Niedziela, 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona, Franciszki

Pogotowie Reporterskie

Wielkanoc i Wielki Post w regilii katolickiej

Wielki Post stanowi okres pokuty, który przygotowuje wiernych do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt: Wielkanocy, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. To czas przygotowań poprzez spowiedź oraz rekolekcje. W tym artykule przyglądamy się bliżej tym dwóm wydarzeniom tak ważnym w religii katolickiej.

Wielki Post - co warto o nim wiedzieć?

Okres Wielkiego Postu jest wezwaniem wiernych do odnowienia swego duchowego życia oraz nawrócenia. To nawiązanie do czterdziestodniowego pobytu Jezusa Chrystusa na pustyni. Czas ten wymaga od wiernych zatrzymania się na chwilę i oddania refleksji nad ich relacją ze Zbawicielem - istotne jest przy tym podjęcie działania w celu zbliżenia się do Jezusa. To czterdziestodniowy okres przygotowania do świąt Wielkiej Nocy.

Rozpoczęcie Wielkiego Postu - Środa Popielcowa

Korzeni tradycji obchodzenia Wielkiego Postu można szukać w początkach obchodów Triduum Paschalnego - miało to miejsce w III wieku. W kolejnym stuleciu trwał on czterdzieści dni, co stanowiło pamiątkę czterdziestodniowego postu podjętego na pustyni przez Chrystusa. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, która stała się od XVI wieku powszechnym zwyczajem w Kościele katolickim.

Nazwa Środy Popielcowej nawiązuje do obrzędu posypywania głów wiernych popiołem - w obecnej liturgii czynności tej towarzyszy wypowiadanie przez kapłana słów "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" bądź "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", co stanowi gest symbolizujący uznanie swej zależności od Boga. Popiół jest przy tym znakiem nawrócenia się oraz umartwienia - wskazuje on na oczyszczającą moc.

Nadejście Środy Popielcowej wiąże się z obowiązywaniem w liturgii fioletowego koloru. Co więcej, można wtedy rzadziej usłyszeć organy czy dzwony w kościele, a huczne zabawy są zakazane. Co jeszcze ważne, zarówno w ten dzień, jak i w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post: należy spożyć jeden posiłek do syta oraz powstrzymywać się od pokarmów mięsnych.

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek podczas uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ofiarował Bogu swe ciało i krew pod postacią chleba oraz wina - wtedy też Chrystus dał je Apostołom, nakazując im czynienie tego na jego pamiątkę.

Kolejny dzień to Wielki Piątek - czas przepełniony powagą, któremu od rana towarzyszy adoracja Najświętszego Sakramentu. Co więcej, odprawiana jest Droga Krzyżowa. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest natomiast liturgia Męki Pańskiej. Wielka Sobota przynosi natomiast rozważania nad męką przy grobie Pańskim - tradycja wskazuje przy tym zarówno na odwiedzanie grobów Pańskich w kościołach, jak i grobów bliskich na cmentarzach.

Niedziela Wielkanocna - czas świętowania zmartwychwstania Jezusa
Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się Wielkanoc. Niedzieli Wielkanocnej towarzyszy świętowanie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wtedy też krzyż zdobiony jest czerwoną stułą, wykorzystuje się paschał i figurę zmartwychwstałego Zbawiciela.

Wielkanoc oraz Wielki Post stanowią ważny okres dla każdego wiernego. Odkryj wyjątkowe artykuły związane z tymi wydarzeniami: https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/wielkanoc-i-wielki-post.

Wielkanoc - kluczowe informacje

Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w duchowym życiu chrześcijan - święta upamiętniają śmierć Jezusa na krzyżu oraz jego zmartwychwstanie. W 2023 roku Wielki Post rozpoczął się 22 lutego, dlatego potrwa on do 6 kwietnia. Wielkanoc przypada przy tym 9 kwietnia - to dzień wolny od pracy.

Dlaczego Wielkanoc stanowi tak ważne wydarzenie dla chrześcijan? Odwołuje się ono do zmartwychwstania Jezusa, które zapoczątkowało religię katolicką - świadectwa poświęcenia oraz nieograniczonej miłości. Pozdrowienie "Chrystus Zmartwychwstał" jest przy tym oznajmieniem fundamentalnej prawdy wiary - to kluczowe wydarzenie w religii katolickiej, które przyczyniło się do odkupienia ludzkich grzechów i stanowiło wyraz miłości Jezusa do każdego człowieka.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
13:41, 24.03.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET