Kolumna w punkcie zwrotnym - czy utracimy ostatni las Doliwa
Drodzy Państwo, chcemy zrelacjonować i skomentować spotkanie Rada Dzielnicy Kolumna, które odbyło się w dniu 2.12.2014r. Będzie długo.. Otóż na spotkanie został zaproszony Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Planowania Pan Damian Michalski. Pan Damian otrzymał od nas wcześniej pytania, które również tu publikujemy.
Z odpowiedzi wynika, że po protestach mieszkańców przeciw budowie osiedla na terenie lasu Doliwa w 2013 roku temat w sumie przycichł a prace nad tworzeniem planu wznowione zostały w marcu 2024r. Niestety nie dowiedzieliśmy się z czyjej inicjatywy konkretnie.
Właścicielami działek na tym terenie jest m.in. Gmina, Archidiecezja, potomkowie Janusza Szweycera oraz prywatni właściciele. W sumie ok 16-18 różnych właścicieli.
Plan jest tworzony osobiście przez Pana Damiana, który jest projektantem i prognozuje za około miesiąc skończyć. Wtedy plan będzie mógł być udostępniony i poddany konsultacjom społecznym i dalszemu procesowaniu.
Z tego planu wynika, że chodzi o zabudowę rezydencjonalną z różnymi obostrzeniami dot. wyglądu samych budynków oraz konieczności pozostawienia części drzew. Plan będzie też podlegał akceptacji Rady Miejskiej w Łasku, która może go odrzucić. Jednak w przypadku przyjęcia plan może zostać zmodyfikowany w przyszłości w różnych kierunkach. Nie dowiedzieliśmy się ile konkretnie to kosztuje ani jaką inwestycję w ten teren planuje Gmina.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, co udało się potwierdzić na spotkaniu, obecnie na terenie Doliwy są działki LEŚNE, których celem jest gospodarka leśna. Wszyscy właściciele zdawali sobie z tego sprawę w momencie nabycia działek. Działka leśna oznacza, że ma na niej rosnąć las i nie można grodzić tych działek i stawiać domów, jak to jest na działkach budowlanych. Można stawiać ogrodzenia prowizoryczne, jakie spotykamy na terenach lasów i budynki związane z gospodarką leśną. Taki las na działkach leśnych jest chroniony prawnie i jeśli las zostanie wycięty, to w ciągu 5 lat musi zostać odnowiony. Obecnie na tym terenie znajdują się nowe nasadzenia - młody lasek, który będzie rósł przez kolejne dekady. Natomiast tworzony plan zagospodarowania przewiduje przekształcenie działek w budowlane.
Podczas spotkania poinformowaliśmy Pana Naczelnika o całej naszej inicjatywie Rewitalizacji Kolumny i jej historii. O tym, że celem naszego ruchu społecznego od początku był ROZWÓJ Kolumny w kierunku turystyki z wykorzystaniem głównych walorów Kolumny a przede wszystkim lasu, rzeki i zabytkowej architektury.
Kolumna w 2015, kiedy powstało nasze opracowanie, miała zdegradowaną przestrzeń publiczną, dziurawe ulice, popadające w ruinę zabytki, była zaśmiecona a na prywatnych działkach były często WYSYPISKA ŚMIECI. Na Placu Szarych Szeregów była ruina ryneczku i zaniedbana dziurawa ulica z parkingiem a na obecnym Leśnym Skwerku zniszczone chodniki i szkło. Ponadto nie było praktycznie żadnej nici porozumienia między społecznością Kolumny a Włodarzami. Zgłaszane problemy urastały do rangi niemożliwych do wykonania i pojawiały się regularne protesty przeciw wyprzedawaniu działek na terenie Kolumny i innym decyzjom.
Uważamy, że m.in. nasz ruch i połączenie sił naszych mieszkańców we wspólnym celu przyczyniły się do zmiany tej sytuacji. I chociaż wiele udało się zmienić, to jednak kluczowe tematy jak zachowanie leśnego charakteru miejscowości, rewitalizacja drewniaków czy punkt 1 w naszym opracowaniu - stworzenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego - to tematy, w których nie za wiele się zmieniło.
Taki całościowy plan zagospodarowania pozwoliłby zaplanować rozwój infrastruktury w Kolumnie w oparciu o wspólną, spójną wizję i nasze AKTUALNE potrzeby. Jednak w toku starań o ten plan powiedziano nam, że plan zagospodarowania dla Kolumny będzie kosztował z milion i Gminy na to raczej nie stać i finalnie temat się rozmył.
Nikt z nas po poniedziałkowym spotkaniu nie ma raczej wątpliwości co do kompetencji Pana Damiana, który tworzy obecny plan. Jednak uważamy, że plan powinien powstać OD RAZU DLA CAŁEJ KOLUMNY a nie dla jej fragmentu (w wariancie oprotestowanym). Dzięki temu mieszkańcy uzyskaliby spokój wiedząc co koło ich domów powstanie a inwestorzy dostaliby sygnał, gdzie jest miejsce na zabudowę, którą chcieliby zrealizować i jak miałaby ona wyglądać, żeby pasowała do reszty.
Przypomnimy, że tylko w ostatnich latach mieliśmy kilka protestów przeciw sprywatyzowaniu Plaży pod Bykiem, wyprzedaży działki po starym przedszkolu oraz przeciw budowie bloków m.in. przy Małym Stawie.
Gdyby był całościowy plan dla Kolumny, to takich sytuacji można by było uniknąć. Naszym zdaniem powinna również zostać przywrócona Uchwala z 1993 roku w sprawie uznania Kolumny za zespół przyrodniczo-krajobrazowy, której zadaniem było CHRONIĆ LAS. Również ją załączamy. Niestety ze względu na zmiany w prawie zapisy przestały obowiązywać i nikt jej nie odnowił. W efekcie nie ma konieczności sadzenia drzew w miejsce wyciętych i dlatego na naszych oczach las zanika.
W świetle powyższego uważamy, że na tym etapie niemoralne jest "wykrawanie" ostatnich połaci lasu na Doliwie pod zabudowę i nie zajmowanie się w zakresie planowania zagospodarowania obszarem zdegradowanym i resztą Kolumny.
Niektórzy mieszkańcy odbierają ten fakt, że to JEDYNA szansa na rozwój Kolumny, co prawdą nie jest.
Również niemoralne jest sugerowanie, że osoby, które sprzeciwiają się przekształceniu lasu Doliwa na osiedle są przeciwne rozwojowi Kolumny. To te same osoby, które od lat działają na rzecz rozwoju Kolumny również w ramach inicjatywy Rewitalizacji i w innych projektach, które cieszą się uznaniem. Jak więc te osoby mogą być posądzane o bycie wrogami rozwoju??
Dlatego uważamy, że obecny tryb postępowania wprowadza niepotrzebne podziały i skłóca mieszkańców naszej Gminy, co daje się odczuć również w dyskusjach w Internecie.
Tymczasem niezaprzeczalnie podstawowym walorem Kolumny jest LAS, który na naszych oczach zanika i którego do tej pory nie udało się skutecznie ochronić.
Las jest podstawą istnienia Las-Kolumny, Kolumny Miasta-Ogrodu i podstawą atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców i dla turystów z wizji mieszkańców opisanej w opracowaniu Rewitalizacja Kolumny 2015. Las jest również kluczowy z powodów środowiskowych i prognozowanych zmian klimatu.
Dlatego naszym zdaniem powinien powstać plan zagospodarowania dla całej Kolumny a nie tylko dla wycinka. Tylko to pozwoli nam zobaczyć cały obraz Kolumny przyszłości dostosowanej do naszych AKTUALNYCH potrzeb i oczekiwań mieszkańców i wtedy dopiero będziemy w stanie go właściwie ocenić. Inaczej przyjdzie nam się bezsensownie spierać o ostatnią znaczącą połać lasu i podejmować decyzje w strachu i pod presją bez pełnego obrazu tego, jak Kolumna ma się dalej rozwijać.
Źródło: Rewitalizacja Kolumny
- Skomentuj [ 18 ]
- 11:24, 08.12.2024 r.
Wasze komentarze
Makary @ 12:23, 08.12.2024r. IP: *
Cóż wszystko się zmienia i punkt widzenia i punkt siedzenia. Mam wrażenie, że człowiek który ratował plażę pod bykiem czy działkę po przedszkolu przed sprzedażą, bo wtedy działał tylko dla poklasku, teraz chętnie przyłoży rękę do przehandlowania Doliwy. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Ludzie nabywając te działki, wiedzieli że są to działki leśne z pewnymi uwarunkowaniami prawnymi. Co się teraz zmieniło?
Piotr @ 20:42, 08.12.2024r. IP: *
Nie dajcie się nabrać mieszkańcy Kolumny. Wszystko co słyszycie jest tylko po to aby odebrać wam las. Usłyszycie jeszcze wiele obietnic, zapewnień i zobaczycie wiele uśmiechów poklepywań po plecach wszystko po to aby was okraść. Nie dajcie się zwieść. Czym jest Kolumna bez lasu ? Niczym.
Jan @ 07:35, 09.12.2024r. IP: *
Skoro las Doliwa jest własnością prywatną + jest w części własnością jakżeby inaczej kościoła, w jaki więc sposób może on zostać odebrany mieszkańcom Kolumny?
Agata @ 08:29, 09.12.2024r. IP: *.*.227.131
To fajnie całą naszą Kolumna sprzedadzą.Czemu nie mozna temu zapobiec?Naprawde to co siedzieje teraz to katastrofa.
Niby chca ratowac a juz sprzedali komus za dobra kase
Historia Kolumny @ 08:46, 09.12.2024r. IP: *.*.180.72
#łódzkienaweekend ☀
Nadal obecna, choć już nie tak powszechna jak dawniej, drewniana zabudowa pośród zieleni i promieniście rozchodzących się dróg. W pobliżu Grabia, jedna z najczystszych rzek w Polsce. Nawet po tak krótkim opisie miłośnicy malowniczych zakątków woj. łódzkiego nie powinni mieć problemu z odgadnięciem nazwy miejscowości. To oczywiście Kolumna, będąca od 1973 r. dzielnicą Łasku, ale z własną, blisko stuletnią historią.
Geneza powstania Kolumny w swej najsłynniejszej postaci sięga idei miast-ogrodów, autorstwa Ebenezera Howarda, brytyjskiego planisty i urbanisty. Koncepcja zakładała tworzenie miast, w których znaczny udział miały mieć tereny zielone, z niską zabudową oraz niedużą liczbą mieszkańców. Ten swego rodzaju powrót do natury miał stanowić przeciwwagę dla przeludnionych ośrodków przemysłowych oraz stanowić lekarstwo na problemy, jakie w nich narastały. Realizacja wizji z końca XIX w. miała także przyczynić się do usunięcia dzielnic biedy, zahamowania wyludniania się wsi i ogólnego podniesienia standardu życia.
Również w końcu XIX w. właścicielami dóbr łaskich została rodzina Szweycerów. Próbowali oni zwiększyć swoje zyski na gospodarowanym majątku, ale ten popadał w coraz większe zadłużenie. W poszukiwaniu źródeł dochodu Janusz Szweycer zwrócił uwagę na lasy w okolicy Kolumny, będącej wówczas wsią. Pra-początki Kolumny to prawdopodobnie druga połowa XVII w., kiedy to powstała w tym miejscu osada młyńska i karczemna. Nazwa miejscowości według legend wywodzi się od kolumny wojsk napoleońskich, która miała zabłądzić w tamtejszych lasach lub od pogańskiego, strzelistego posągu, jaki miał się w nich znajdować.
Jesienią 1925 r. Janusz Szweycer rozpoczął starania, dzięki którym w roku następnym z rodzinnych włości wydzielono obszar 113 ha 903 m, nazwany w księdze wieczystej „Część dóbr Łask zwana Lasy majątku Kolumna”. Przedsięwzięcie wynikało z tendencji, jaką było tworzenie leśnych osiedli letniskowych wokół przemysłowej Łodzi. Szczegółowy plan zagospodarowania terenu zlecił natomiast warszawskiemu architektowi Antoniemu Jawornickiemu, który miał na koncie m.in. plan urbanistyczny Podkowy Leśnej. Jawornicki uwzględnił koncepcję Howarda i w swoim projekcie zawarł szerokie i promieniście rozchodzące się aleje. Plan obejmował także wyznaczenie miejsc pod budowę obiektów użyteczności publicznej, np. stacji kolejowej, poczty, czy kościoła.
W 1927 r. ruszyła sprzedaż działek letniskowych, których powierzchnia sięgała od 1000 do 5000 m. Wśród nabywców był m.in. pabianicki zakład Krusche i Ender, nabywający parcele dla zasłużonych pracowników. Bliskość Łodzi i Pabianic przyciągała głównie tamtejszych przemysłowców, kupców i urzędników. Do końca 1931 r. stało już ok. 200 budynków oraz 20 pensjonatów, w tym ponad 150 willi o różnej wielkości. Część pensjonatów była czynna przez cały rok, a rezerwację pokoi należało dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Rozbudowująca się Kolumna była stale obecna w łódzkiej prasie w postaci ogłoszeń reklamowych, a oprócz turystów, przybywało także ludności miejscowej. Powstawały kąpieliska nad Grabią, korty tenisowe i sale dancingowe. Z uwagi na dominującą obecność majętnych Żydów, w latach 30. Kolumnę nazywano „Małą Palestyną”.
Po drugiej wojnie światowej w drewnianych willach zamieszkało wielu repatriantów z Wileńszczyzny, a spora liczba budynków przeszła także we władanie Funduszu Wczasów Pracowniczych. Część pensjonatów zamieniono na ośrodki kolonijne dla dzieci i młodzieży. Kolumna z czasem utraciła charakter miejscowości wypoczynkowej, a także sporą część swych wizytówek - starodrzewu sosnowego i przedwojennej zabudowy. Nie utraciła za to społeczników oraz miłośników lokalnej historii, czyniących starania, aby Kolumna znów stała się miejscem wartym odwiedzenia. Organizowane są spacery historyczne, wystawy fotograficzne, festiwal artystyczny „Pociąg do Kolumny”. Miał także miejsce kongres miast-ogrodów. Grabia natomiast przyciąga przez cały rok. Zimą odbywa się w niej morsowanie, natomiast w ciepłych miesiącach popularnością cieszą się spływy kajakowe.
Julek @ 09:25, 09.12.2024r. IP: *.*.142.12
Wychodzimy na ulice!trzeba chyba tak zablokowac to i nie ma mocy na nas.
Janek @ 10:16, 09.12.2024r. IP: *.*.204.104
Oby nie sprzedali Niemcom pod budowę osiedli dla nielegalnych emigrantów - PO tych złodziejach można się spodziewać wszystkiego !
Jan @ 11:03, 09.12.2024r. IP: *.*.53.162
Co to za pisigłupek ten Janek? Z jakiej pisowskiej choinki się urwał? Ten propagandowy cymbał naprawdę myśli, że teraz ktoś kto ma takie cuda jak Schwarzwald z Baden Baden, Dolinę Mozeli, Tyrol czy Las Turyński będzie kupował parcele w jakiejś zapomnianej przez władze, zasypanej śmieciami, zasmrodzonej Kolumnie?
Ty propagandysto pisowski zamiast prostacko, topornie napuszczać na Niemców przede wszystkim zwróć uwagę kto JUŹ jest właścicielem działek na Doliwie. Naprawdę nie zastanowiło cię to dlaczego działki ma tu kościół? Nie pytasz się w jaki sposób wszedł w ich posiadanie? To jest problem a nie Niemcy, którzy za chwilę nie będą mieli co do garnka włożyć.
symir @ 15:16, 09.12.2024r. IP: *.*.142.70
Janek mozg pisowskiego czlowieka...za kosciol pojdzie w ogien na stos!haha masakra ile wy jeszcze musiscie sie uczyc.Gorzej niz w Afryce macie pojecie.ty widac ze lekko oderwany ...siedzisz przy kompie i piszesz co jaro karze a tak naprawde nie ma pojecia co siedzieje .pewnie jestes utrzymankiem kogos i nawet nie potrafisz zarobic na siebie
Do symir @ 15:28, 09.12.2024r. IP: *
hmmmm cytując twoje słowa ,, gorzej niż w Afryce macie pojecie ,, to ja się zastanawiam jak bardzo ty jesteś oderwany i jak daleko od Łasku w świecie byłeś. Może ty znasz Afrykę tylko z filmów o plemionach, ale.... niczyja to wina, że się zatrzymałeś w rozwoju, co widać po pisowni i składni zdań.
Co do pisowców czy tuskowców, prawda jest taka, że to jedna klika i polityka wzajemnej akceptacji, wy nie ruszycie nas - my nie ruszymy was. Za PiSu było źle i złodziejstwo i za nowego rządu wcale nie jest lepiej, a przekręty nadal mają się dobrze. Nie ważne kto się dopcha do koryta , to garnie dla siebie, a z pewnością nic dobrego nie robi dla takich osiołków jak ty.
A my póki co jesteśmy tylko biernymi obserwatorami jak jeden i drugi rząd robił i robi Polaków w konia.
Zosia @ 16:51, 09.12.2024r. IP: *.*.17.97
Do @Do symir, no właśnie, nie myślę o skali kraju, ale dlaczego w Łasku jesteśmy biernymi obserwatorami? Nie reagujemy na to co robią włodarze, zarówno w gminie, jak i w powiecie. Ja odnoszę wrażenie, że mają mieszkańców za półgłówków, którym można wszystko wcisnąć, a brak reakcji tylko utwierdza ich w tym przekonaniu.
Do Zosia @ 17:34, 09.12.2024r. IP: *
Ludzie chyba boją się reagować, bo albo zostaną zlekceważeni, zakrzyczani, albo postraszeni znajomościami.
Bierność bierze się z bezsilności.
Wieśniak @ 08:15, 10.12.2024r. IP: *.*.42.75
A kto Wam broni reagować.
Zróbcie ściepę, odkupcie las i będzie uratowany.
Ale Wy potraficie tylko krzyczeć na innych i wyciągać łapy po datki.
Do mieszkańców kolumny. @ 08:43, 10.12.2024r. IP: *.*.132.149
Jest wyjście. Jeżeli jako mieszkancy Kolumny chcecie decydować o majątku innych właścicieli to proponuję ogólna zbiórkę i wykupienie spornych terenów. Wtedy będziecie mogli robić co Wam się żywnie podoba. Generalnie z Kolumny od lat słychać tylko "daj". Szkoda że mieszkancy swoje biznesy prowadzą w Łodzi, Pabianicach i tam płacą podatki .........
do wieśniak @ 08:51, 10.12.2024r. IP: *
Co za głupoty wypisujesz , że mieszkańcy Kolumny wyciągają ręce po datki?
No tak, bo Łaskowianie uważają, że Kolumna ma tylko płacić podatki.
Co do lasu poczytaj sobie o uwarunkowaniach prawnych tych leśnych działek, o których przy nabyciu ich na własność kupujący byli doskonale zorientowani. Nagle gdy zaczęła w grę wchodzić jakaś kasa do przytulenia, to ten co kiedyś walczył o Kolumnę bardzo chętnie przyłoży rękę do przekształcenia działek leśnych w budowlane. Wiadomo, że nic za darmo. Ktoś pomoże to zrobić i za to dostanie w łapę, ktoś inny zarobi na swoich działkach.
Nie ma tu co owijać goowna w złoty papierek.
Takich ludzi żeście wybrali do rządzenia i przy okazji do degradowania gminy
Wieśniak @ 08:52, 10.12.2024r. IP: *.*.42.75
Myślę, że każdy rozsądny człowiek jest za ochroną przyrody.
I fajnie by było, gdyby w Kolumnie było dużo drzew.
Ale Wasza hipokryzja jest wręcz żałosna. Jak weszło "lex Szyszko", to cała Kolumna chwyciła za piły by wyciąć drzewa w swoich ogródkach. ;)
A teraz będą "bronić" cudzego lasu. ;)
Mieszkaniec Kolumny @ 09:31, 11.12.2024r. IP: *.*.162.3
Szkoda lasu Doliwa, choć moim zdaniem utracilismy go już po poprzednich wycinkach. Aktualnie najlepsze byłoby chyba jakieś rozwiązanie kompromisowe np zostawienie pasu lasu od strony szosy oraz od strony rzeki bez możliwości zabudowy. Życzyłbym sobie także aby dalej było możliwe dojście do kładki na rzece w stronę Kaczego dołka.
Innym i moim zdaniem większym problemem, o którym chyba mało się pisze jak tzw sama "Gospodarka Leśna" realizowana przez nasze Nadleśnictwo, która polega na tym że mogą wyciąć w pień dowolny fragment lasu czy to w samej Kolumnie czy okolicach bez konsultacji z kimkolwiek.
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Otwarcie po pożarze! Odmieniony punkt Marketu Chińskiego w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. "Ogród Miejskie Zacisze" zakwitnie obok kolegiaty
- Słowo od Starosty
- Sieradz, Zduńską Wolę i Łask połączą nowe szlaki rowerowe i turystyczne
- 32 BLT. Generał brygady Jeffrey T. Geraghty z wizytą w bazie
- Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku (zdjęcia)
- Łask. Odeszli do wieczności
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
- Działki budowlane
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- WIESIU Nie śledzisz spraw na bieżąco. Jest plan na kolejne ulice. NISKA , OSTATNIA, GRANICZNA i
- Nawet w Wielką Sobotę?
- będzie sie działo:) Lepsze to niż kiedyś olga lipińska nam serwowała:) kabarecik
- a skąd gmina ma pozostałe 40%? znowu podwyżki śmieci, wody i kanalizacji oraz czynszów? Wiesła
- Ciekawe kiedy zrealizują plan zagospodarowania przestrzennego dla Mikołajowka? Od 2001 roku droga,
- Kiedy szacowana Pani Burmistrz weźmie pod uwagę i zacznie działać z ulicami w Kolumnie, które d
- To wiadomo na co poszły pieniądze z ostatniej podwyżki za wodę.
- Natomiast mnie wcale a wcale nie dziwią tego typu inwestycje, obiecywane przecież w kampanii wybo
- Wszystko pięknie, ale ja mam pytanie co z tym co już jest? Bo to wyglada tak, ze kolejne skwery, o
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego