ZUS: Renta wdowia – komu przysługuje i w jakiej wysokości, sprawdź w ankiecie czy będziesz miał do niej prawo
W przyszłym roku ruszy nabór wniosków o przyznanie tzw. renty wdowiej, czyli zbiegu dwóch świadczeń, z którego jedno dotyczy renty rodzinnej po zmarłym małżonku, a drugie innego świadczenia emerytalno-rentowego przyznanego osobie wnioskującej. Świadczenia te można będzie łączyć od lipca 2025 r. o ile spełnione będą wszystkie wymagane warunki.
Nabór wniosków o tzw. rentę wdowią rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. Nie ma jednak powodu by wniosek składać w pierwszych dniach stycznia, bo osoby, które już spełniają te warunki do renty wdowiej mają na to czas do końca lipca 2025 r.
- Tzw. renta wdowia będzie przyznawana od lipca 2025 r. Na złożenie wniosku jest więc czas od 1 stycznia do końca lipca 2025 roku. Nie ma znaczenia czy wniosek zostanie złożony w styczniu, lutym czy maju. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Nie trzeba więc spieszyć się ze składaniem wniosku w pierwszych dniach stycznia. Można sobie wybrać dogodny czas na złożenie wniosku, a nawet skorzystać z możliwości rezerwacji wizyty w ZUS-ie, w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Zbieg dwóch świadczeń
Renta wdowia to zbieg dwóch świadczeń, w tym jedno dotyczy renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Osoby, które do tej pory nie ubiegały się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne od np. ich własnej emerytury , powinny złożyć taki wniosek na formularzu ERR i następnie wnioskować o rentę wdowią.
- Pamiętajmy, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – wyjaśnia Monika Kiełczyńska. - Jeśli natomiast uprawniony do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wnioskował o ustalenie np. własnej emerytury mając na względzie, że będzie ona niższa od renty rodzinnej, również powinien ustalić to prawo, zanim złoży wniosek o rentę wdowią – dodaje rzeczniczka.
Wysokość renty wdowiej
Na początkowym etapie będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 proc, świadczenia, jakie przysługiwałaby osobie zmarłej, lub 15 proc. ustalonej dla wdowy lub wdowca renty rodzinnej i 100 proc. wypracowanego świadczenia. Wybór opcji będzie zależał od decyzji wnioskodawcy lub od możliwości dokonania wyboru przez instytucję emerytalno-rentową, która na prośbę seniora podejmie najkorzystniejszą decyzję. Aby decyzję za wnioskodawcę podjął Zakład, we wniosku, w punkcie dotyczącym wysokości świadczenia, należy wskazać wybór wyższego świadczenia.
Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w zbiegu ulegnie podwyższeniu z urzędu do 25 proc. Należy jednak pamiętać, że łączna suma obu świadczeń, nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie kwoty 5 342,88 zł brutto. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy tę kwotę, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.
Kryterium wieku i nie tylko
Prawo do tzw. renty wdowiej uzależnione jest od łącznego spełnienia przez wdowę lub wdowca następujących warunków: posiadania ustalonego prawa do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.
To ważne, bo ustalenie prawa do renty rodzinnej zależy od faktycznego wieku wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony. W związku z tym osoba, która owdowiała w wieku 50 lat spełnia warunek wieku uprawniający do renty rodzinnej, jednak nie nabywa prawa do tzw. renty wdowiej.
Wnioskujący o rentę wdowia nie może też pozostawać w nowym związku małżeńskim.
Wypełnij ankietę i sprawdź
Aby przekonać się o tym, czy spełnione są warunki do przyznania prawa do „renty wdowiej” można wypełnić specjalną ankietę, którą ZUS opublikował na swojej stronie internetowej (zus.pl). To niezwykle pomocne narzędzie, które umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy wejść na stronę ZUS-u i odpowiedzieć na kilka pytań.
Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego
- Skomentuj [ 0 ]
- 17:35, 25.12.2024 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Otwarcie po pożarze! Odmieniony punkt Marketu Chińskiego w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Słowo od Starosty
- Łask. "Ogród Miejskie Zacisze" zakwitnie obok kolegiaty
- Sieradz, Zduńską Wolę i Łask połączą nowe szlaki rowerowe i turystyczne
- 32 BLT. Generał brygady Jeffrey T. Geraghty z wizytą w bazie
- Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku (zdjęcia)
- Łask. Odeszli do wieczności
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
- Działki budowlane
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- WIESIU Nie śledzisz spraw na bieżąco. Jest plan na kolejne ulice. NISKA , OSTATNIA, GRANICZNA i
- Nawet w Wielką Sobotę?
- będzie sie działo:) Lepsze to niż kiedyś olga lipińska nam serwowała:) kabarecik
- a skąd gmina ma pozostałe 40%? znowu podwyżki śmieci, wody i kanalizacji oraz czynszów? Wiesła
- Ciekawe kiedy zrealizują plan zagospodarowania przestrzennego dla Mikołajowka? Od 2001 roku droga,
- Kiedy szacowana Pani Burmistrz weźmie pod uwagę i zacznie działać z ulicami w Kolumnie, które d
- To wiadomo na co poszły pieniądze z ostatniej podwyżki za wodę.
- Natomiast mnie wcale a wcale nie dziwią tego typu inwestycje, obiecywane przecież w kampanii wybo
- Wszystko pięknie, ale ja mam pytanie co z tym co już jest? Bo to wyglada tak, ze kolejne skwery, o
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego