Geneza powstania Kolumny
- Przyrzeczny basen w Kolumnie. APŁ. Zbiór ikonograficzny Archiwum Państwowego w Łodzi. Miesięczna Kronika Fotograficzna, seria 16, sygn. 18
- (fot. Archiwum Państwowe w Łodzi)
- Projekt elektrycznej linii dopływowej. Mapa z zespołu akt Łódzkiego Towarzystwa Elektrycznego Spółka Akcyjna, sygn. 1847
- (fot. Archiwum Państwowe w Łodzi)
Nadal obecna, choć już nie tak powszechna jak dawniej, drewniana zabudowa pośród zieleni i promieniście rozchodzących się dróg. W pobliżu Grabia, jedna z najczystszych rzek w Polsce. Nawet po tak krótkim opisie miłośnicy malowniczych zakątków woj. łódzkiego nie powinni mieć problemu z odgadnięciem nazwy miejscowości. To oczywiście Kolumna, będąca od 1973 r. dzielnicą Łasku, ale z własną, blisko stuletnią historią.
Geneza powstania Kolumny w swej najsłynniejszej postaci sięga idei miast-ogrodów, autorstwa Ebenezera Howarda, brytyjskiego planisty i urbanisty. Koncepcja zakładała tworzenie miast, w których znaczny udział miały mieć tereny zielone, z niską zabudową oraz niedużą liczbą mieszkańców. Ten swego rodzaju powrót do natury miał stanowić przeciwwagę dla przeludnionych ośrodków przemysłowych oraz stanowić lekarstwo na problemy, jakie w nich narastały. Realizacja wizji z końca XIX w. miała także przyczynić się do usunięcia dzielnic biedy, zahamowania wyludniania się wsi i ogólnego podniesienia standardu życia.
Również w końcu XIX w. właścicielami dóbr łaskich została rodzina Szweycerów. Próbowali oni zwiększyć swoje zyski na gospodarowanym majątku, ale ten popadał w coraz większe zadłużenie. W poszukiwaniu źródeł dochodu Janusz Szweycer zwrócił uwagę na lasy w okolicy Kolumny, będącej wówczas wsią. Pra-początki Kolumny to prawdopodobnie druga połowa XVII w., kiedy to powstała w tym miejscu osada młyńska i karczemna. Nazwa miejscowości według legend wywodzi się od kolumny wojsk napoleońskich, która miała zabłądzić w tamtejszych lasach lub od pogańskiego, strzelistego posągu, jaki miał się w nich znajdować.
Jesienią 1925 r. Janusz Szweycer rozpoczął starania, dzięki którym w roku następnym z rodzinnych włości wydzielono obszar 113 ha 903 m, nazwany w księdze wieczystej „Część dóbr Łask zwana Lasy majątku Kolumna”. Przedsięwzięcie wynikało z tendencji, jaką było tworzenie leśnych osiedli letniskowych wokół przemysłowej Łodzi. Szczegółowy plan zagospodarowania terenu zlecił natomiast warszawskiemu architektowi Antoniemu Jawornickiemu, który miał na koncie m.in. plan urbanistyczny Podkowy Leśnej. Jawornicki uwzględnił koncepcję Howarda i w swoim projekcie zawarł szerokie i promieniście rozchodzące się aleje. Plan obejmował także wyznaczenie miejsc pod budowę obiektów użyteczności publicznej, np. stacji kolejowej, poczty, czy kościoła.
W 1927 r. ruszyła sprzedaż działek letniskowych, których powierzchnia sięgała od 1000 do 5000 m. Wśród nabywców był m.in. pabianicki zakład Krusche i Ender, nabywający parcele dla zasłużonych pracowników. Bliskość Łodzi i Pabianic przyciągała głównie tamtejszych przemysłowców, kupców i urzędników. Do końca 1931 r. stało już ok. 200 budynków oraz 20 pensjonatów, w tym ponad 150 willi o różnej wielkości. Część pensjonatów była czynna przez cały rok, a rezerwację pokoi należało dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Rozbudowująca się Kolumna była stale obecna w łódzkiej prasie w postaci ogłoszeń reklamowych, a oprócz turystów, przybywało także ludności miejscowej. Powstawały kąpieliska nad Grabią, korty tenisowe i sale dancingowe. Z uwagi na dominującą obecność majętnych Żydów, w latach 30. Kolumnę nazywano „Małą Palestyną”.
Po drugiej wojnie światowej w drewnianych willach zamieszkało wielu repatriantów z Wileńszczyzny, a spora liczba budynków przeszła także we władanie Funduszu Wczasów Pracowniczych. Część pensjonatów zamieniono na ośrodki kolonijne dla dzieci i młodzieży. Kolumna z czasem utraciła charakter miejscowości wypoczynkowej, a także sporą część swych wizytówek - starodrzewu sosnowego i przedwojennej zabudowy. Nie utraciła za to społeczników oraz miłośników lokalnej historii, czyniących starania, aby Kolumna znów stała się miejscem wartym odwiedzenia. Organizowane są spacery historyczne, wystawy fotograficzne, festiwal artystyczny „Pociąg do Kolumny”. Miał także miejsce kongres miast-ogrodów. Grabia natomiast przyciąga przez cały rok. Zimą odbywa się w niej morsowanie, natomiast w ciepłych miesiącach popularnością cieszą się spływy kajakowe.
Źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi
- Skomentuj [ 3 ]
- 13:00, 04.08.2024 r.
Wasze komentarze
Karolka @ 20:57, 04.08.2024r. IP: *
Moi dziadkowie kupili działkę letniskową w Kolumnie i całą rodziną zjeżdżaliśmy tam z Łodzi na wakacje i weekendy. Nikt wtedy nie myślał o zagranicznych wojażach, a i czasy były takie, że nie każdy mógł wyjechać. Zielona działka pełna drzew i rzeka w pobliżu były wybawieniem od miejskich upałów. Jako mała dziewczynka wraz z kuzynostwem spędzałam tam dużo czasu z babcią i dziadkiem, gdy nasi rodzice pracowali. Wciąż wspominam wyprawy nad rzekę i na basen oraz wizyty w cukierni pana Lesińskiego i w kolumieńskiej księgarni. To były piękne i wyjątkowe czasy.
Ja do tej księgarni specjalnie jeździłem z Łasku na rowerze! Do dziś pamietam ten wspaniały zapach książek!
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Obowiązkowe szkolenie dla rolników
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Atopowe zapalenie skóry — co to za choroba? Jak prawidłowo pielęgnować skórę?
- Święta z Powiatem Łaskim
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Łask. Odeszli do wieczności
- Jest praca w Packservice
- Wirtualna strzelnica w ZSM–T w Ostrowie (video)
- Uwaga, przerwa w dostawie wody
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Zaginal pies
- Sprzedam Działkę ROD Pierwiosnek
- Palety z przeznaczeniem na opał
- Mieszkanie do wynajęcia
- Sprzedam działkę
- Sprzedam mieszkanie z wyposażeniem
- oddam za darmo
- Mieszkanie
- kupię auto
- Łubianki
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Tak, inwestycje to przyszłość, zwłaszcza w papiernie i produkcję tam papieru toaletowego! Rolka
- Pan przewodniczący na fb miłość wyznaje Trzaskowskiemu pisząc- moje marzenie :D. Beka
- Zachęcam Państwa oprócz zaznajomienia się z informacjami, także do drobnej analizy danej sytuac
- Jeden komentarz na temat artykułu, reszta jak zwykłe. To takie smutne.
- Jaka tam z niej barbi? Raczej baby born, bo wciąż trzeba ją za rękę prowadzić i decyzyjnie prz
- sylwester gawron | 11:35, 30.07.2014 r. IP: *.*.19.221 Teresa@ + Wnikliwa obserwatorka@ Ileż agre
- Laleczka Barbii nadal sprawuje rządy na zasadzie nic nie robienia. Tylko gdzie jest jest opiekun? S
- Celina zawsze może podać, ma go w głowie, czyli ma zawsze pod ręką, stąd ta nachalna reklama o
- Każdy czuje się zrezygnowany kiedy kończy się papier a nie ma kto podać nowej rolki.
- Do @Mam pomysła. Fajny pomysł ale jeśli zostałby zrealizowany to mielibyśmy w Łasku deficyt, n
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1