Pomagamy dzieciom z zespołem FASD
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Nawet jedna lampka wina do kolacji zaszkodzi dziecku w brzuchu matki. Niestety liczby nie wyglądają optymistycznie. 1076 dzieci na konsultacjach diagnostycznych, 605 z diagnozą zaburzeń ze spektrum FASD czyli płodowych zaburzeń alkoholowych. Tylu małych pacjentów z naszego regionu trafiło do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, który funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
To dzieci, które mają problemy m.in. z rozwojem mowy, koordynacją ruchową, koncentracją i uczeniem się. Ich matki piły alkohol w ciąży. Regionalny Punkt FASD obchodzi dzisiaj 5-lecie działalności. W jubileuszowej uroczystości, oprócz małych pacjentów i ich rodziców, wziął udział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Pani Anna z Łodzi na terapię do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przyjeżdża już z drugim dzieckiem. – Starsza dziewczynka uczy się teraz w szkole. Wcześniej miała problemy na przykład z łapaniem przedmiotów. A po terapii jest najlepszą uczennicą w klasie. Jestem z niej dumna. Skończyła już terapię – opowiada łodzianka. – Teraz do Punktu Diagnozy FASD przyjeżdżam z młodszym chłopcem. Panie, które tu pracują wkładają całe serce i bardzo im dziękuję.
Pani Anna jest rodziną zastępczą dla dzieci swojego brata. – Czytałam o FASD i obserwowałam dzieci. Niestety moje podejrzenia się sprawdziły w obu przypadkach– mówi kobieta.
Na jubileusz 5-lecia działalności Regionalnego Punktu FASD zaproszono dzisiaj dzieci będące pod opieką Punktu oraz ich rodziców i opiekunów. Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach cyrkowo – teatralny. Było dużo zabawy, poczęstunek i tort.
13 marcu 2018 roku odbyły się pierwsze konsultacje diagnostyczne w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce powołane przez samorząd województwa. Dzieci z FASD mogą tu liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie. Przeprowadzana są kompleksowe diagnozy, prowadzone terapie neurorozwojowe, organizowane spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów oraz grupy wsparcia. Każde dziecko objęte procesem diagnostycznym w kierunku FASD konsultowane jest przez lekarza i psychologa lub neuropsychologa. W zależności od indywidualnego procesu diagnostycznego dziecka zlecana jest również konsultacja psychiatryczna.
- Funkcjonujący od 5 lat Regionalny Punkt Diagnozy FASD to dowód na to, że samorząd województwa łódzkiego diagnozuje i odpowiednio reaguje na problem, gdy jest taka potrzeba – podkreśla Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Do Regionalnego Punktu FASD można też zgłosić się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej SI oraz z wykorzystaniem elementów metody S. Masgutowej. Skorzystało z tej możliwości ponad 100 dzieci. Organizowane są spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci, które już ukończyły proces diagnostyczny w Punkcie FASD. Udzielane jest wsparcie wychowawcze. W ramach psychoedukacji zorganizowane zostały cztery cykle czterodniowych spotkań, w których uczestniczyło 76 rodziców i opiekunów dzieci z FASD. Natomiast spotkania grup wsparcia odbywają się zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.
Dr n. med. Monika Głuchowska, specjalista położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M.Pirogowa w Łodzi podkreśla, że w ciąży absolutnie nie wolno pić żadnego alkoholu. – To bardzo ważne. Każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi – podkreśla doktor Głuchowska. – Absolutnie, wbrew niektórym opiniom, nie wolno sięgać nawet po lampkę czerwonego wina czy koniaku. Picie alkoholu w ciąży prowadzi m.in. do wad rozwojowych u dziecka oraz porodu przedwczesnego.
Niestety wciąż nie wszyscy rozumieją ten problem. – Zdarza się, że nawet do szpitala trafiają ciężarne pod wpływem alkoholu – podkreśla doktor Głuchowska. – Na szczęście mamy coraz więcej świadomych kobiet. Pomagają w tym publikacje medialne. Dlatego trzeba jak najwięcej mówić głośno o zaburzeniach FASD u dzieci.
Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. – Zaburzenia FASD niestety pozostaną do końca życia. Rehabilitacja nie skończy się nigdy – mówi dyrektor Maciołek.
- Skomentuj [ 0 ]
- 14:14, 16.03.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Z 32 BLT wycieka paliwo. Do prywatnych baków AKTUALIZACJA (zdjęcia)
- W Łódzkiem będziemy mieć centrum handlowe jak w Dubaju
- Fala hejtu po artykułach o 32 BLT
- Po pożarze w Supersamie
- Informacja z Powiatu Łaskiego
- Łask. Marek Aulak nowym dyrektorem CSiR w Łasku
- X sesja Rady Miejskiej w Łasku (video)
- 32 BLT. Sportowy sukces żołnierzy
- Wolne stanowisko pracy w JW 1158
- Łask. Odeszli do wieczności
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Szukam dyskretnie
- Oddam 1,5 tony gruzu
- Sprzedam pilarkę elektryczna
- SPRZEDAŻ ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO
- Meble do kuchni
- sprzedam maszynę stolarską wieloczynnościow do drewna DYMA 8
- Spszotanie
- UWAGA
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Czegokolwiek? Siatkówka, zwłaszcza w wydaniu kobiecym, też? Ty w ogóle masz jakiekolwiek pojęci
- Do CCC No fakt. Zaczynasz pisać normalnie. Bez jadu i nie nawiści
- Tylko komu to wszystko robić?.... Bo łask to nie miejsce na sport czegokolwiek...
- Można gdzieś o tym poczytać czy to tylko taki ustny przekaz ?
- Fajnie że tam kopiecie. Na 100 % traficie na kości Żydów które zostały tam wyrzucone z kirch
- Widzę po komentarzach, że chyba prokuratura zaczyna działać.
- Jednak warto także wspomnieć o zastoju w głowach polityków, którzy nie są nieomylnii. Inwestyc
- "...szpital wygląda tak jak całe miasto. Zniszczone i zaniedbane. Przykro patrzeć na obecny stan
- Obecnie to już nie jest szpital. Nie rozwija się,a wręcz odwrotnie. Zwija siei wygląda jak opusz
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)