Piątek, 22 listopada 2024 r., imieniny Cecylii, Marka, Maura

Pogotowie Reporterskie

Czy przerobienie szamba na oczyszczalnię zawsze jest możliwe?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to w ostatnim czasie coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu można w legalny i wygodny sposób pozbywać się nieczystości z gospodarstwa domowego. Niestety, wielu właścicieli nadal posiada na swoich działkach o wiele mniej efektywne szamb.

Czy istnieje możliwość przerobienia ich na oczyszczalnię? Jak wygląda to pod kątem prawnym? Wyjaśniamy! Jednym z najważniejszych obowiązków, jaki prawodawca narzuca na właścicieli nieruchomości, jest to, aby w sposób właściwy odprowadzali ścieki. Wszędzie tam, gdzie nie ma opcji przyłączenia się do ogólnej sieci wodno-kanalizacyjnej, trzeba szukać alternatywy. Zazwyczaj jest to przydomowa oczyszczalnia ścieków, ale jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejsze były zbiorniki zamknięte, czyli szamba.

Szambo a oczyszczalnia - najważniejsze różnice

Czasy się jednak zmieniają, a na rynku pojawiają się nowoczesne możliwości, dzięki którym można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Szambo jest zbiornikiem, w którym gromadzone są nieczystości, a następnie trzeba go opróżnić, przydomowe oczyszczalnie ścieków to z kolei instalacje przepływowe, gdzie cały proces odbywa się bezobsługowo. To dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad tym, aby zamienić szambo własną oczyszczalnię, tym bardziej, że na montaż tej drugiej można uzyskać w tej chwili dofinansowanie. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bowiem bardzo ekonomiczną, ale i ekologiczną opcją, co jest dotowane m.in. przez Unię Europejską.

Przerobienie szamba w oczyszczalnię - czy to możliwe?

Pojawia się jednak pytanie o to, co w sytuacji, gdy posiada się szambo, ale chciałoby się zamienić je na przydomową oczyszczalnię. Na ten temat krąży wiele mitów, dlatego warto dokładnie go zgłębić, aby nie wpaść później w kłopoty. Mnóstwo firm oferuje przerobienie szamba na oczyszczalnię, ale nie mówi o tym, że tak naprawdę jest to niezgodne z prawem, a już na pewno wbrew przyjętym standardom wydajności i bezpieczeństwa. Nawet najlepiej wykonana praca nie gwarantuje tego, że finalna instalacja przejdzie testy wytrzymałościowe, wodoszczelności, badania ogniowe czy będzie skutecznie oczyszczać ścieki. Jedynym prawidłowym działaniem jest więc pozbycie się zbiornika bezodpływowego i zaprojektowanie oraz montaż przydomowej oczyszczalni.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - co warto wiedzieć?

Do wyboru mamy kilka rodzajów, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości, jakie daje sam teren, na którym będziemy instalować oczyszczalnię. Warto zlecić to profesjonalnej ekipie, która ma już doświadczenie przy tego typu zadaniach. Trzeba bowiem dokonać precyzyjnych pomiarów, tak, aby zachować wymagane prawem odległości, określić minimalną wydajność instalacji, stworzyć projekt, który nanosi się na mapkę terenu, dokonać zgłoszenia inwestycji w starostwie powiatowym itd. Taka inwestycja się jednak opłaca, mimo że początkowy wydatek może sięgnąć kilkunastu czy nawet 30 000 złotych, to w większości przypadków dosyć szybko się zwraca i to jeszcze z nawiązką.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
08:32, 26.08.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET