Piątek, 10 stycznia 2025 r., imieniny Dobrosława, Wilhelma, Agatona

Pogotowie Reporterskie

Kiedy jest możliwe umorzenie egzekucji komorniczej?

 

Egzekucja komornicza to poważna sprawa. Procedura oznacza, że zobowiązania przez dłuższy czas nie były regulowane, więc podjęto środki, by wyegzekwować należne płatności. Są jednak sytuacje, w których umorzenie egzekucji jest możliwe. Kiedy się zdarzają? Długi to nie koniec świata. Nawet egzekucja komornicza nie jest końcem świata. W niektórych sytuacjach może zostać umorzona.

Kiedy dochodzi do umorzenia egzekucji komorniczej?

 

Umorzenie egzekucji komorniczej następuje wtedy, gdy jej dalsze prowadzenie staje się niemożliwe lub bezcelowe. Najczęściej dzieje się tak w następujących sytuacjach:

 

    • gdy dłużnik ureguluje całą należność – wówczas komornik ma obowiązek zakończyć postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku wierzyciel składa wniosek o umorzenie, informując, że zobowiązanie zostało spłacone;

 

    • jeśli dłużnik nie ma majątku ani dochodów, z których można prowadzić egzekucję – w takim przypadku komornik może uznać, że dalsze działania są bezcelowe. W efekcie egzekucja zostaje umorzona z urzędu, ale dług nadal istnieje (egzekucja może zostać wznowiona, jeśli sytuacja dłużnika się zmieni);

 

    • kiedy wierzyciel zdecyduje się zakończyć postępowanie i złoży wniosek o umorzenie egzekucji. Powodem może być np. porozumienie z dłużnikiem, zawarcie ugody lub stwierdzenie, że egzekucja jest nieopłacalna;

 

    • jeśli podczas postępowania komorniczego dojdzie do naruszenia przepisów prawa – wówczas dłużnik może złożyć skargę. Gdy sąd uzna jej zasadność, egzekucja może zostać umorzona;

 

    • jeżeli wierzyciel nie podjął działań zmierzających do egzekucji przez określony czas – w takiej sytuacji dłużnik może podnieść zarzut przedawnienia.

 

Co się dzieje, kiedy dochodzi do umorzenia egzekucji? Taki krok oznacza formalne zakończenie działań podejmowanych przez komornika w celu odzyskania długu. Wówczas przestaje on prowadzić jakiekolwiek czynności, takie jak zajmowanie wynagrodzenia, kont bankowych czy majątku. Dłużnik z kolei odzyskuje pełną kontrolę nad finansami.

Ważne: jeżeli w trakcie egzekucji zajęto więcej środków niż było to konieczne do spłaty zobowiązania, komornik ma obowiązek zwrócić nadpłatę. Pamiętaj jednak, że proces wymaga dokładnego rozliczenia, co może zająć trochę czasu.

 

Umorzenie egzekucji komorniczej nie likwiduje długu

 

Umorzenie egzekucji nie oznacza likwidacji długu, jeśli nie został on spłacony. Należność wciąż istnieje i masz obowiązek ją uregulować. W przeciwnym razie może dojść do ponownego wszczęcia postępowania. Aby tego uniknąć, podejmij działanie – ureguluj swoją sytuację finansową i odzyskaj spokój. Np. jako klient B2 Impact możesz skorzystać z portalu obsługi zadłużenia klienta i ustalić dogodne dla siebie warunki spłaty.

Podsumowując, umorzenie egzekucji komorniczej może nastąpić, jeśli dalsze działania są niemożliwe lub bezcelowe, np. po spłacie długu, gdy dłużnik nie ma majątku czy na wniosek wierzyciela. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to likwidacji długu. Należność wciąż istnieje i może być ponownie egzekwowana, jeśli nie zostanie uregulowana.

 

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
09:01, 09.01.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET