MPWiK. Zmodernizowany punkt zlewny ścieków
Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Łasku, powstała nie tylko po to by odbierać ścieki z terenów skanalizowanych Aglomeracji miejskiej Łask, ale również po to by odebrać ścieki z całej Gminy Łask poprzez dowóz ścieków koncesjonowanym taborem asenizacyjnym do punktu zlewnego na oczyszczalni ścieków.
Z początkiem roku dotarły do Państwa oświadczenia, które należało złożyć do Urzędu Miejskiego dotyczące między innymi gospodarowania ściekami na swoich nieruchomościach. Oświadczenia to między innymi uzupełnienie i „uszczelnienie” gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków jak i monitorowanie bieżącego odbioru ścieków i transportowanie ich na oczyszczalnię ścieków przez koncesjonowanych przewoźników.
Pozwoliło to na stworzenie systemu administrowania ściekami w Gminie Łask. Wszystkie ścieki z terenu gminy zgodnie z prawem winny trafić do punktu zlewnego ścieków a następnie na oczyszczalnie ścieków. Każdy zrzut ścieków na stacji zlewczej jest monitorowany w zakresie ilości, jakości ścieków jak i punktu z którego zostały dostarczone co następnie analizowane jest przez powołane organy Gminy w zakresie częstotliwości jak ilości dostarczanych ścieków z każdej nieruchomości poprzez dedykowany program komputerowy. W celu usprawnienia procesu odbioru ścieków z beczkowozów na punkcie zlewczym na oczyszczalni ścieków URUCHOMIONO ZMODERNIZOWANY DRUGI PUNKT ZLEWCZY o większej przepustowości pozwalający na szybsze opróżnianie beczkowóz asenizacyjnych.
Przypominamy, iż w zakresie gospodarki ściekowej jako użytkownicy nieruchomości mamy wiele obowiązków wynikających z przepisów prawa. Dlatego, wszyscy którzy jeszcze się nie przyłączyli do sieci kanalizacyjnej a mają taką możliwość przypominamy, że obowiązek przyłączenia do wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej wynika z art. 5 ust 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późniejszymi zmianami) tj. „właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych”.
Spełnienie jakości oczyszczania ścieków na nieruchomości wynika z zapisów Prawa Wodnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233, 2268, z 2022 r. poz. 88, 258, 855, 1079, 1549, 2185 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej „w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych” (Dz. U. z 2019r. poz. 1311). zgodnie z par. 11 ust 5 rozporządzenia - spełnienie jakości oczyszczania ścieków zgodnie z wymogami stawianymi aglomeracji w której zlokalizowana jest nieruchomość. Właściciele instalacji są zobowiązani do dokonania zgłoszenia eksploatacji oczyszczalni do odpowiednich organów ochrony środowiska (Urząd Miejski w Łasku) zgodnie z par. 2 ust 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010r. „w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia” (Dz. U. z 2010r nr 130 poz. 880).
Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z § 14 Uchwały nr XXXIV/451/2021 Rady Miejskiej w Łasku z dnia 8 września 2021r. „w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łask” (Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego Poz. 4459 z dnia 29 września 2021r.) „Właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe do gromadzenia nieczystości ciekłych zobowiązani są do ich opróżniania w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia oraz gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości. Ilość wywiezionych ścieków nie może znacząco odbiegać od ilości zużytej wody na nieruchomości. Opróżnianie zbiornika oczyszczalni przydomowej powinno następować z częstotliwością wynikająca
z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.”
Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa Wodnego oraz innych ustaw, między innymi w/w ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1549), która weszła w życie w dniu 9 sierpnia 2022 roku nakłada na organy gminy kolejne restrykcyjne obowiązki.
Zgodnie z art. 5 znowelizowanej ustawy:
"Wójt, burmistrz lub prezydent miasta sporządza sprawozdanie dotyczące gospodarowania nieczystościami ciekłymi za poprzedni rok kalendarzowy, zawierające informacje o:
1) liczbie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy;
2) liczbie właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe, oraz liczbie osób zameldowanych pod adresem nieruchomości, na której znajduje się dany zbiornik bezodpływowy lub dana przydomowa oczyszczalnia ścieków;
3) liczbie zawartych umów, w okresie sprawozdawczym (zbiorniki bezodpływowe), a także przed okresem sprawozdawczym, jeżeli obejmują działania realizowane w okresie sprawozdawczym;
4) liczbie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, których opróżnianie zorganizowała gmina;
5) częstotliwości opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków,
6) ilości nieczystości ciekłych odebranych z obszaru gminy w podziale na nieczystości ciekłe bytowe oraz przemysłowe;
7) ilości wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej;
8 ) stacjach zlewnych, do których przekazane zostały odebrane z terenu gminy nieczystości ciekłe, w postaci wykazu tych stacji;
9) liczbie przeprowadzonych kontroli dokumentów (potwierdzenie odbioru ścieków) oraz wynikach tych kontroli"
Sprawozdanie, o którym mowa powyżej wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje właściwemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i właściwemu Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie corocznie, nie później niż do końca kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy.
Dlaczego takie zaostrzenie przepisów prawa?
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła wiele kontroli w Polsce w tym zakresie a wnioski z kontroli są wręcz tragiczne: "Ponad 80% wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. A w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe - prawie 90% . Poprzednia kontrola NIK dotycząca tego tematu, przeprowadzona w 2011 r. wykazała, że prawie 92% ścieków z terenów nieskanalizowanych trafiało wprost do środowiska." Więcej: https://tiny.pl/cwcd7
Dodatkowo o czym wielokrotnie informowaliśmy na naszym profilu trwa postępowanie naruszeniowe wobec Polski z tytułu nie spełnienia wymogów Dyrektywy 91/271/EWG (dyrektywy ściekowej), której zobowiązania winny zostać spełnione z końcem 2015 roku. Dziś w Gminie Łask aby spełnić te wymagania w pełni brakuje już tylko przyłączenie kilkuset mieszkańców do wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków te wymogi już w pełni spełnia.
Tak więc te działania i zmiana przepisów to konieczność mająca na celu wyeliminować w Polsce proceder nielegalnego pozbywania się ścieków wprost do środowiska w stanie nieoczyszczonym oraz bezwzględna poprawa jakości wód podziemnych.
Od tego roku bilans ścieków w gminach będzie ściśle kontrolowany i raportowany przez Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast do odpowiednich organów. Dlatego każdy wywóz ścieków powinien zameldować się na naszej oczyszczalni ścieków.
Czyż nie jest prościej przyłączyć się do kanalizacji sanitarnej, jeżeli ma się taką możliwość. Odprowadzanie ścieków jest znacznie tańsze (brak transportu ścieków taborem asenizacyjnym na oczyszczalnię), miej kłopotliwe (nie musisz monitorować szamba i denerwować się oczekując na przewoźnika) oraz bezpieczniejsze pod kątem sanitarnym.
Mamy nadzieję, że tym kolejnym wpisem wiele wątpliwości wyjaśniliśmy Państwu, a jeżeli nie prosimy o pytania w komentarzach pod niniejszym postem.
Źródło: MPWiK Łask
- Skomentuj [ 0 ]
- 13:50, 17.08.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Otwarcie po pożarze! Odmieniony punkt Marketu Chińskiego w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. "Ogród Miejskie Zacisze" zakwitnie obok kolegiaty
- Słowo od Starosty
- Sieradz, Zduńską Wolę i Łask połączą nowe szlaki rowerowe i turystyczne
- 32 BLT. Generał brygady Jeffrey T. Geraghty z wizytą w bazie
- Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku (zdjęcia)
- Łask. Odeszli do wieczności
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
- Działki budowlane
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- WIESIU Nie śledzisz spraw na bieżąco. Jest plan na kolejne ulice. NISKA , OSTATNIA, GRANICZNA i
- Nawet w Wielką Sobotę?
- będzie sie działo:) Lepsze to niż kiedyś olga lipińska nam serwowała:) kabarecik
- a skąd gmina ma pozostałe 40%? znowu podwyżki śmieci, wody i kanalizacji oraz czynszów? Wiesła
- Ciekawe kiedy zrealizują plan zagospodarowania przestrzennego dla Mikołajowka? Od 2001 roku droga,
- Kiedy szacowana Pani Burmistrz weźmie pod uwagę i zacznie działać z ulicami w Kolumnie, które d
- To wiadomo na co poszły pieniądze z ostatniej podwyżki za wodę.
- Natomiast mnie wcale a wcale nie dziwią tego typu inwestycje, obiecywane przecież w kampanii wybo
- Wszystko pięknie, ale ja mam pytanie co z tym co już jest? Bo to wyglada tak, ze kolejne skwery, o
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego