Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii, Iwona

Pogotowie Reporterskie

ŁDK. Festiwal kultury ludowej i tradycyjnej „LUDLOVE”

 

Dlaczego LudLove? Ponieważ kochamy folklor, ludową tradycję i chcemy je pokazać z całą ich różnorodnością i atrakcyjnością. Wydarzenie wróci po czteroletniej przerwie i mamy nadzieję, że wróci w wielkim stylu. Przyczynią się do tego wykonawcy, którzy wystąpią 26 sierpnia na terenie ogrodu Łaskiego Domu Kultury.
Zagrają Percival, Roberto Delira i Stellarnotes.

PERCIVAL – to nie tylko zespół, to znakomita marka i przedsięwzięcie znane w całej Polsce (choćby z muzyki do kultowej gry „Wiedźmin 3 – Dziki Gon”)
Zajmują się szeroko pojętą działalnością muzyczną – organizacją i realizacją koncertów i warsztatów muzycznych, wydawnictwem, sprzedażą internetową. Szefami – założycielami tego przedsiębiorstwa – zarówno jeśli chodzi o twórczość muzyczną, jak i pozamuzyczne działania – jest dwoje ludzi – Mikołaj Rybacki oraz Katarzyna Bromirska.

Ten duet kompozytorsko – producencki od ponad 20 lat realizuje wizję grupy jako nieustannie rozwijającej się marki. Zgromadził on wokół siebie grupę współpracowników, którzy pomagają tę wizję realizować. Przede wszystkim profesjonalnych muzyków sesyjnych. Do tego tych, którzy zajmują się sprawami prawnymi, wizualnymi, marketingowymi i innymi niezbędnymi firmie do działania.

Na obecnym etapie artyści realizują kilka głównych projektów muzycznych, a są to: Wild Hunt Live Show – spektakl z muzyką wykorzystaną w grze „Wiedźmin 3 – Dziki Gon”, Percival Schuttenbach – metalowo-rockowa muzyka inspirowana folkiem oraz Percival Historyczny – muzyka folkowo-historyczna Słowian. I właśnie z tym ostatnim projektem wystąpią w Łaskim Domu Kultury.

To projekt który powstał w 2005 i związany był z rekonstrukcją historyczną – życiem, muzyką i kulturą dawnych, przedchrześcijańskich Słowian. W jego repertuarze znajdują się utwory z różnych regionów Słowiańszczyzny. Do tego autorskie utwory inspirowane historią, wczesnym średniowieczem i ogólnie kulturą folkową. Na swoim koncie projekt Percival ma cykl albumów „Slava”, na który składają się cztery części – Pieśni Słowian Południowych, Wschodnich i Zachodnich, oraz – najnowsza – Slava IV – Pieśni Słowian Przyszłości.

Dbając o różnorodność wydarzenia proponujemy też występy dwóch znakomitych zespołów ludowych.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej jest kontynuatorem zespołu który powstał w październiku 1968 r. Twórcą, pierwszym kierownikiem oraz choreografem był Kazimierz Jóźwiak. Zespół, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, bogatym strojom oraz wspaniałym układom choreograficznym odnosił międzynarodowe sukcesy.
Rozsławiał Kutno w kraju i zagranicą, wystawiając wiele programów folklorystycznych z różnych regionów
Polski, reprezentując je na wielu krajowych i zagranicznych scenach.

Uczestniczył w festiwalach krajowych i zagranicznych w Macedonii, we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, dwukrotnie w Grecji, w Gruzji, Czarnogórze, Indiach oraz Turcji.

W 2018 r wziął udział w Wielkanocnym specjalnym wydaniu odcinka Familiady w Programie TV.

Obecnie Prezesem i koordynatorem ZPiTZK jest Bożena Szymczak-Kańska. Choreografem i kierownikiem artystycznym Patrycja Bouts – autorka wielu suit tanecznych prezentowanych przez zespół. Kierownikiem kapeli i chórmistrzem Michał Mroziński.

W tym roku w październiku zespół obchodzić będzie Jubileusz 55-lecia istnienia.

Zespół Pieśni i Tańca Dobroń prezentował swój dorobek artystyczny na scenach wielu krajów Europy. Skład zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. 
Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce regionu sieradzkiego, łowickiego, krakowskiego, kujawskiego, opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, śląskiego, tańce górali żywieckich, beskidzkich, podhalańskich, widowiska regionalne „Siemieniec”, „Wesele sieradzkie” oraz tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek.

Zespół prezentował swój dorobek artystyczny na scenach wielu krajów Europy m.in. w Niemczech, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii, we Francji, Włoszech, na Węgrzech oraz Czarnogórze.

W czasie wydarzenia odbędą się warsztaty i animacje. Nie zabraknie też stoisk ze swojskim, tradycyjnym, jedzeniem.
Szczegółowy program godzinowy już wkrótce.

 

Skomentuj [ 0 ]
15:30, 31.07.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET