Szczepienia przeciw HPV dla starszych nastolatków
Od 1 czerwca przeciwko HPV szczepią się bezpłatnie 12 i 13-latki. W całej Polsce zaszczepiło się już 100 tys. dzieci. Od 1 września na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazła się także szczepionka przeciw HPV. To oznacza, że z bezpłatnych szczepień skorzystają teraz także starsze nastolatki.
Rodzice, które chcą skutecznie chronić swoje dzieci przed nowotworami, które wywołuje wirus HPV teraz zaszczepią dzieci bezpłatnie. Warto to zrobić, bo jak przekonuje lekarz na raka szyjki macicy chorują także młode kobiety. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.
Od 1 czerwca z bezpłatnych szczepień przeciw HPV korzystają dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. W Łódzkiem z takich szczepień można skorzystać w 366 punktach szczepień, a zapisać na nie przez infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Po co szczepić chłopców? Mężczyźni mogą być nosicielami wirusa HPV. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn to: raka prącia, raka odbytu oraz nowotwory głowy i szyi, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Zakażenie typami onkogennymi HPV u mężczyzn wiąże się z ryzykiem rozwoju w przyszłości stanów przedrakowych lub raka i poważnych chorób, którym warto wcześniej zapobiec. Szczepienie przeciw HPV zapobiega zakażeniu się wirusem, a w dalszej perspektywie chroni przed wystąpieniem niektórych chorób nowotworowych oraz brodawek narządów płciowych. Zaszczepiony w dzieciństwie mężczyzna nie będzie nosicielami wirusa HPV, co pomoże zmniejszyć również liczbę kobiet, które chorują na raka szyjki macicy i inne nowotwory wywołane przez HPV.
A co ze starszymi nastolatkami? Od 1 września na liście bezpłatnych leków jest szczepionka przeciw HPV Cervarix. Dr n. med. Dorota Kolasa- Zwierzchowska specjalista ginekologii i położnictwa Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy ICZMP w Łodzi:
Występuje ponad 150 typów HPV, umownie kwalifikuje się je jako wysoko- i niskoonkogenne. Jest niebezpieczny zarówno dla kobiet, jaki i dla mężczyzn. HPV wysokiego ryzyka odpowiedzialny jest za nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych męskich oraz , co podkreśla się coraz częściej, głowy i szyi. Podtypy niskoonkogenne głównie manifestują się obecnością brodawek i kłykcin kończystych u obu płci. Do jego transmisji najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych , choć możliwe jest także zakażenie drogą wertykalną śródporodowo oraz , sporadycznie, podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera czy tatuażysty.
Cervarix jest uznanym preparatem, zarejestrowanym w krajach Unii Europejskiej od 2007 , z powodzeniem szeroko stosowanym jako profilaktyka zmian przeciw nowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz głowy i szyi, przyczynowo powiązanych z infekcją HPV. U dzieci w wieku 9-14 lat podawane są dwie dawki preparatu w odstępie od 5-13 m-cy, natomiast powyżej 15 roku życia zalecane podanie jest trzech dawek leku, w odstępach 0, 1 i 6 m-cy. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na poszczególne składniki szczepionki oraz ostra infekcja zakaźna z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała. Najczęstszym obserwowanym odczynem niepożądanym może być ból, o zmiennym nasileniu w miejscu w podania preparatu. Preparat podawany jest w gabinetach zabiegowych POZ, bez konieczności wykonywania badania ginekologicznego ani cytologicznego. Cervarix, podobnie jak i inne szczepionki przeciwko wirusowi HPV, jest bezpieczny, przebadany i dobrze tolerowany przez pacjentów. Pamiętając o powszechności występowania wirusa HPV w społeczeństwie i jego potencjalnym niebezpieczeństwie onkogennym, w coraz niższych kategoriach wiekowych, a warto wspomnieć, że najmłodsze pacjentki z rakiem szyjki macicy mają niewiele ponad 20-30 lat, odpowiedzialni rodzice powinni zadbać o przyszłe bezpieczeństwo swoich pociech i zainwestować w ich zdrową dorosłość.
Pacjenci do ukończenia 18 lat mają prawo do szczepionki ze 100% refundacją (BEZPŁATNIE). Bezpłatna szczepionka zostanie wydana w aptece na podstawie recepty z wpisanym kodem „DZ”. Wcześniej szczepionka Cervarix, na receptę, była refundowana w 50%, co znaczy, że trzeba był zapłacić 138 zł za 1 dawkę. Nastolatki wymagają podania od 2 do 3 dawek szczepionki. Każda dawka jest bezpłatna. Receptę może wystawić lekarz POZ, on także zakwalifikuje dziecko do szczepienia. Samo szczepienie odbędzie się w poradni POZ.
Jak rozmawiać z nastolatkiem o szczepieniach? Z pomocą przychodzi Przewodnik dla rodziców i lekarzy opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/10.-Przewodnik-dla-rodzicow-i-lekarzy.-Jak-rozmawiac-z-nastolatkami-o-sz...OK-osatteczny.pdf
Poradnik podpowiada, jak rozmawiać z nastolatkiem i jakich argumentów użyć, aby dla obu rodzica i dziecka szczepienie przebiegło bez większego napięcia.
- Skomentuj [ 0 ]
- 17:16, 28.09.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Fala hejtu po artykułach o 32 BLT
- Wolne stanowisko pracy w JW 1158
- Po pożarze w Supersamie
- Łask. Marek Aulak nowym dyrektorem CSiR w Łasku
- X sesja Rady Miejskiej w Łasku (video)
- Łask. Prace i badania geologiczne oraz geotechniczne w CSiR
- Półwiecze łaskiego szpitala
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łaska Kranówka poleca się na nadchodzące święta
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Szukam firmy
- Oddam 1,5 tony gruzu
- Sprzedam pilarkę elektryczna
- SPRZEDAŻ ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO
- Meble do kuchni
- sprzedam maszynę stolarską wieloczynnościow do drewna DYMA 8
- Spszotanie
- UWAGA
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Rowery elektryczne to największy badziew najmniej ekologiczny działający dzięki temu że są ele
- Kiedy kanalizacja w Okupie?
- Jakość taka super że co trzy lata trzeba armaturę wymieniać bo kamień rozsadza od środka. Obs
- O ile pamietam, dr Szurogajło miał na imię Leszek, ale Lech brzmi dumnie!
- Nikt z buczku nie komentuje co się dzieje w Lasku , badania wody w Lasku boczku sediejowicach , wod
- No widzisz Celinko, czyli jednak coś robią w tych urzędach. Ale jak widzę słowa uznania od Cieb
- Super film :) czekamy na realizację pomysłów
- Bliskie muszą być nasze łaskie sprawy dla tego Pana. Widać entuzjazm, wiedzę a ,,cyferki" nie s
- Buczek to marny przykład gdzie latem w domu na piętrze woda leci jak krew z nosa a jakość nie do
- Woda 2,17zl scieki 4,34zl razem7,51zlxxxxx śmieci 23/25zl można żyć za połowę co unas ,Buczek
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)