Piątek, 22 listopada 2024 r., imieniny Cecylii, Marka, Maura

Pogotowie Reporterskie

Najsmaczniejszy konkurs dożynek, czyli „Kulinarne inspiracje Łódzkiego”

„Gruszczonka” w kategorii „Dziarskie jarskie”, gulasz z dzika po kiernozku w kategorii „Mięsne specjały”, żur ze Stanisławic w kategorii „Zupy z chałupy” oraz kruche niedyszyńskie w kategorii „Słodkie fantazje” – to najpyszniejsze dania tegorocznych Dożynek Województwa Łódzkiego w Spale.

 

W konkursie „Kulinarne inspiracje Łódzkiego” wzięło udział 100 KGW z całego województwa, które przygotowały specjały kuchni regionalnej oceniane w czterech kategoriach.

W kategorii „Dziarskie jarskie”  pierwsze miejsce zdobyła „Gruszczonka” przygotowana przez KGW z Lubowidzy, drugie miejsce przypadło KGW Marcelowianie za barszczyk z jarskimi pasztecikami, a trzecie – Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy w Niedzieliskach za sery podpuszczkowe z ziołami podane z konfiturą.

Były także wyróżnienia – KGW w Białej zostało wyróżnione za pasztet z cukinii, KGW w Woli Mikorskiej za garus z Woli Mikorskiej oraz KGW w Suchcicach za gołąbki z kaszą podane z sosem grzybowym i warzywami w białym winie.

W kategorii „Mięsne specjały” komisja konkursowa pierwszym miejscem nagrodziła gulasz z dzika przygotowany przez KGW z Teresewa.

- To próba nawiązania do najstarszych tradycji – mówi Beata Lewaniak i Bożena Ogłoza. – Kieronizia ma dzika w herbie, a nazwa miejscowości pochodzi od imienia dzika Kiernoza – Skorzystałyśmy ze starego przepisu, ale lekko go zmodyfikowałyśmy do kubków smakowych współczesnych pokoleń. Podczas przygotowywania użyto przypraw typowych dla dziczyzny, a także suszonych grzybów i śliwek. To wszystko przygotowano z warzywami, uduszone, a potem zamarynowane w winie wytrwanym przez kilka dni. Dzięki temu mięso jest odpowiednio miękkie. Danie jest dość ostre, ale podane z buraczkami i kaszą, łagodzi smak. Gospodynie przestrzegają jednak, ze potrawa w przygotowaniu jest czasochłonna i dość kosztowna. Jak przekonują, może warto czasem zjeść cos nowego i bardziej oryginalnego.

Drugie miejsce przypadło KGW „Jasienianki” w Nowym Jasieniu za pieczeń z dziczyzny w sosie z owoców drzewa nietoperzy na sałatce z nasturcji z ziołowymi kopytkami, a trzecie – KGW Wkoło Wojciechów za Jadło Wojciechowskie.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały KGW w Woli Mąkolskiej za wątróbkę na leśnym mchu z ametystową chmurką, KGW z Pratkowa za kaczkę pysznie nadzianą oraz KGW z Niżankowic za kluchę sołtysa z leśną zołzą.

W kategorii „Zupy z chałupy” za najlepszą podczas tegorocznych

 

dożynek komisja uznała żur w wykonaniu Stanisławiczanek przygotowany przez KGW ze Stanisławic.

- Nasz wyjątkowy żur jest zrobiony trochę starym sposobem z przepisu koleżanki, która kiedyś była w kole gospodyń. Jest to żur na zakwasie żytnim z puree ziemniaczanym. A do puree dodałyśmy tarty chrzan i zakwas z kiszonej kapusty – mówi Marlena Bielecka z KGW w Stanisławicach.  

Drugie miejsce przypadło KGW w Lipcach Reymontowskich za Reymontowski barszcz wiśniowy w dwóch wydaniach, a trzecie otrzymało KGW w Łazisku za barszcz wiśniowy z tłuczonymi ziemniakami i okrasą z boczku.

Wyróżnienia otrzymały KGW w Czerkiesach za zupę z bani z zacierkami, KGW w Janowie Karwickim za Skurczoki z białym barszczem i kapustą oraz KGW „Zagórzanki” w Zagórzu za zupę garus.

Ostatnia kategoria była dla miłośników deserów, bo startujące w niej koła przygotowały „Słodkie fantazje”. Pierwsze miejsce otrzymało KGW w Niedyszynie za Kruche Niedyszyńskie, drugim miejscem komisja nagrodziła KGW w Gawłowicach za Mrowisko, a trzecim – KGW w Swolszewicach Dużych za „Gruszkę zapiekaną w cieście”.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały KGW w Różannie za drożdżówkowe wariacje, Stowarzyszenie „Rozśpiewane Kraszewianki” za babeczki drożdżowe „palce lizać” i Stowarzyszenie Zamiary – Przyjazna Wieś za sernik nagietkowy na owsianym spodzie.

- Receptura naszych ciastek ma prawie sto lat. Zmodyfikowałyśmy przepis o tyle, że dorobiłyśmy powidła z zapomnianego już dziś owocu – mirabelek. Co szczególnego jest w naszych ciasteczkach? Dodatek masła 2:1 w stosunku do mąki. To jest nasza tajemnica. Plus dobre jaja od naszych niedyszyńskich kur z wolnego chowu. Kiedy piekłyśmy ciastka, w jednej partii nie dodałyśmy cukru. Ciasteczka wymieszały się i bałyśmy się, że komisja może trafić na niesłodkie. Zrobiłyśmy sobie przerwę i zrobiłyśmy jeszcze raz – mówią panie z KGW w Niedyszynie.

Skomentuj [ 11 ]
11:25, 19.08.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Oski @ 12:14, 19.08.2024r. IP: *

Czy nasze koło gospodyń wiejskich z rady miasta z szefem kuchni na czele, też brali udział w konkursie?
Bo że się szef lansował na zdjęciach to widzieliśmy, ale ciekawe co wysmażyli dobrego oprócz codziennych urzędowych bzdur

Jontek @ 12:48, 19.08.2024r. IP: *

Ło tam, bydzieta pisać o kołach gospodyń, dawejta coś o przewodniczącym i o ubiraniu sie burmistrzowy, do dzieła.

Michał @ 13:16, 19.08.2024r. IP: *

Ale co o przewodniczącym? jego romansach?
podobno nowy się zaczął. Ale kogo interesują amory starego dziada
A burmistrzowa ze swoimi koszuleczkami? też mało ciekawe.
Lepiej w gar zajrzeć, co też dobrego upichcą dla Łasku

Jan @ 09:58, 20.08.2024r. IP: *

Wielka szkoda, że całkiem przyjemne lokalne forum stało się jeszcze jednym szambem, kloaką, miejscem wypróżnień powyborczych frustratów nie potrafiących poradzić sobie z wyborczą przegraną no i z samym sobą.

Ileż tu prostackiego chamstwa i podłości, a co ciekawe w podłości królują tu kobiety, bo tylko kobiety potrafią być tak podłe w stosunku do drugiej kobiety, kobiety która odniosła jakiś sukces. Tak jakby objęcie stanowiska we władzach, w tym przypadku samorządowych, uzależnione było od wyglądu jak z żurnala. Jeśli tak uważacie, to odwracając wasze podłości należy zadać pytanie - Co w takim razie robi w Sejmie RP niejaki Terlecki?

Seba @ 13:42, 20.08.2024r. IP: *

Jeśli sukcesem można nazwać dostanie się na stołek burmistrza dzięki podpisanej umowie koalicyjnej, to tak rzeczywiście odniosła sukces.
Ciągnięta za łapę, bardzo szybko po tych łapach może dostać, gdy zrobi tylko inaczej niż wymagają ci od umowy

Do Jan @ 14:10, 20.08.2024r. IP: *.*.17.97

Wygląd jest naszą wizytówką. Zanim ktoś nas pozna, ocenia nas na podstawie tego, jak wyglądamy. Pierwsze sekundy decydują o tym, jaką opinię wykształci o nas druga osoba. Odpowiednio dobrany strój jest niezwykle istotny w kontaktach biznesowych oraz wystąpieniach publicznych. Ludzie bardziej ufają tym, którzy dobrze się prezentują. Ponadto, profesjonalny wygląd sprawia, że czujemy się pewni siebie. Komunikuje, że podchodzimy profesjonalnie do naszej pracy, a rozmówca utożsamia sobie nas z firmą lub pełnioną funkcją. Dodatkowo wygląd i strój wzmacnia siłę przekazu.
To tyle na temat ważności stroju. :)
Jeśli chodzi o sukces, to zgadzam się z przedmówcą. ;) Pozdrawiam :)))

Jan @ 16:16, 20.08.2024r. IP: *.*.20.89

Wielka szkoda, że całkiem przyjemne lokalne forum stało się jeszcze jednym szambem, kloaką, miejscem wypróżnień powyborczych frustratów nie potrafiących poradzić sobie z wyborczą przegraną no i z samym sobą.

Do Jan @ 16:53, 20.08.2024r. IP: *

prawda was kuje w oczy i tarmosi wasze zawyżone ego

Do "Do Jan @ 16:53, 20.08." @ 19:17, 20.08.2024r. IP: *

Ale z ciebie mocarz! Ty się pewnie nawet katechetki nie boisz.

Bogna @ 21:14, 20.08.2024r. IP: *

co tu się odjaniepawla to nie mam pytań

Do "Do Jan 16:53, 20.08.2024 r." @ 08:07, 22.08.2024r. IP: *

Mógłbyś coś bliżej o tym jak "prawda was kuje w oczy"? Jak ona "kuje"? Młotem kowalskim na kowadle?

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET