Integracja fotowoltaiki z systemami automatyki budynkowej
Obecnie coraz częściej decydujemy się na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest automatyka budowlana. Dzięki niej możemy podnieść standard oraz bezpieczeństwo korzystania z biur czy lokali.
Dzięki automatyce budynkowej możemy także poprawić efektywność energetyczną oraz obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Za to dzięki fotowoltaice możemy zredukować koszty związane z energią elektryczną. Jak działa fotowoltaika z systemem automatyki budowlanej? Jakie korzyści wynikają z połączenia obu systemów? – Wyjaśniamy w poniższym artykule.
AUTOMATYKA BUDYNKOWA – CO TO?
Automatyka budynkowa to sieć urządzeń, które odpowiadają za sterowania różnego typu instalacjami, które znajdują się w budynku lub w jego otoczeniu. W skład tych instalacji wchodzi między innymi ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja oraz automatyczne sterowanie roletami.
System automatyki budynkowej tworzy inteligentny budynek, którego wiele funkcji może kontrolować, bądź sterować zdalnie. Technologię możemy wykorzystać zarówno w biurowcu jak i prywatnym domu.
Automatyka budowlana zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim usprawnia funkcjonowanie kilku różnych instalacji w codziennym życiu. Jednocześnie przynosi wiele oszczędności między innymi optymalizuje zużycie prądu.
System automatyki budynkowej umożliwia przede wszystkim:
-
Zdalne włączanie oraz wyłączanie światła
-
Ustawienie odpowiedniej temperatury oraz wilgoci w pomieszczeniu
-
Kontrolowanie rolet w pomieszczeniu co do godziny
-
Ochrona przed wtargnięciem osób postronnych
FOTOWOLTAIKA Z SYSTEMEM AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ
Jak już wspomniano powyżej system automatyki budynkowej może sterować zużyciem energii elektrycznej do obsługi instalacji takich jak klimatyzacja, oświetlenie czy inne układy elektryczne w domu. Możemy w ten sposób dostosować zużycie energii elektrycznej do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Z kolei fotowoltaika może generować energię elektryczną do systemów automatyki budynkowej. Kiedy promienie słoneczne padają na promienie zaczyna się proces przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Następnie wyprodukowany prąd trafia do falownika, gdzie jest zmieniany z prądu stałego na prąd zmienny, który możemy używać swobodnie do obsługi urządzeń elektrycznych w domu czy w biurze.
Zatem fotowoltaika może produkować prąd, który następnie będzie wykorzystywany do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy systemami zabezpieczeń. Możemy w ten sposób znacznie zredukować rachunki za energię elektryczną oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska.
Co więcej automatyczne systemy mogą również zoptymalizować wykorzystywanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Można w ten sposób monitorować ilość wytwarzanej energii i dostosować jej wykorzystanie do aktualnych potrzeb użytkownika. Istnieje także możliwość zarządzania energią elektryczną w jak najbardziej efektywny sposób, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić.
JAK FOTOWOLTAIKA WPŁYWA NA SYSTEM AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ
Panele słoneczne mogą zasilić wiele systemów elektrycznych w danym budynku. Mogą dostarczać energię elektryczną do oświetlenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. Zapotrzebowanie na energię może być dostosowane na bieżące potrzeby w zależności od pory dnia i warunków pogodowych.
Fotowoltaika może również zasilać system sterowania roletami i żaluzjami w budynku. W zależności od poziomu nasłonecznienia w danym pomieszczeniu rolety bądź żaluzje mogą automatycznie się opuszczać lub podnosić.
Instalacja fotowoltaiczna może również zasilać wentylację i klimatyzację. Natomiast system automatyki budynkowej będzie efektywnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Będzie również dobierać stopień pracy poszczególnych układów.
Energia wytworzona z paneli fotowoltaicznych może również zapewnić pracę systemowi zabezpieczeń. Mogą zasilić kamery przemysłowe, czujniki ruchu oraz systemy alarmowe.
Wszystkie powyżej wymienione systemy mogą być efektywnie zasilane z instalacji fotowoltaicznej, a automatyka będzie je aktywnie monitorować i regulować.
INSTALACJE OFF – GRID
Jeżeli decydujemy się na instalację fotowoltaiczną off – grid, czyli instalację niezależną od sieci energetycznej, potrzebny jest specjalny falownik wyspowy. Od pracy inwertera zależy niezawodność instalacji fotowoltaicznej. Element ten jest najbardziej narażony na awarię i w przypadku, gdy jest on uszkodzony instalacja przestaje działać.
Jako przykład dajmy falowniki firmy Victron Off-grid – jest to falownik pracujący niezależnie od zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, przez co pojawia się konieczność budowy instalacji wyspowej (czyli takiej która odseparowana jest od sieci). Urządzenie takie jest kompatybilne z magazynami energii.
PODSUMOWANIE
Instalacja fotowoltaiczna oraz automatyka budynkowa to dwa rozwiązania, które mogą ze sobą współpracować. Ich połączenie przynosi wiele korzyści w zakresie efektywnego wykorzystania energii elektrycznej.
Jeżeli posiadasz system automatyki budynkowej, to warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę. Jest ona źródłem czystej oraz co najważniejsze taniej energii elektrycznej. Fotowoltaikia zintegrowana z systemem automatyki budynkowej powinna przyniesie wiele korzyści oszczędnościowych oraz zredukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do środowiska.
Połączenie obu systemów przyczyni się także do optymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. System automatyki budynkowej zapewni również możliwość pełnego monitorowania instalacji i podejmowanie zaawansowanych działań.
Myślisz o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol.
Artykuł sponsorowany
- Skomentuj [ 0 ]
- 12:13, 31.10.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Otwarcie po pożarze! Odmieniony punkt Marketu Chińskiego w Łasku
- Łask. "Ogród Miejskie Zacisze" zakwitnie obok kolegiaty
- Łask. Odeszli do wieczności
- Sieradz, Zduńską Wolę i Łask połączą nowe szlaki rowerowe i turystyczne
- 32 BLT. Generał brygady Jeffrey T. Geraghty z wizytą w bazie
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych - umowa podpisana
- Uroczyste otwarcie nowego skrzydła w Szkole Podstawowej w Marzeninie
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
- Działki budowlane
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- To jest włąśnie poziom intelektu komentujących na tym syfiastym portalu. Oświeć nas, jaki nobl
- Szpital jest powiatu, burmistrzowi nic do tego. Starosta z tym nic nie robi już 6 rok...
- Drogi i drogi a może w końcu za szpital się pani weźmie bo od lat nic z tym nie robicie
- Mieszasz prawdy i "półprawdy". Co do noblisty - racja. Co do aktów własności - bzdury. Ja mam a
- Dla mnie to jest tak szokująca inwestycja że trudno mi w to uwierzyć.Wystarc
zy iść do muzeu - Nawet w Wielką Sobotę?
- będzie sie działo:) Lepsze to niż kiedyś olga lipińska nam serwowała:) kabarecik
- Ciekawe kiedy zrealizują plan zagospodarowania przestrzennego dla Mikołajowka? Od 2001 roku droga,
- To wiadomo na co poszły pieniądze z ostatniej podwyżki za wodę.
- Natomiast mnie wcale a wcale nie dziwią tego typu inwestycje, obiecywane przecież w kampanii wybo
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego