Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii, Iwona

Pogotowie Reporterskie

Elektrostymulacja w fizjoterapii – na czym polega?

Elektrostymulacja to rodzaj zabiegu z wykorzystaniem prądu przeprowadzanego różnymi technikami. Pozwala pobudzić nerwy i wywołuje skurcz mięśni, co ma szczególne zastosowanie we wzmacnianiu i regeneracji tych struktur czy redukcji bólu. Pozwala także leczyć nietrzymanie moczu, zaburzenia defekacji, a nawet poprawia odczucia seksualne.

Czym jest elektrostymulacja?

W elektrostymulacji wykorzystywany jest prąd o niskiej lub średniej częstotliwości do stymulowania skurczu mięśni albo wyłącznie podrażniania zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze.

W fizjoterapii zabiegi elektrostymulacji wykorzystywane są w terapii bólu, redukcji obrzęków pourazowych czy rozluźnieniu spiętych mięśni.

Urządzenia do elektrostymulacji mogą być stosowane zewnętrznie – elektrody przyklejane są do skóry. Taki zabieg pozwala m.in. pobudzić osłabione mięśnie u pacjentów długo unieruchomionych.

Elektrostymulatory do stosowania wewnętrznego wyposażone są w specjalne sondy analne lub dopochwowe. Stymulacja prądem jest wówczas szczególnie zalecana w terapii:

  • nietrzymania moczu (pobudzania mięśni dna miednicy),
  • przewlekłego bólu w obrębie miednicy,
  • obniżonych lub wypadających narządów miednicy,
  • zaburzeń defekacji (nietrzymanie stolca),
  • niekontrolowanych gazów,
  • zaburzeń erekcji u mężczyzn,
  • zaburzeń doznań seksualnych.

Techniki fizjoterapeutyczne wykorzystujące elektrostymulację

Wiele spośród praktykowanych technik fizjoterapeutycznych opiera się na elektrostymulacji. Są to m.in.:

  • TENS – to najpopularniejsza obecnie technika elektrostymulacji służąca redukcji bólu i rozluźnianiu spiętych mięśni. Przenośne elektrostymulatory (https://sklep.meringer.pl/kategoria/fizjoterapia/elektrostymulacja) są również wykorzystywane do łagodzenia skurczów porodowych. Wysyłane przez urządzenie impulsy drażnią wyłącznie zakończenia nerwowe. To z jednej strony częściowo blokuje przesyłanie informacji o odczuwanym bólu do mózgu, a z drugiej – pobudza syntezę endorfin.
  • Galwanizacja – podczas zabiegu prąd stały przepływa przez ciało, co wywołuje delikatne mrowienie. Dochodzi do rozszerzenia i skurczenia naczyń krwionośnych, co wspomaga regenerację. Dlatego też galwanizacja wykorzystywana jest przede wszystkim w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami krążenia, nerwobólami i dolegliwościami związanymi z chorobą zwyrodnieniową stawów.
  • Jonoforeza – usprawnia wnikanie substancji leczniczych (np. penicyliny, hydrokortyzonu czy acetylocholiny) w głąb tkanek dzięki oddziaływaniu prądu stałego w miejscu zaaplikowania leku.
  • Zabieg elektrostymulacji interferencyjnej (INF) – prąd wnika do głębszych tkanek, uaktywniając pompę sodowo-potasową. Dzięki temu zredukowany zostaje obrzęk tkanek i stan zapalny, co jest pożądane w terapii bólu przewlekłego.
  • Zabieg elektrostymulacji EMS – prąd stały wywołuje skurcz mięśni lub grupy mięśni poprzez pobudzenie nerwów. To pozwala wzmocnić mięśnie i przywrócić im prawidłowe funkcje, a u osób unieruchomionych – zapobiega ich zanikowi. Ponieważ zabieg pobudza krążenie krwi, może stanowić jeden z elementów profilaktyki przeciwzakrzepowej u pacjentów leżących.

Kiedy zabieg elektrostymulacji nie jest wskazany?

Ze względu na wykorzystanie prądu stałego (pomimo jego niskiej lub średniej częstotliwości), zabieg elektrostymulacji nie może być wykonywany w przypadku pacjentów:

  • z wszczepionym rozrusznikiem serca (bez uprzedniej konsultacji z kardiologiem),
  • chorujących na epilepsję,
  • z nowotworem ulokowanym w miejscu planowanego zastosowania prądu stałego,
  • nadwrażliwych na prąd,
  • uczulonych na wykorzystywany żel przewodzący,
  • w ciąży (z wyjątkiem elektrostymulacji TENS do łagodzenia bólów porodowych).

Sondy analne i dopochwowe nie powinny być natomiast stosowane u pacjentów z nowotworem układu moczowo-płciowego lub nowotworem jelita grubego oraz w przypadku infekcji pochwy czy odbytu. Ponadto tego typu urządzenia nie są wskazane przy pęcherzu hipotonicznym, zapaleniu pęcherza moczowego oraz refluksie moczowodowym.

Źródła:

M. Pisula-Lewandowska, E. Mandzyn i in., Wpływ elektrostymulacji na zmiany obwodu ud i talii oraz wskaźnika masy ciała u kobiet, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, vol. 3, nr 2, s. 131–133.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
11:13, 24.07.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET