Wtorek, 24 grudnia 2024 r., imieniny Adama, Ewy, Zenobiusza

Pogotowie Reporterskie

Wspólne ćwiczenia

(fot. KPP Łask)

W piątek, chwilę przed 12:00 samolot wojskowy MIG-29 tuż po starcie z łaskiej płyty lotniska, z niewiadomych przyczyn zahaczył o budynek jednej z firm w miejscowości Gucin. W skutek zdarzenia elementy dachu hali, przygniatają znajdujących się w niej pracowników. Zdarzenie to okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Straży Pożarnej, Policji, Ratowników Medycznych oraz Nadleśnictwa Kolumna. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ratunkowych w przypadku katastrofy z udziałem wielu osób.

W piątek, 15 września 2023 roku, chwilę przed 12:00 otrzymaliśmy zgłoszenie o katastrofie z udziałem samolotu wojskowego MIG-29, który tuż po starcie, z łaskiej płyty lotniska, z niewiadomych przyczyn zahaczył o budynek jednej z firm w miejscowości Gucin na terenie gminy Buczek. Pierwsze informacje wskazywały, że w wyniku uderzenia samolotu w budynek, konstrukcja dachu uległa zawaleniu, a metalowe elementy budynku przygniotły znajdujących się na hali pracowników. Część dachu spadła na pojazd osobowy w którym znajdowali się klienci firmy. Palący się wrak samolotu wzniecił pożar lasu, a silny wiatr rozprzestrzeniał go na zachód. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku, zabezpieczali miejsce zdarzenia, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp na teren zakładu oraz w rejon pożaru. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły się wydobyciem osób, rannych ich segregacją i udzielaniem pierwszej pomocy. Część załóg gasiła pożar. Zorganizowano prowizoryczne punkty medyczne w miejscach bezpiecznych a poszkodowanych przekazywano zespołom ratownictwa medycznego według priorytetów. Tuż przed zdarzeniem pilot MIG-29 katapultował się, więc rozpoczęto jego poszukiwania. Podczas przeczesywania lasu przez policjantów i strażaków, napotkano przedmiot przypominający uzbrojenie. Poszukiwaczy wycofano a policyjny pirotechnik przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Okazało się, że przedmiot nie był zagrożeniem dla pracujących służb, a tuż po wznowieniu poszukiwań, odnaleziono rozbitka. 

 

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane przez strażaków ćwiczenia miały za zadanie także zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych w trudnych warunkach. 

 

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego powiatu łaskiego, Wojskowa Straż Pożarna 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (łącznie 21 zastępów, w sile 86 ratowników), Komenda Powiatowa Policji w Łasku, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego oraz Nadleśnictwo Kolumna. 

 

 

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

Skomentuj [ 0 ]
15:25, 21.09.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET