Apel o reformę systemu szczepień w Polsce
Jak wynika z europejskich analiz Polska jest jednym z krajów Unii, w których czas od wprowadzenia szczepionki na rynek do jego publicznego finansowania w ramach Programu Szczepień Ochronnych jest jednym z najdłuższych w Europie. Zdaniem ekspertów to opóźnienie, brak spójności i uwzględnienia specyfiki szczepionek w czasie oceny oraz brak konkretnych ram czasowych i przejrzystości w procesie podejmowania decyzji stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków.
Odkładanie w czasie wprowadzania populacyjnych szczepień przeciw istotnym zagrożeniem epidemiologicznym, to nie tylko gigantyczne koszty, ale także zachorowania, hospitalizacje i zgony, którym można zapobiegać poprzez profilaktykę.
Cztery recepty na decyzyjność
W Polsce szczepionki oczekują na włączenie do Programu Szczepień Ochronnych nawet kilkanaście lat, podczas gdy w m.in. Niemczech, Grecji czy Włoszech czas ten nie przekracza 2 lat. To w dużej mierze konsekwencja niskiej efektywności procesów oceny i podejmowania decyzji o finasowaniu szczepień ze środków publicznych. Właśnie dlatego ich doskonalenie jest tak istotne - może przyśpieszyć i zwiększyć dostęp do szczepień, równocześnie wspierając założenia polityki zdrowotnej, społecznej i ekonomicznej. Wychodząc naprzeciw problemowi, Eksperci poddali pogłębionej analizie polskie i europejskie systemy, adresując cztery obszary, którymi należałoby się zająć, aby poprawić sytuację, a co za tym idzie uniknąć wielu zbędnych hospitalizacji oraz zgonów z powodu chorób zakaźnych:
„Apelujemy do Pani Minister o podjęcie działań zmierzających do poprawy procesów oceny i podejmowania decyzji dotyczących szczepień ochronnych, w celu poprawy dostępności do innowacyjnych form profilaktyki zdrowotnej” – czytamy w apelu.
Po pierwsze: więcej uprawnionych do inicjowania procesów oceny szczepionek
Jako pierwszy punkt Eksperci wskazują potrzebę rozszerzenia liczby podmiotów uprawnionych do inicjowania procesów oceny szczepionek rekomendowanych do Programów Szczepień Ochronnych. Obecnie jest on rozpoczynany wyłącznie przez Ministerstwo Zdrowia, podczas gdy mógłby być przez m.in. Zespół Ekspertów (NITAG), towarzystwa naukowe, konsultantów krajowych, a nawet organizacje pacjentów.
Celem powinno być opracowanie przejrzystego, sformalizowanego procesu, który nałoży obowiązki na poszczególne instytucje z uwzględnieniem konkretnych ram czasowych oraz spójnie określonych założeń dotyczących wyszczepialności.
Po drugie: wzmocnienie roli Zespołu do Spraw Szczepień Ochronnych
Funkcjonujące w Polsce organy doradcze (Rada Sanitarno- Epidemiologiczna oraz Zespół ds. Szczepień ochronnych) w przeciwieństwie do swoich europejskich odpowiedników nie posiadają wyraźnie ustalonej roli w systemie. Działania tych ciał doradczych, mają w dużej mierze charakter reaktywny i nietransparentny, a zasoby oraz siła rekomendacji pozostają ograniczone. Tracą na tym przede wszystkim pacjenci, którzy muszą czekać na innowacyjne metody profilaktyki znacznie dłużej od swoich europejskich sąsiadów. Właśnie dlatego określenie, i co za tym idzie wzmocnienie ich roli oraz zabezpieczenie zasobów ludzkich i finansowych na działania merytoryczne jest tak istotne.
Po trzecie: przyśpieszenie procesów decyzyjnych
Szczepionki w Polsce ocenia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Stosuje reguły oceny wypracowane dla leków, co niestety nie uwzględnia specyfiki szczepionek i działań profilaktycznych. Eksperci wskazują, że wymaga ona rozszerzenia m.in. o koszty i korzyści związane z poszczególnymi programami szczepień oraz włączenie lokalnych danych epidemiologicznych jako istotnego elementu oceny każdego preparatu.
Po czwarte: ocena i alokacja zasobów
Zmiany systemowe są niezbędne, żeby doprowadzić do priorytetyzacji szczepień jako najskuteczniejszej metody profilaktyki i zapewnić, aby decyzje podejmowane w oparciu o dane kliniczne i epidemiologiczne były rozpatrywane równolegle z oceną i alokacją zasobów.
Mowa o m.in. zabezpieczeniu zasobów finansowych przez alokację budżetu na profilaktykę oraz uelastycznieniu obecnego systemu, przez co finansowanie szczepień zapewniałoby bezpłatny dostęp do szczepionek niezależnie od mechanizmu, w pierwszej kolejności dla grup pacjentów, którzy odnieśliby z nich największe korzyści. Umożliwi to stworzenie spójnej i przejrzystej polityki alokacji środków, której obecnie brakuje.
Jak duża jest skala efektów programów szczepień ochronnych?
Powszechne szczepienia co roku ratują życie milionów ludzi na całym świecie. Na przestrzeni lat umożliwiły eliminację i ograniczenie groźnych chorób (m.in. całkowite wyerydykowanie ospy prawdziwej oraz usunięcie polio z Europy). Jako działania prowadzone na skalę populacyjną – ich efekty są bardzo duże. Każda refundacja przekłada się na ochronę zdrowia tysięcy ludzi, odciąża systemy opieki zdrowotnej oraz redukuje koszty generowane przez m.in. hospitalizację czy dni nieobecności w pracy.
Autorzy apelu wyrażają chęć i gotowość do działania: „jako Zespół Ekspertów jesteśmy gotowi do podjęcia działań, które doprowadzą do poprawy istniejących procesów oceny i podejmowania decyzji dotyczących szczepień ochronnych i umożliwią tym samym dostęp do skutecznej profilaktyki z zachowaniem terminowości, inkluzywności, spójności i przejrzystości” – czytamy w apelu.
Informacje o omawianej publikacji naukowej:
W 2021 r. przeprowadzono analizę europejskich systemów oceny szczepionek i procesów decyzyjnych w zakresie finansowania szczepień ochronnych[1]. Publikacja ta zainspirowała kontynuację działań i pogłębioną analizę zagadnienia w oparciu o zaproponowaną w cytowanym badaniu metodologię i kryteria oceny. Wyniki pracy zostały opublikowane w marcu tego roku: https://www.mdpi.com/2076-393X/12/3/286
Rada Ekspertów / Autorzy badania:
· Prof. Marcin Czech
· Prof. Jacek Wysocki
· Prof. Teresa Jackowska
· Prof. Iwona Paradowska- Stankiewicz
· Prof. Ewa Augustynowicz
· Prof. Aneta Nitsch-Osuch
· Prof. Jarosław Pinkas
· Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas
· Prof. Ernest Kuchar
· Dr hab. n. med Maciej Niewada
· Jakub Szulc
· Dr n. farm. Mikołaj Konstanty
· Michał Byliniak
[1] Laigle V, Postma MJ, Pavlovic M et al. Vaccine market access pathways in the EU27 and the United Kingdom - analysis and recommendations for improvements. Vaccine 2021, 39:5706-5718.
- Skomentuj [ 3 ]
- 15:00, 24.11.2024 r.
Wasze komentarze
ASS @ 05:12, 25.11.2024r. IP: *.*.64.64
Brakuje szczepionek na coraz barziej postepujący idiotyzm przechodzacy w debilizm w ówczesnej populacji. To co sie teraz z narodem wyprawia to szok.
Elzbieta @ 10:16, 25.11.2024r. IP: *.*.163.242
Do ASS -popieram.
Łask stoi na czele w rankingu do takich szczepień.
Świadomy skutków ubocznych @ 11:19, 26.11.2024r. IP: *.*.160.102
Polska jest o zgrozo liderem szczepień dla dzieci niestety.
Wy się sami wyszczepcie, w latach waszej młodości pewnie tyle tego nie było, więc nadrabiajcie straty i bierzcie te cuda stworzone przez naukowców bez sumienia.
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Otwarcie po pożarze! Odmieniony punkt Marketu Chińskiego w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. "Ogród Miejskie Zacisze" zakwitnie obok kolegiaty
- Łask. Odeszli do wieczności
- Sieradz, Zduńską Wolę i Łask połączą nowe szlaki rowerowe i turystyczne
- 32 BLT. Generał brygady Jeffrey T. Geraghty z wizytą w bazie
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Uroczyste otwarcie nowego skrzydła w Szkole Podstawowej w Marzeninie
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Drogi i drogi a może w końcu za szpital się pani weźmie bo od lat nic z tym nie robicie
- Mieszasz prawdy i "półprawdy". Co do noblisty - racja. Co do aktów własności - bzdury. Ja mam a
- filmiku, "mondralo" z Łaska, piewco miejskich klechd opowiadanych półgłosem na bazarku, gdybyś
- WIESIU Kolumna ma/chce być ekologiczna, to i nawierzchnie powinny być naturalne.
- Dla mnie to jest tak szokująca inwestycja że trudno mi w to uwierzyć.Wystarc
zy iść do muzeu - WIESIU Nie śledzisz spraw na bieżąco. Jest plan na kolejne ulice. NISKA , OSTATNIA, GRANICZNA i
- Nawet w Wielką Sobotę?
- będzie sie działo:) Lepsze to niż kiedyś olga lipińska nam serwowała:) kabarecik
- a skąd gmina ma pozostałe 40%? znowu podwyżki śmieci, wody i kanalizacji oraz czynszów? Wiesła
- Ciekawe kiedy zrealizują plan zagospodarowania przestrzennego dla Mikołajowka? Od 2001 roku droga,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego