Niedziela, 5 stycznia 2025 r., imieniny Hanny, Edwarda, Telesfora

Pogotowie Reporterskie

Uwaga, zmiana czasu z zimowego na letni

 

W nocy przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Pamiętajcie o tym, planując świąteczne podróże. Zmiany czasu dokonywane są dwa razy do roku. W całej Unii Europejskiej czas zmieniamy w tym samym dniu. Z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca, która w 2024 wypada w dniu 31 marca i z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października, która w 2024 wypada w dniu 27 października. 

W marcu wskazówki zegarów przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, tracimy więc godzinę i śpimy krócej. Ponownie utraconą godzinę odzyskujemy w październiku przestawiając wskazówki z 3:00 na 2:00. Przy tej zmianie czasu śpimy o godzinę dłużej. 

 

W jakiej strefie czasowej leży Polska?

Strefy czasowe, w których leży Polska określana są skrótem CET (Central European Time) oraz, w czasie obowiązywania czasu letniego, CEST (Central European Summer Time). Czas CET obliczany jest jako UTC+1, czas CEST jako UTC+2, czyli jeśli Słońce znajduje się dokładnie nad południkiem zerowym UTC=12:00:00 (patrz niżej: co to jest czas UTC), w Polsce mamy godzinę CET=UTC+1=13:00:00 lub, w lecie, CEST=UTC+2=14:00:00

 

Co to jest czas UTC Czas UTC (Universal Coordinated Time) to wzorcowy czas słoneczny nad południkiem zero. Stanowi on punkt odniesienia dla obliczania czasu w innych strefach czasowych np. czas CET=UTC+1, czas CEST=UTC+2. W momencie kiedy Słońce znajduje się nad zerowym południkiem, zegary pokazujące czas UTC powinny wskazywać dokładnie godzinę 12:00:00 w południe. Inne nazwy: czas GMT (Greenwich Mean Time), Zulu Time (czas Zulu) - od określenia 'zulu' - oznaczającego południk zerowy.

 

Zmiana czasu - kontrowersje

Na całym świecie trwają dyskusje nad wadami i zaletami wprowadzenia czasu letniego. Główną zaletą jest oczywiście oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia, ale czy na pewno?. Oczywiste koszty zmiany czasu, to: przestawienie urządzeń elektronicznych, zmiany rozkładów jazdy/lotów itp., do mniej oczywistych i trudnych do oszacowania należą koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników i wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu. (Zostały przeprowadzone poważne badania nad wpływem zmiany czasu na częstość wypadków drogowych, np: Ferguson, S.A. et al. (1995) Daylight saving time and motor vehicle crashes: the reduction in pedestrian and vehicle occupant fatalities. American Journal of Public Health 85, 92­95.). Wyżej wymienione koszty należą do kosztów jednorazowych i raczej w ostatecznym bilansie przeważają zyski związane z oszczędnością oświetlenia, jednak do kosztów stałych strat (jak zauważają przeciwnicy głównie w USA) należy doliczyć koszty klimatyzacji, która pracuje intensywniej w godzinach dziennych, więc w ostatecznym bilansie, sensowność zmiany czasu, wg. sceptyków stoi pod znakiem zapytania. Studia i badania

 

Źródło: friko.net

Skomentuj [ 0 ]
19:45, 30.03.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET