Sobota, 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa, Orestesa

Pogotowie Reporterskie

NFZ- nowe poradnie dla dzieci z autyzmem

Od 1 czerwca Łódzki NFZ podpisał umowy z 2 nowymi dodatkowymi poradniami  dla osób z autyzmem. Dzieci uzyskają szybciej diagnozę i specjalistyczną pomoc. Liczba dzieci z diagnozą autyzmu i liczba udzielanych im świadczeń (badań i porad) rośnie. W Łódzkiem od 2020 roku liczba pacjentów wzrosła w ciągu 2 lat o 504 chorych. W 2023 r. nasze województwo uplasowało się na 2. miejscu w Polsce, po Mazowszu, pod względem liczby świadczeń udzielanych w poradniach dla dzieci z autyzmem.

Łódzki NFZ podpisał umowy z 2 nowymi dodatkowymi poradniami dla osób z autyzmem dziecięcym lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju. To poradnie w Łodzi i w Łowiczu. W Łódzkiem w 2022 roku z diagnostyki i terapii skorzystało 2 491 pacjentów, w tym 1232 chłopców wieku do 13 r.ż. i 299 dziewczynek do 13 r.ż. W okresie od I do V 2023 r. z poradni korzystało 2019 pacjentów, w tym 890 chłopców do 13 r.ż., i 256 dziewczynek do 13 r.ż.

 

Dla Łódzkiego NFZ świadczenia w zakresie psychiatrii i psychologii dzieci i młodzieży są priorytetem. Staramy się sukcesywnie zwiększać dostępność do diagnostyki i leczenia, ogłaszamy konkursy na takie świadczenia. Cieszymy się, że tym razem udało się podpisać umowy z poradniami, które zapewnią dzieciom i młodzieży specjalistyczną pomoc. Jesteśmy liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę świadczeń udzielonych świadczeń w poradniach dla osób z autyzmem, w pierwszych 5 miesiącach 2023 poradnie z umowami z Łódzkim NFZ udzieliły niemal 23 tys. świadczeń – Artur Olsiński dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym – dotyczy rozwijającego się mózgu dziecka na bardzo wczesnym etapie. Wśród przyczyn wywołujących autyzm wymienia się czynniki genetyczne i środowiskowe. U niemowlęcia nie jest łatwo go zauważyć. Wraz z wiekiem staje się bardziej wyraźny i możliwy do zdiagnozowania. Główny problem osób z autyzmem to nieprawidłowy rozwój mowy i komunikacji oraz kontaktów społecznych. Mowa rozwija się nieprawidłowo i często właśnie ten element choroby zauważają rodzice. Autyści mają również trudności z używaniem i odczytywaniem gestów, emocji na twarzach innych ludzi *.

 

W poradni dla osób z autyzmem dziecięcym przeprowadzana jest diagnoza osób z podejrzeniem zaburzeń ze spektrum autyzmu, a następnie terapia. Do poradni zgłosić można każde dziecko, u którego podejrzewa się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry.

 

W poradni dla osób z autyzmem pacjent uzyska poradę lekarską, poradę kompleksowo - konsultacyjna dla osób z autyzmem dziecięcym, program terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób z autyzmem dziecięcym, niezbędne badania diagnostyczne. Leczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu polega na długotrwałej, systematycznej terapii. Terapii powinna być indywidualnie dostosowany do każdego dziecka.

 

NOWE PORADNIE

 

1. Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi, ul. Aleksandrowska 159, Łódź, tel. 42 652 96 39

2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej W Pniewach, ul. Świętojańska 1b, Łowicz, tel. 731 088 044, e-mail: autyzm.lowicz@zozpniewy.pl

 

W Łowiczu uruchomiliśmy poradnię świadczącą usługi dla osób z autyzmem dziecięcym, całościowymi zaburzeniami rozwoju. Koncentrujemy się na diagnozowaniu i terapii autyzmu, Zespołu Aspergera. Poradnię prowadzi SP ZOZ w Pniewach, dla którego jest to kolejna poradnia tego typu, choć pierwsza w województwie łódzkim. Nasza pomoc rozpoczyna się od diagnozy lekarskiej i psychologicznej w trakcie której wykonywane są testy psychologiczne, obserwacje czy też specjalistyczne protokoły badań. Kompleksowe podejście już na samym początku procesu opieki nad pacjentem wynika z tego, że następnie wdrażane są różnorodne formy terapii i zajęć odpowiadające indywidualnym potrzebom i możliwościom dziecka. Co bardzo ważne w naszej poradni wsparcie mogą otrzymać również rodzice dzieci zmagających się z tymi trudnościami. Zachęcamy do skorzystania z poradni, która mieści się obok istniejącej już Poradni Psychologicznej (ośrodka I poziomu referencyjnego) przy ulicy Świętojańskiej w Łowiczu – mówi Ernest Dobrzyński kierownik poradni.

W Łódzkiem dzieci z autyzmem mogą korzystać: z koordynowanej opieki nad osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, poradni dla osób z autyzmem dziecięcym i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz z Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli poradni zdrowia psychicznego na II poziomie referencyjnym.  

 

*Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne/138736,autyzm

Skomentuj [ 0 ]
18:25, 20.06.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET