Poniedziałek, 6 stycznia 2025 r., imieniny Kaspra, Melchiora, Baltazara

Pogotowie Reporterskie

Wesoły dentobus

Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Prawie codziennie odwiedza nawet najmniejsze miejscowości w regionie. Leczenie w nim jest bezpłatne. W 2023 r. 8 tys. dzieci skorzystało z leczenia, lakierowania zębów, 40 dzieci usunięto ząb. Po co dentobus? Próchnica występuje u prawie 100% polskich dzieci między 6 a 7 rokiem życia i u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia. Najmłodsze pacjent dentobusu miał mniej niż rok, najstarszy 16 lat. Gdzie jest kierownica? – to najczęstsze pytanie, które pada na fotelu dentystycznym w dentobusie😊.

Leczenie w dentobusie

 

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki. Są to m.in. świadczenia:

 

przegląd dentystyczny

ustalenie planu leczenia

badania kontrolne i okresowe

lakowanie zębów

fluoryzacja

wykonanie zdjęcia RTG

leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy

instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

8 tysięcy dzieci w dentobusie

 

Dentobus przemierza Łódzkie od 2020 roku. Wówczas z leczenia skorzystało 2,5 tys. pacjentów. Z roku na rok coraz więcej szkół, przedszkoli, ale także urzędów gmin, sołectw zaczęło zapraszać dentobus do siebie. W 2021 r. z leczenia skorzystało 6 tys. dzieci, w 2022 r. ponad 7,7 tys. a w roku 2023 rekordowa ilość ponad 8,3 tys. dzieci. W 2023 r. najmłodszy pacjent dentobusu nie miał jeszcze roku, a najstarszy 16 lat.

 

W 2021 r. na ten cel Łódzki NFZ przeznaczył blisko 0,5 mln zł. Natomiast w 2023 wydaliśmy ponad 1,4 mln zł.!

 

Najczęściej w dentobusie stomatolodzy lakierują zęby stałe (6 tys. dzieci w 2023r). Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja, jest zabiegiem zabezpieczającym zęby przed rozwojem próchnicy. Nakładany specjalnym pędzelkiem lakier zawiera dużą dawkę fluoru, przez co sprawia, że zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę. Lakierowanie hamuje również namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Dzieci i młodzież do 18. roku życia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą co. 3 miesiące korzystać z bezpłatnego lakierowania wszystkich zębów stałych.

 

Dentobus to jednak nie tylko profilaktyka. W latach 2020 i 2021 nie usunięto żadnego zęba, ale w ubiegłym roku 40 dzieci miało usuniętego zęba.

Łódzkiem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1250 oraz

 

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1248

 

Gdzie jest kierownica – o co pytają pacjenci w dentobusie

 

Bycie mobilnym stomatologiem to praca, która sprawia nam dużo satysfakcji. Szczególnie wtedy, kiedy dostajemy dowody sympatii w postaci laurek czy origami. Najbardziej jednak cieszą nas pytania małych pacjentów, np. Gdzie jest kierownica? Starsi uczniowie zwracają się z nieco innymi pytaniami - Mamy matematykę, czy możemy posiedzieć tu trochę dłużej? Nigdy nie zdarzyło się nam przyjechać do miejsca postoju z „pasażerem (pacjentem) na gapę", a często chciano z nami wrócić do Łodzi, chociażby do Manufaktury – wspominają członkowie zespołu medycznego dentobusu NZOZ Superdent z Łodzi.

 

Skomentuj [ 0 ]
18:30, 21.04.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET