Łódzkie liderem przeciwdziałania skutkom suszy
Dwie kolejne ważne dla naszego województwa inwestycje, które pomogą skutecznie walczyć ze skutkami niedoborów wody. Na płynącej przez gminę Galewice rzece Struga Węglewska zostanie wybudowany nowy zbiornik retencyjny. Dziś otwarty został także wyremontowany jaz na rzece Prosna. Łódzkie jest liderem walki ze skutkami suszy.
List intencyjny w sprawie budowy zbiornika Okoń został podpisany w Urzędzie Gminy Galewice. W tym ważnym dla mieszkańców wydarzeniu wzięli między innymi udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, Piotr Polak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Dorota Więckowska, radna Sejmiku WŁ oraz Wojciech Skowyrski, wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wcześniej w gminie Galewice, na rzece Prosna rozdzielającej województwa łódzkie i wielkopolskie, otwarty został wyremontowany za prawie 2,3 mln zł piętrzący wodę jaz Oświecim.
- To bardzo dobrze wydane pieniądze - mówił o wyremontowanym jazie wiceminister Grzegorz Witkowski. - Dzięki tej inwestycji ponad pięćset hektarów użytków rolnych będzie zasilane w wodę. To modelowy, pierwszy w kraju przykład na to, jak w przyszłości będziemy chcieli rozwiązać problem suszy w całej Polsce.
- Jaz na rzece Prosna czekał bardzo długo, aby przywrócone mu zostały podstawowe funkcje. A przecież kiedyś działał, sprawdzał się, był potrzebny. Niestety, brak polityki dotyczącej wody spowodował, że tego typu obiekty zostały zaniedbane - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Dzięki dobrej współpracy z rządem Prawa i Sprawiedliwości i „Wodami Polskimi” to modelowe działanie będziemy starali się powielać w naszym województwie, które jest w sposób szczególny obarczone kłopotami z wodą.
Marszałek Grzegorz Schreiber już w 2019 roku, czyli niemal na początku kadencji samorządu, nawiązał ścisłą współpracę z rządem i PGW „Wody Polskie” w sprawie remontów urządzeń piętrzących wodę w naszym województwie. Z kierownictwem „Wód Polskich” spotykał się między innymi przy jazach na rzece Słudwi w miejscowości Złaków Borowy w powiecie łowickim, czy na rzece Ner w miejscowości Zimne w gminie Świnice Warckie (powiat łęczycki). Dzięki tej współpracy Łódzkie stało się liderem walki ze skutkami suszy i wzorem dla innych samorządów w kraju.
Jak dodał na jazie Oświecim wójt Piotr Kołodziej, dla gminy Galewice susza jest dotkliwym problemem.
- Nasza gmina to teren rolniczy, a czterdzieści jej procent pokrywają lasy. Jesteśmy nazywani łódzkimi Bieszczadami. Dlatego remont tego jazu to dla nas bardzo ważna inwestycja. Podobnie, jak budowa zbiornika Okoń. Serdecznie dziękuję kierownictwu „Wód Polskich”, panu ministrowi, ale szczególnie panu marszałkowi, który dostrzega gminę Galewice. Kiedyś leżała ona na końcu województwa łódzkiego, dziś jest bramą naszego regionu - mówił wójt.
Zbiornik Okoń na rzece Struga Węglewska ma mieć powierzchnię ponad 37 hektarów. Będzie pełnił dwie podstawowe funkcje: retencyjną oraz przeciwpowodziową. Jednak władze gminy Galewice pokładają duże nadzieje w tym, że stanie się on atrakcją turystyczną, że uda się go wykorzystać do rekreacji.
O budowie zbiornika Okoń mówiło się od dziesięcioleci.
- Były jakieś plany, ale musiał przyjść rząd Prawa i Sprawiedliwości i operatywny wójt, żeby można je było zacząć realizować, żeby nie zostały po tych planach tylko słowa - dodaje marszałek Grzegorz Schreiber. - Funkcje tego zbiornika dotyczą przede wszystkim ochrony przed powodzią i skutkami suszy, czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ale to także doskonała okazja, aby dobudować tutaj funkcję turystyczną. My, jako samorząd województwa, inspirujemy Wody Polskie i gminy, ale także sami działamy, by minimalizować skutki suszy. Przekazujemy pieniądze spółkom wodnym, ale stworzyliśmy też program, którego w innych województwach nie ma, wspieramy remonty zbiorników retencyjnych.
Jak przypomniał marszałek, w tym roku na program wsparcia remontów zbiorników małej retencji samorządy w naszym regionie otrzymają 4,6 miliona zł. To trzy razy więcej niż w roku ubiegłym, gdy program miał pierwszą edycję, i ponad dwa razy więcej niż pierwotnie zaplanowano na ten rok.
- Zainteresowanie tym wsparciem było tak duże, że musieliśmy je zwiększyć. To imponująca kwota, która daje nam przywilej bycia liderem wśród województw, jeśli chodzi o wspieranie małej retencji - mówił marszałek Grzegorz Schreiber, a podsumowując plany budowy zbiornika Okoń, dodał: - Jestem przekonany, że te łódzkie Bieszczady wspomniane przez wójta gminy Galewice będą miały swoją Solinę.
- Skomentuj [ 0 ]
- 11:40, 03.08.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- W Łódzkiem będziemy mieć centrum handlowe jak w Dubaju
- Fala hejtu po artykułach o 32 BLT
- Wolne stanowisko pracy w JW 1158
- Po pożarze w Supersamie
- Łask. Marek Aulak nowym dyrektorem CSiR w Łasku
- X sesja Rady Miejskiej w Łasku (video)
- 32 BLT. Sportowy sukces żołnierzy
- Łask. Prace i badania geologiczne oraz geotechniczne w CSiR
- Łask. Odeszli do wieczności
- Półwiecze łaskiego szpitala
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Oddam 1,5 tony gruzu
- Sprzedam pilarkę elektryczna
- SPRZEDAŻ ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO
- Meble do kuchni
- sprzedam maszynę stolarską wieloczynnościow do drewna DYMA 8
- Spszotanie
- UWAGA
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
- Budynek do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Ludzie!!! Piłsudzkiego!!!
- Za skromna kara.
- Do Tomasz. Tak zgadza się. Są takie cztery bloki wojskowe rozliczane przez Agencję Mienia Wojsko
- Witam. W blokach "wojskowych" mamy doliczaną opłatę za liczniki na wydrukach z MPWIK. Pozdrawiam
- Dziękujemy za przytoczenie cenników z innych miast. Ciężko jest porównywać stawki pomiędzy po
- Najlepszym wyznacznikiem jakości wody w Łasku jest fakt,że koty czy psy wola pić wodę z kałuż
- Łaska woda jest dobra. Obsługa MPWIK jest jak wszędzie, czyli po japońsku. Cena - DROGO, za dro
- Zgadzam się z panią Patrycja , jakość wody pozostawia wiele do życzenia , co tydzień minimum t
- Patrycja i Irena pozamiatały temat. Ciekawe dlaczego wszystkie urzędy i firmy będące pod nadzore
- LISTA ALFABETYCZNA Cena wody i odprowadzania ścieków w zł/m3 2024r. MIASTO / GMINA WODA ŚCIE
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)