Piątek, 1 listopada 2024 r., imieniny Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

Pogotowie Reporterskie

#JestemTuCZEKAM - kampania społeczna dotycząca zaginięć seniorów

(fot. KPP Łask)

Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów polska Policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów. 

Informujemy Państwa o niej właśnie dziś, podczas obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

 

W ramach projektu, skierowanego do całego społeczeństwa a w szczególności do opiekunów osób żyjących z zespołem otępiennym, zaplanowane zostały trzy kolejne odsłony kampanii, przygotowane w formie materiałów video: „Zapobiegaj”, „Działaj”, „Reaguj”. Dowiecie się z nich Państwo między innymi, jak zapobiec zaginięciu podopiecznego, a także co zrobić w przypadku konieczności zmierzenia się z dramatem związanym z jego zaginięciem.

 

Zaginięcie starszej osoby zazwyczaj związane jest z chorobą, której konsekwencjami są zaburzenia pamięci i orientacji lub zdarzeniem losowym wynikającym z ograniczeń związanych z wiekiem, takich jak większa męczliwość czy kłopoty z poruszaniem się. Każda taka sytuacja to dramat nie tylko dla samego zaginionego, ale też dla jego bliskich, którzy często nie wiedzą, jakie kroki powinni w pierwszej kolejności podjąć, aby pomóc Policji i innym służbom w poszukiwaniach. To też paraliżujący strach o kogoś, kogo kochamy i nie wiemy, czy jest w danej chwili bezpieczny.

 

Co zrobić, aby nie dopuścić do zaginięcia podopiecznego? Gdzie się udać po pomoc? Kogo zaangażować w poszukiwania? A w końcu także, jak rozpoznać w naszym otoczeniu - w parku czy na ulicy, osobę, która sprawia wrażenie zagubionej i może potrzebować naszej pomocy? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w naszych kolejnych materiałach, które w najbliższych tygodniach będziemy sukcesywnie publikować w mediach społecznościowych, w ramach rozpoczynającej się dzisiaj kampanii społecznej.

 

Hasło naszej akcji #JestemTuCZEKAM to głos wszystkich seniorów, którzy zaginęli. To wołanie osób zmagających się z chorobą otępienną, o pomoc i uwagę. To także nasz głos i prośba do społeczeństwa o uważność na drugiego człowieka. Prośba o to, abyśmy nie byli obojętni!. Zadbajmy wspólnie o bezpieczne i godne życie naszych bliskich.

 

Apelujemy: Nie trać głowy i nie czekaj ze zgłoszeniem na Policję! W takiej sytuacji liczy się każda minuta!

 

***

Kampania przygotowana została przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji przy merytorycznym wsparciu partnerów: Fundacji “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska.

 

Tekst: mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda/ BK KGP, Agnieszka Włodarska/ BKS KGP

Skomentuj [ 1 ]
16:40, 23.09.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Iwka @ 15:55, 24.09.2024r. IP: *

Bardzo ważny temat i ważna kampania

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Sonda

Wszystkich Świętych czy Halloween?


Zobacz wyniki

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET