekształceniu w osiedle i 1000 online) i mimo ogromnej wycince, teren Doliwy pozostał lasem. Jak się okazało jednak NIE dla każdego ma to znaczenie.

Niektórzy niestety działają we własnym imieniu reprezentując nie mieszkańców a swoje własne interesy.

Obrońmy las raz jeszcze.

 

Rewitalizacja Kolumny

 

O tym jaka przyszłość czeka Las Doliwa pisaliśmy TUTAJ

 

Skomentuj [ 9 ]
19:00, 19.01.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Celina @ 20:49, 19.01.2025r. IP: *.*.78.185

Na mieście krąży pogłoska, że także wpływowe osoby mają działki na Doliwie. Cena leśnej działki jest ułamkiem ceny działki budowlanej. Bardzo trudno jest przekształcić działki rolne albo leśne na budowlane. Ktoś z Państwa napisał, że każdy właściciel miał świadomość, że nabywa działkę leśną. Mam nadzieję, że także tym razem uda się uratować drzewa, naszą lokalną Amazonie. Także większej uwagi nie wzbudziły bulwersujące słowa pani wiceburmistrz o braku remontów, jak dla mnie zabytkowych zabudowań w Kolumnie. Brak uzasadnienia ekonomicznego. W Łasku zabytkowy dworek koło parku został zburzony a działka sprzedana prywatnemu przedsiębiorcy. Zabytkowy dworzec kolejowy jest w stanie rozsypki. Czy podczas wyborów, wybieraliśmy jakiś sprzedawców, czy osoby, które mają dbać o naszą gminę?

Bożena @ 08:42, 20.01.2025r. IP: *.*.132.167

Odnośnie dworca kolejowego i miejsc przy budynku nie wiem do kogo teren należy ale jak by gmina wprowadziła opłaty za parkowanie to codziennie do budżetu miasta wpływała by niezła suma pieniędzy tam już pieszy nie ma jak przejść samochody zaparkowane są wszędzie Gmino pieniądze uciekają

Geneza i plany na Kolumnę @ 08:58, 20.01.2025r. IP: *.*.168.73

Geneza powstania Kolumny w swej najsłynniejszej postaci sięga idei miast-ogrodów, autorstwa Ebenezera Howarda, brytyjskiego planisty i urbanisty. Koncepcja zakładała tworzenie miast, w których znaczny udział miały mieć tereny zielone, z niską zabudową oraz niedużą liczbą mieszkańców. Ten swego rodzaju powrót do natury miał stanowić przeciwwagę dla przeludnionych ośrodków przemysłowych oraz stanowić lekarstwo na problemy, jakie w nich narastały. Realizacja wizji z końca XIX w. miała także przyczynić się do usunięcia dzielnic biedy, zahamowania wyludniania się wsi i ogólnego podniesienia standardu życia.

Również w końcu XIX w. właścicielami dóbr łaskich została rodzina Szweycerów. Próbowali oni zwiększyć swoje zyski na gospodarowanym majątku, ale ten popadał w coraz większe zadłużenie. W poszukiwaniu źródeł dochodu Janusz Szweycer zwrócił uwagę na lasy w okolicy Kolumny, będącej wówczas wsią. Pra-początki Kolumny to prawdopodobnie druga połowa XVII w., kiedy to powstała w tym miejscu osada młyńska i karczemna. Nazwa miejscowości według legend wywodzi się od kolumny wojsk napoleońskich, która miała zabłądzić w tamtejszych lasach lub od pogańskiego, strzelistego posągu, jaki miał się w nich znajdować.

Jesienią 1925 r. Janusz Szweycer rozpoczął starania, dzięki którym w roku następnym z rodzinnych włości wydzielono obszar 113 ha 903 m, nazwany w księdze wieczystej „Część dóbr Łask zwana Lasy majątku Kolumna”. Przedsięwzięcie wynikało z tendencji, jaką było tworzenie leśnych osiedli letniskowych wokół przemysłowej Łodzi. Szczegółowy plan zagospodarowania terenu zlecił natomiast warszawskiemu architektowi Antoniemu Jawornickiemu, który miał na koncie m.in. plan urbanistyczny Podkowy Leśnej. Jawornicki uwzględnił koncepcję Howarda i w swoim projekcie zawarł szerokie i promieniście rozchodzące się aleje. Plan obejmował także wyznaczenie miejsc pod budowę obiektów użyteczności publicznej, np. stacji kolejowej, poczty, czy kościoła.

W 1927 r. ruszyła sprzedaż działek letniskowych, których powierzchnia sięgała od 1000 do 5000 m. Wśród nabywców był m.in. pabianicki zakład Krusche i Ender, nabywający parcele dla zasłużonych pracowników. Bliskość Łodzi i Pabianic przyciągała głównie tamtejszych przemysłowców, kupców i urzędników. Do końca 1931 r. stało już ok. 200 budynków oraz 20 pensjonatów, w tym ponad 150 willi o różnej wielkości. Część pensjonatów była czynna przez cały rok, a rezerwację pokoi należało dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Rozbudowująca się Kolumna była stale obecna w łódzkiej prasie w postaci ogłoszeń reklamowych, a oprócz turystów, przybywało także ludności miejscowej. Powstawały kąpieliska nad Grabią, korty tenisowe i sale dancingowe. Z uwagi na dominującą obecność majętnych Żydów, w latach 30. Kolumnę nazywano „Małą Palestyną”.

JR @ 09:29, 20.01.2025r. IP: *.*.147.60

Do BOŻENY
Wystarczy że zaczną się WRESZCIE w powiecie kontrole piecy w budynkach mieszkalnych i czym ludzie palą. To z samych mandatów z okresu zimowego można by zbudować kilka chodników albo położyć gdzieś asfalt na drodze. Tutaj to leżą pieniądze po które się nikt nie schyla OD WIELU LAT!
Wystarczy codziennie popatrzeć na wskazania jakości powietrza w Kolumnie!

A @ 18:35, 20.01.2025r. IP: *.*.229.25

Tak jak napisano w tekście „Prywatnego lasu” więc właściciel może sobie tam robić co chce i kropka.

B @ 19:41, 20.01.2025r. IP: *.*.20.148

A ulice są tam wytyczone już z 90 lat.

Chyba coś jest nie tak @ 10:00, 21.01.2025r. IP: *.*.169.52

Proponuję aby zrzucić się i odkupić las od właścicieli. Wtedy będzie bez problemu. Nikt nie będzie miał prawa do wycinki a mieszkancy kolumny zachowaja swoją "AMAZONIĘ". Hej kolumna co Wy na to?

Celina @ 12:42, 21.01.2025r. IP: *.*.95.224

Ja proszę w takim razie o odpowiedź dlaczego na własnej działce potrzebna jest zgoda na wycięcie nawet jednego drzewa. Potrzebna jest zgoda, bo nawet pojedyncze drzewo jest pod prawną ochroną. W tym przypadku jest sprawa całego lasu, prawnie chronionego.

Sil @ 12:57, 21.01.2025r. IP: *.*.160.124

Najwięcej do powiedzenia mają Ci którzy wokół domu mają kostkę ewentualnie kilka tui.
Na czym ma polegać ta " wasza" rewitalizacja Kolumny?
Tak, tak, na odnowieniu, remoncie willi przedwojennych? Pewnie, bardzo szczytny cel, może zróbcie zbiórkę. Kapitalny remont to pewnie kwota 4, 5 mln. za jedną a następnie?? Ile ich ma gmina 5, 7 szt? To jest kwota 30 mln czyli pewnie 1,5 roczny budżet inwestycyjny całej gminy. Później roczne utrzymanie i plan co z nimi zrobić. Przekazać na mieszkania komunalne?? No , halo ??!!!
A może zorganizować ogólnokolumnianą ściepkę??

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET