Sobota, 9 listopada 2024 r., imieniny Teodora, Ursyna, Genowefy

Pogotowie Reporterskie

Nowe rozwiązania zwiększające atrakcyjność służby w Policji

Policjanci każdego dnia mierzą się z wyzwaniami mającymi kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ta niezwykle trudna w dzisiejszych czasach służba wymaga poświęcenia i determinacji. Mając na względzie wyzwania związane z koniecznością zwiększania stanu zatrudnienia w Policji, w Komendzie Głównej Policji trwają prace nad przygotowaniem rozwiązań zwiększających motywację oraz atrakcyjność służby w Policji.

Procedowane zmiany dotyczą:

- Ścieżki kariery, siatki płac, dodatku progresywnego i metropolitalnego

W tym celu w KGP powołany został zespół do opracowania koncepcji ścieżki rozwoju zawodowego policjantów i pracowników Policji oraz siatki płac dla policjantów i pracowników Policji. Chodzi o wypracowanie propozycji zmian w przepisach, które pozwolą na zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy i pracowników Policji, np. poprzez wprowadzenie dodatku progresywnego oraz świadczenia metropolitalnego.

- Zmian w procedurze doboru do służby w Policji

4 listopada 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Przepisy regulują: nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego wobec policjantów zwolnionych ze służby w Policji i ubiegających się o ponowne przyjęcie, służbę kontraktową oraz możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym.

- Szkoleń w formie hybrydowej

Od maja br. prowadzone są szkolenia zawodowe podoficerskie i aspiranckie w formie tzw. „hybrydowej”, polegające na połączeniu nauczania zdalnego z realizacją zajęć w systemie stacjonarnym na terenie komend wojewódzkich Policji, co zmniejszy wieloletnie "nawisy" szkoleniowe i umożliwi policjantom awansowanie. Ma to na celu zmotywowanie funkcjonariuszy do rozwoju zawodowego i zdobywania kolejnych szczebli w karierze. Dzięki temu rozwiązaniu, do końca października tego roku, zrealizowano już 78% potrzeb szkoleniowych w korpusie podoficerów i 67% w korpusie aspirantów (w całym 2023 r. zrealizowano odpowiednio 37% i 31%).

- Ośrodków szkolenia Policji

Z dniem 15 września 2024 r. utworzony został Ośrodek Szkolenia Policji w Warszawie z siedzibą w Piasecznie, który realizuje szkolenie zawodowe podstawowe, podoficerskie i aspiranckie. Aktualnie trwają prace nad utworzeniem podobnego ośrodka szkolenia w Lublinie.

- Zmian w nadawaniu stopni policyjnych

Trwają prace nad zmianą przepisów umożliwiających mianowanie policjanta na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów i aspirantów Policji w terminie miesiąca od dnia uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Dotychczas policjanci tych korpusów mogli awansować dwa razy w roku.

- Ruchomego czasu pracy dla pracowników cywilnych

Wprowadzone rozwiązanie ma poprawić jakość i komfort pracy podczas realizowania obowiązków służbowych, a także zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy.

Wszystkie te zmiany mają stanowić atut w pozyskiwaniu nowych kandydatów do służby w Policji, a tym którzy obecnie służą zapewnić stabilność zatrudnienia i rozwój.

Do 1 listopada br. wpłynęło prawie 18 600 podań o przyjęcie do służby w Policji (w 2023 r. 15 300), co świadczy o tym, że zaproponowane zmiany zostały pozytywnie odebrane przez kandydatów do służby w Policji i przynoszą spodziewany efekt.

Ponadto 17 października 2024 r. decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powstał Zespół do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którego pierwsze spotkanie odbyło się w piątek 25 października 2024 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele MSWiA, strony związkowej oraz podległych resortowi służb.

 

KWP Łódź

Skomentuj [ 1 ]
15:50, 08.11.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Piotr @ 20:31, 08.11.2024r. IP: *.*.78.71

Niedofinansowanie policji to jest tylko jeden z problemów. Służba zaczęła się staczać coraz niżej za czasów PO i później PiS. Najpierw tłukli ludzi na różnych zgromadzeniach, nagrania policjantów kopiących bezbronnego człowieka obiegły cały kraj. Następnie do akcji wkroczył kolejny rząd. Wtedy policja przystąpiła do pacyfikowania biznesmenów, którzy zgodnie z prawem prowadzili swoje firmy, za to ochraniali dom prezesa. Niestety takie zachowania doprowadziły do całkowitej kompromitacji tej instytucji. Jakby tego było mało wciąż pojawiają się nowe informacje o kolejnych wpadkach takich czy innych policjantów o komendancie z głośnikiem nie wspominając. Wątpię czy ktoś zdrowo myślący jest w stanie wstąpić w szeregi policji po tym co zobaczył. Za kryzys odpowiadają politycy.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Sonda

Wszystkich Świętych czy Halloween?
Wszystkich Świętych
54,1%
Halloween
41,3%
Nie mam zdania
4,5%
Głosów: 242

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET