Poniedziałek, 6 stycznia 2025 r., imieniny Kaspra, Melchiora, Baltazara

Pogotowie Reporterskie

Coraz więcej małych sklepów się zamyka? Sprawdzamy kondycję branży sprzedaży detalicznej

Przyszłość handlu detalicznego stoi pod dużym znakiem zapytania. Na cały czas pogarszającą się sytuację małych sklepów, którą zresztą potwierdza stale rosnąca ilość zamykanych działalności - ma wpływ wiele czynników. Jakich dokładnie? Wśród najważniejszych, wymienić można trzy.

Zamykanie sklepów, a konkurencja w postaci tak zwanych “sieciówek”

Z ogólnych danych wynika, że w poprzednim roku, a więc 2023 - aż 2,3 tysiące sklepów zostało zamkniętych, a ponad 8 tysięcy działalności zawieszonych. Widoczna w tym zakresie tendencja utrzymuje się od 2019 roku. Dokładnie od 5 lat na wskazany krok decyduje się bowiem coraz więcej właścicieli mikro i małych biznesów.

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest przynajmniej kilka, choć trzy z nim wydają się mieć największe znaczenie. Chodzi oczywiście o rozwijający się sektor e-commerce, duże sieci handlowe, które zdominowały już rynek oraz rosnące koszty utrzymania działalności gospodarczej.

Podczas gdy właściciele niewielkich sklepów muszą się dwoić i troić, by zaspokoić klientelę , zarządzający dużymi sieciami mają możliwość wprowadzania wielu zniżek, akcji promocyjnych itp. Poza tym, w tego rodzaju miejscach wybór towaru jest wręcz nieograniczony, co dodatkowo zachęca do odwiedzin.

Małe sklepy vs. zmiany nawyków konsumenckich

Kondycja branży z zakresu handlu detalicznego w widoczny dla wszystkich sposób podupada. Głównym czynnikiem wpływającym na pogarszającą się z roku na rok sytuację jest obecność na rynku dużych, często zagranicznych koncernów. A nowoczesne sposoby dokonywania zakupów, które umożliwiają wskazane sieci handlowe - odbiera mniejszym firmom jeszcze więcej potencjalnie zainteresowanych klientów.

Zakupy online, z których korzysta dziś większość z nas, tożsame są z wygodą, komfortem kupowania kolejnych przedmiotów, obuwia, odzieży, a nawet i artykułów spożywczych. Nic więc dziwnego, że i w tym zakresie małe sklepy bez wspomnianych dla klientów udogodnień po prostu przegrywają. Poszukujesz pracy w podobnych miejscach? Warto wcześniej poznać opinie pracowników, pozostawione na temat konkretnych miejsc pracy. Znajdziesz je na przykład na stronie: https://www.gowork.pl/opinie/pozostale-sprzedaz-detaliczna;kat.

Handel detaliczny, a rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Niektórzy właściciele małych sklepów nie radzą sobie także z presją i  stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Opłaty związane z wynajmem lokalu, podatkami, ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym są w ich opinii tak wysokie, że aż niemożliwe do comiesięcznego regulowania.

Na naszych oczach następuje więc stopniowy zanik tego rodzaju punktów sprzedaży.
Licząc na zmianę sytuacji, niektóre z nich próbują jeszcze wprowadzać pewne zmiany w zakresie prowadzonych działalności. Urozmaicają swoją ofertę, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, zakładają strony internetowe itd. Tak czy inaczej, ich przyszłość jest jednak dość niepewna. Szczególnie w obecnych, nierzadko trudnych dla nas wszystkich czasach.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
09:25, 10.04.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET