Środa, 23 kwietnia 2025 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Pogotowie Reporterskie

Historia Kościoła w Buczku

(fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi)
(fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi)

Pierwotny kościół lub raczej niewielka kaplica w Buczku zapewne fundowany przez Buczkowskich, wymieniany w 1391 r. W 1521 r. odnotowane istnienie parafii w Buczku, zapewne w tymże roku dokonano erekcji kościoła. W XVI w. dobudowano od pn. kaplicę Gomolińskich, zaś w XVII w. z fundacji Jana Franciszka Walewskiego, stolnika sieradzkiego, wzniesiono kaplicę pd. przy kościele.

Najstarsza z zachowanych wizytacji z 1759 r. wymienia kościół murowany z cegły. W 1779 г. wzmiankuje się kościół na planie krzyża, krytego dachówką, z drewnianą podłogą i stropem. Wówczas wspomina się również o istnieniu trzech krypt grobowych, wylicza wyposażenie i nadmienia o złym stanie kościoła. Kolejna wizytacja z 1788 r. odnotowuje dalsze pogorszenie się stanu świątyni i podjęcie pewnych prac remontowych. W 1798 r. wspomina się o zakończonym remoncie i istnieniu wieży. Nadal wymienia się zły stan kaplicy Św. Trójcy. W wizytacji z 1811 r. zwraca się uwagę na zły stan dachów i zarysowanie murów. W 1838 r. w związku ze śmiercią proboszcza Karola Ochmanowskiego sporządzono kolejny opis kościoła, dowodzący, iż świątynia pozostaje nadal zaniedbana i popada w ruinę.

W 1846 r. ukończono remont kościoła. Kolejne prace naprawcze przeprowadzono w 1862 r. Z 1913 r. pochodzi dokumentacja fotograficzna kościoła wykonana przez prof. Politechniki Warszawskiej Juliusza Kłosa, stanowiąca cenny materiał fotograficzny. Wynika z niego m. in. iż wszystkie dachy były kryte gontem. W murach widoczne są spękania, a wieża posiada zadaszenie namiotowe sześciopołaciowe. W 1922 r. odnotowany jest kolejny remont, podczas którego zmieniono kształt i rodzaj pokrycia wieży na dachówkowe, dobudowano przedsionek kruchty wg. projektu arch. Czesława Jezierskiego z Kalisza. W 1926 r. malarz Lukas z Warszawy wykonał polichromię wnętrza. Około 1933 r przeprowadzono kolejny remont świątyni. Naprawiono wówczas spękania murów, zapewne otynkowano szczyt zach., sygnaturkę i kaplice oraz odnowiono parkan.

 

Źródło:  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi

Skomentuj [ 0 ]
08:34, 20.05.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET