Tydzień Świadomości Cukrzycowej
Rozpoczął się ogólnopolski Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej. Od 12 do 16 listopada 2024 każdy cukrzyk, w miejscach, które biorą udział w akcji, może bezpłatnie zbadać stopy. Otrzyma zalecenia, które dotyczą ich pielęgnacji lub leczenia, dowie się, jak o nie dbać i kiedy przyjść na kolejne badanie.
Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej jest to akcja ogólnoświatowa. W Polsce organizuje ją Polskie Towarzystwo Leczenia Ran. Podczas tego tygodnia uświadamiamy, jak poważne jest ryzyko rozwinięcia stopy cukrzycowej. Co 4. cukrzyk będzie miał problem z owrzodzeniami na stopie. To choroba nieuleczalna, a rany, choć można zagoić, mają olbrzymią tendencję do odnawiania się. Warto skorzystać i umówić się na bezpłatne badania i edukację, w gabinetach, które biorą udział w akcji - dr n. med. P. Lipiński chirurg, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran
Łódzki NFZ włącza się w edukację i działania profilaktyczne w ramach Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej. Na cukrzycę - według danych NFZ - chorują już 3 miliony Polaków. Cukrzyca jest coraz większym problem zdrowotnym i społecznym. Przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą. Występują cztery typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia.
Cukrzyca wiąże się również z wieloma powikłaniami. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa. Wysoki poziom cukru powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych i zmniejsza się ukrwienie nóg, które utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń. Ponad połowa ran na stopie ulegnie zakażeniu. Eksperci szacują, że w Polsce prawdopodobnie od 150 tys. do 250 tys. diabetyków ma owrzodzenie stopy. Cukrzyk często nie czuje bólu – nie czuje, że stopa jest zraniona, oparzona lub otarta.
Terminem stopa cukrzycowa określa się szereg zmian chorobowych w obrębie stóp spowodowanych długoletnią i źle leczoną cukrzycą. Stopa cukrzycowa może rozwinąć się w wyniku niedotleniania kończyn, co jest powodowane złym ukrwieniem w obrębie stopy. Proces niedotlenianie dotyczy skóry, tkanek miękkich, mięśni, nerwów i kości – zatem wszystkich struktur stopy – M. Józefowska diabetolożka z poradni leczenia stopy cukrzycowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa.
PROFILAKTYKA ZAMIAST NOŻA I ANTYBIOTYKU
Ogromne znaczenie w zapobieganiu powstawania zespołu stopy cukrzycowej ma profilaktyka. Każdy diabetyk powinien zacząć jak najwcześniej profilaktykę stopy cukrzycowej. Dlaczego to takie ważne?
Stopa cukrzycowa może rozwinąć się u każdego cukrzyka. To nie jest prawda, że to choroba osób, które zaniedbują swoje leczenie. Choroba dotyka młodych, starszych, jeśli mają nieprawidłowe poziomy glikemii. Bywa, że rozpoczęcie leczenia cukrzycy zaczyna się od … leczenia stopy cukrzycowej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Każdy cukrzyk powinien mieć stopy skontrolowane przez medyka. Samokontrola powinna być codzienna. Nie ma błahej rany u cukrzyka: otarcie, pęcherz mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, które będą wymagały pomocy chirurga - dr n. med. P. Lipiński chirurg, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran
Zagojenie rany nie kończy choroby. Po zagojeniu odsetek nawrotów owrzodzeń wynosi aż 40% w ciągu roku i 60% w ciągu 3 lat. Rozpoznanie cukrzycowej choroby stóp oznacza dla pacjenta rozpoczęcie walki o zachowanie stóp, którą będzie toczył do końca życia.
Pierwszym i niezbędnym elementem profilaktyki jest dbałość o prawidłowe glikemie. Ale to nie wszystko. Diabetycy powinni codziennie wieczorem oglądać swoje stopy, aby sprawdzić, czy nie ma na nich jakichkolwiek zmian (otarcia, pęknięcia). Ważne jest wygodne obuwie, wykonane z naturalnych materiałów, dobrze wyprofilowane, nieco luźniejsze, aby nie powodować otarć. Chorzy powinni unikać butów otwartych – sandałów, klapek ponieważ z powodu ograniczonego odczuwania bólu mogą nie zauważyć, że dostał się do nich np. mały kamień, który może poważnie zranić stopę, a pacjent może tego zupełnie nie odczuwać. Należy uważać na temperaturę wody w wannie czy pod prysznicem – znowu z powodu nieprawidłowości w odczuwani temperatur łatwo o oparzenia stóp. W codziennej pielęgnacji należy używać specjalnych kremów do stóp, dobrze nawilżających i natłuszczających przesuszoną skórę (najczęściej są to preparaty z mocznikiem). Należy umiejętnie obcinać paznokcie i wycinać skórki, tak aby nie dopuścić do najmniejszych nawet urazów, które łatwo mogą przekształcić się w większe rany – dr M. Józefowska diabetolożka z poradni leczenia stopy cukrzycowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa.
TYDZIEŃ ŚWIADOMOSCI STOPY CUKRZYCOWEJ. BEZPŁATNE BADANIA W PORADNIACH W ŁÓDZKIEM
(badanie po umówieniu na konkretną datę)
· Poradnia Diabetologiczna CKD Pomorska 251, Łódź tel. 42 201 43 95
· Poradnia ARGO, ul. Sterlinga 27/29,Łódź, tel. 531 000 520,
· WWW.PODOLOGO- MEDICAL.PL, Dygasińskiego 29, Zgierz, tel. 694 200 003 W tych dniach i godzinach będzie można się bezpłatnie skonsultować w kierunku neuropatii
TYDZIEŃ ŚWIADOMOSCI STOPY CUKRZYCOWEJ W ŁOW NFZ
Łódzki NFZ zaprasza wszystkie osoby z rozpoznaną cukrzycą, które NIE CIERPIĄ NA ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ na BEZPŁATNE badanie stóp.
Stopy zbada doświadczona pielęgniarka i edukatorka. Każdy dowie się, jakie jest ryzyko zachorowania, jak dbać o stopy i kiedy zgłosić się na kolejne badanie.
Zapraszamy 18 listopada w godz. 14 -17 na salę obsługi ŁOW NFZ, Targowa 35 .
- Skomentuj [ 1 ]
- 19:00, 13.11.2024 r.
Wasze komentarze
Elzbieta @ 09:12, 15.11.2024r. IP: *.*.75.229
Może warto takie akcje przeprowadzać w małych miejscowościach? Pacjent ze stopą cukrzycowa sam nie wsiądzie do auta i nie pojedzie do Łodzi.
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Łask uczcił 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (zdjęcia)
- 11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości
- Łask. 52 miliony euro na inwestycje w regionie
- Łask. Odeszli do wieczności
- Buczek. Informacja dla mieszkańców
- Łask. Nabór na kierownicze stanowisko urzędnicze
- Wizyta łaskich uczniów w Sejmie
- Nowa dyrektywa ściekowa przyjęta przez Radę UE
- Narodowe Święto Niepodległości w 32 BLT
- 32 BLT. Wizyta czeskiej minister obrony narodowej
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Mieszkanie do wynajęcia
- Sprzedam działkę
- Sprzedam mieszkanie z wyposażeniem
- oddam za darmo
- Mieszkanie
- kupię auto
- Łubianki
- Dywan kolorowy
- Kanapa
- Sprzedam mieszkanie w łasku ul. Koscielna 1
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Śmieszna ta szkółka, większość uczniów to pabianicka patologia lub ci którzy nie zdali w Ła
- facet CELYNA z Mazur pod choinkę jak znalazł, antyki zawsze w modzie.
- Kanalizacja przy obecnych oszolomach u władzy równa się kosmiczne rachunki za wodę. Poczekajcie
- a nie prościej to napisać że świadczenie nie może przekroczyć 4400zł? Tzn. suma dwóch emeryt
- Dzieci tłumnie pchają się do szkół mundurowych ponieważ w tych zawodach najwięcej płacą za
- Burmistrzem czego? Ilu pamiętasz burmistrzów Łasku, bo zbyt wielu ich nie było.
- Te wasze wypociny przepisane z pasków tvrosspublika to jaki mają związek z tematem artykułu?
- To nie był podział postkomunistyczny - każdemu po równo, tylko przyznano fundusze na realizację
- Może warto takie akcje przeprowadzać w małych miejscowościach? Pacjent ze stopą cukrzycowa sam
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1