Wtorek, 22 kwietnia 2025 r., imieniny Leona, Kai, Heliodora

Pogotowie Reporterskie

Czym jest proteza szkieletowa — kto powinien ją wykonać?

Brak uzębienia może być dla osoby doświadczającej takiej sytuacji bardzo kłopotliwy. Ubytki w uzębieniu nie tylko negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu. Są również powodem licznych problemów stomatologicznych. Najczęściej wymienia się niekontrolowane przemieszczanie się zębów, czy trudności z prawidłową wymową. W takiej sytuacji pacjenci mogą skorzystać z rozwiązania, jakim jest proteza szkieletowa. Czym ona jest? Jakie są wskazania do jej wykonania?

Proteza szkieletowa — czym tak właściwie jest?

Wspomniana wyżej proteza szkieletowa to rodzaj częściowego, ruchomego protetycznego uzupełnienia. Składa się przeważnie z różnych elementów pełniących funkcję podtrzymującą, a także z zębów, klamer, zatrzasków i łączników. Konstrukcja takiej protezy musi zostać zaplanowana w taki sposób, by zapewniać pacjentowi komfort podczas jej użytkowania oraz aby nie dochodziło do jej nieplanowanego przemieszczania się. 

Proteza wykonywana jest z różnych materiałów. Powszechnie mówi się o zastosowaniu stopów metali i rozwiązań opierających się o elementy ceramiczne. Konstrukcja takiej protezy jest następnie pokrywana np. akrylem. W protetyce stosuje się zabarwienie, które imituje kolor podniebienia i ludzkich zębów. Dzięki temu taka proteza jest bardziej dyskretna.

Wytwarzane w pracowni protetycznej protezy można stosować u pacjentów, u których wciąż występuje uzębienie częściowe. W takiej sytuacji montuje się je na zębach własnych. Więcej informacji na temat omawianego rozwiązania stomatologicznego znajduje się na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/proteza-szkieletowa/.

Kto może zdecydować się na protezę szkieletową?

Wymienić można szereg powodów, dla których warto rozważyć wykonanie u siebie protezy szkieletowej. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla innych form uzupełnień, jak mosty protetyczne i implanty. Wspomniane mosty wymagają zgody pacjenta na szlifowanie twardej tkanki uzębienia.

Nie każdy kwalifikuje się do zastosowania takich rozwiązań, dlatego stomatolog może zaproponować wspomniane protezy.

Jest to także opcja dla osób, u których możliwe jest zamontowanie protezy częściowej ze względu na istniejące uzębienie własne. Ponadto, jeżeli pacjent z różnych względów często zdejmuje protezę, ta ruchoma będzie znacznie lepszym i wygodniejszym wyborem.

Proteza szkieletowa rekomendowana jest pacjentom, u których występują braki skrzydłowe, międzyzębowe i mieszane w uzębieniu. To zatem sposób na uzupełnienie rozległych ubytków.

Wśród wskazań mogą znaleźć się także:

  • rozszczep podniebienia,
  • leczenie zaburzeń zwarcia podniebienia,
  • wcześniejsze leczenie ortodontyczne.

Zanim stomatolog podejmie decyzję o wykonaniu takiej protezy szkieletowej, przeprowadza rzetelny wywiad medyczny, diagnostykę i badania kliniczne. Dzięki temu może ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do tego typu rozwiązania, czy powinno ono zostać poprzedzone jeszcze innym leczeniem (zachowawczym, czy nawet chirurgicznym).

Źródła:

https://enel.pl/stomatologia/usluga/proteza-szkieletowa/

https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPL2-0025-0097/c/httppnt_pollub_plpdfnr1109.pdf

http://www.protetstomatol.pl/pdf-100519-32437?filename=The%20computer%20methods%20use.pdf

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
09:07, 06.03.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET