Niedziela, 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona, Franciszki

Pogotowie Reporterskie

Rozpoczyna się budowa nowego przystanku w Zgierzu – zmiany w komunikacji do Łowicza

 

W Zgierzu mieszkańcy i podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei. Na osiedlu Rudunki rozpoczyna się budowa nowego peronu w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Roboty wymagają wprowadzenia zmian w komunikacji między Zgierzem a Łowiczem. Efektem inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 3,6 mln zł będą wygodniejsze podróże do Łodzi i Łowicza.

Nowy przystanek Zgierz Rudunki powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Zegrzanki w Zgierzu, na jednotorowej linii łączącej Łódź z Łowiczem. Wykonawca od 12 marca zacznie przygotowywać teren pod budowę fundamentów nowego peronu. 

Wysokość peronu zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. 

Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.   Wygodne przesiadki zapewni parking dla samochodów.

Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj i buduj". Prace potrwają do końca 2023 r.

Zmiany w rozkładzie jazdy od 12 marca 
Na czas budowy peronu oraz remontu dwóch mostów i dwóch przepustów na szlaku Zgierz - Glinnik od 12 marca do 5 maja na jednotorowej linii wstrzymany zostanie ruch pociągów. Aby zapewnić sprawne przejazdy do Strykowa, Głowna i Łowicza oraz zmniejszyć liczbę przesiadek dla podróżnych przewoźnik ŁKA podjął decyzję o zastąpieniu pociągów autobusami. Komunikacja zastępcza będzie kursować na całym odcinku Zgierz – Łowicz Główny. Po planowanym przywróceniu ruchu, 6 maja ŁKA zaplanowała zwiększenie liczby pociągów aglomeracyjnych do Głowna i Strykowa. Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Informacje dostępne stacjach i przystankach oraz internecie na www.portalpasazera.pl i stronie przewoźnika. 

Program przystankowy w województwie łódzkim
W regionie program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżnych obsługuje przystanek Tomaszówek. Wiosną rozpoczną się prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza - zakończą się jeszcze w tym roku. 
Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Rozpoczęcie robót w obu tych lokalizacjach nastąpi w 2023 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.

Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugim półroczu 2023 r. i zakończą w połowie 2024 r. 
W styczniu br. ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew. Planowane podpisanie umowy nastąpi na przełomie marca i kwietnia br. 

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

 

W Programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129. Podróżni korzystają już z nowych lub zmodernizowanych przystanków w 19 lokalizacjach – w Małopolsce - Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, w woj. mazowieckim - Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki, a także Tomaszówek w woj. łódzkim, Kleszczele, Suchowolce na Podlasiu, Grzybno w woj. kujawsko – pomorskim, Leopoldów na Lubelszczyźnie, Pasłęk w woj. warmińsko- mazurskim, w woj. świętokrzyskim - Dębska Wola, Włoszczowice, Małogoszcz, Rykoszyn, w woj. śląskim - Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, na Dolnym Śląsku - Szklarska Poręba Średnia, w woj. wielkopolskim - Miłosław. 

Łącznie w tym roku podróżni skorzystają z nowych, lepiej dostępnych obiektów w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce. Ponadto program przystankowy swym zakresie obejmuje również budowę parkingów. PLK SA oddały do użytku trzy parkingi – przy przystanku Kolno w woj. warmińsko mazurskim oraz Dębska Wola i Włoszczowice w woj. świętokrzyskim. Obecnie trwają prace w zakresie miejsc postojowych dla samochodów w 16 lokalizacjach.

Skomentuj [ 0 ]
18:30, 12.03.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET