Niedziela, 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona, Franciszki

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie na plus. Podsumowanie tygodnia w skrócie (video)

Fundusze koncertowo

Kryteria przyjęte, można pracować nad ogłaszaniem pierwszych konkursów na unijne pieniądze z nowego budżetu. Taki w skrócie jest efekt pierwszego posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego.

Ten zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, samorządu, organizacji społecznych, przedsiębiorców, środowisk naukowych, a także Komisji Europejskiej, będzie teraz zatwierdzał kryteria stosowane w konkursach czy zmiany w programie regionalnym. Będzie też mógł zgłaszać uwagi do jego wykonywania.

- Polski rząd wynegocjował z Komisją Europejską ponad 76 mld euro. To największe pieniądze spośród wszystkich państw członkowskich Unii. Łódzkie ma zagwarantowane 2 mld 746 mln euro – to także rekordowa kwota. To wielki sukces i radość, ale za tym idzie praca, którą trzeba wykonać, żeby te środki właściwie wydatkować – podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber.

Obecna na posiedzeniu wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała, że Łódzkie jest drugim województwem w Polsce pod względem ilości przyznanych pieniędzy unijnych. – To ogromny sukces, ale i wyzwanie, żeby je dobrze i sprawnie ulokować – zaznaczyła.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej Angela Martinez Sarasola z dyrekcji generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej gratulowała Funduszy dla Łódzkiego. - Łódzkie będzie realizować program, który jest świetnie przygotowany, zrównoważony i uwzględnia nawet kryteria kontaktów międzynarodowych – zachwalała.

Przed posiedzeniem Komitetu Monitorującego dla Łódzkiego marszałek Grzegorz Schreiber uczestniczył w podobnym gremium dla Umowy Partnerstwa czyli kontraktu przewidującego pieniądze unijne do 2027 roku dla całego kraju. Dla Polski przewidziane jest ponad 350 mld zł. Z tej puli blisko połowa przypadnie regionom, w tym dla Województwa Łódzkiego. 

- Regiony w tym rozdaniu dostaną 33,5 mld euro na lata 2021-2027. To najwyższy poziom decentralizacji środków od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska Jedynak.

Świętujemy śpiewająco

Klamrą dla tych pozytywnych informacji niech będzie zapowiedź Teatru Wielkiego w Łodzi, który zapowiada cykl koncertów w regionie „Z operą przez Łódzkie”. Artyści w różnych miastach województwa  zaprezentują arie z oper i operetek, pieśni i piosenki, ballady oraz utwory mające swoje źródła w folklorze. Z humorem i bardziej poważnie. Repertuar jest niezwykle bogaty.

Na inaugurację zapraszamy 4 kwietnia na godz. 19 do Bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu (Stary Rynek 24/30). W Wielki Tydzień zabrzmi tutaj Requiem Giuseppe Verdiego. Wystąpią Joanna Woś, Agnieszka Makówka, Dominik Sutowicz, Grzegorz Szostak oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Rafała Janiaka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

Artykuł sponsorowany

 

 

Skomentuj [ 3 ]
08:15, 27.03.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Jan @ 16:41, 27.03.2023r. IP: *

Czy w ramach zapowiadanego cyklu koncertów w regionie Z operą przez Łódzkie, w ramach którego artyści w różnych miastach województwa zaprezentują arie z oper i operetek, pieśni i piosenki, ballady oraz utwory mające swoje źródła w folklorze, z humorem i bardziej poważnie, przewiduje się cykl koncertów znanego śpiewaka operowego - pisowskiego tenora lirycznego Sławomira Świerzyńskiego? Ostatnio ten gigant opery odniósł spektakularny sukces w Operze Wrocławskiej, czas już chyba na zaprezentowanie na żywo jego dokonań także w pozostałej części kraju, bowiem dla wielu Polaków Świerzyński stanowi wzór artystyczny i dumę narodowa. Jego talent i wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej są często postrzegane jako odzwierciedlenie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Świerzyński jest uważany za artystę o szerokim spektrum zainteresowań i wszechstronnych umiejętnościach muzycznych, co dodatkowo zwiększa jego popularność i szacunek wśród polskiej publiczności. Wszystko to sprawia, że dla wielu Polaków Świerzyński jest nie tylko cenionym artystą, ale również ważnym symbolem kultury narodowej i dumą polskiej muzyki klasycznej. Suweren woj. łódzkiego jak kania dżdżu wygląda, czeka i łaknie usłyszeć wreszcie na żywo nieśmiertelną frazę - Gdy sześć lat skończyłem, do szkoły był czas Maleńka Marzenka żegnała mnie tak...

Do Jan @ 08:59, 28.03.2023r. IP: *

Tu musisz dodać że dla wielu Polaków niewykształconych i o niskim poziomie inteligencji tenże Świerzyński jest ważnym symbolem kultury narodowej i dumą polskiej muzyki klasycznej,bo poczułem się urażony

Jan @ 11:41, 28.03.2023r. IP: *

Tylko nie bierz tego aż tak na poważnie, trochę luzu, to jest ironia, sarkazm, aż się przestraszyłem twoim podejściem, oby tylko nie dotarło to do Czarnka, bo jeszcze każe wpisać to do podręczników.

Abyś się trochę rozluźnił, uspokoił musisz wiedzieć, że fragment od słów - "dla wielu Polaków Świerzyński stanowi wzór artystyczny" do - "i dumą polskiej muzyki klasycznej", napisał ChatGPT, w odpowiedzi na pytanie - co możesz napisać o Sławomirze S. słynnym polskim śpiewaku operowym przełomu XX i XXI wieku?

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET