Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii, Iwona

Pogotowie Reporterskie

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – poznaj fakty i mity nt. szczepień przeciw HPV.

 

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.  Polska wciąż jest krajem, gdzie co roku ponad 3 tysiącom kobiet zostaje postawione takie rozpoznanie. Do ratującej życie profilaktyki zalicza się regularne badania cytologiczne oraz szczepienia przeciw HPV  - wirusowi, z którego zakażeniem powiązane jest niemal 100% przypadków tej choroby. 

Kampania społeczna Zaszczep się wiedzą przypomina najważniejsze fakty dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepień oraz obala mity na ich temat. 

 

Mit 1. „Typów brodawczaka jest bardzo dużo, a szczepionka chroni zaledwie przed kilkoma.” 

Faktem jest, że na chwilę obecną znamy ok. 200 typów wirusa HPV, a co chwile odkrywane są nowe. Jednak to dwa typy: 16 i 18, przed którymi chroni szczepienie, są odpowiedzialne za większość raków szyjki macicy. Ale nie tylko! Choć HPV kojarzy się przede wszystkim z szyjką macicy, odpowiada też za inne nowotwory złośliwe: raki gardła, krtani, jamy ustnej, sromu, pochwy, odbytu, prącia. Jest więc zagrożeniem nie tylko dla kobiet, ale i mężczyzn. 

 

Mit 2. Duński film „Zaszczepione Dziewczęta” pokazuje prawdę o szczepionce przeciwko wirusowi HPV” 

„Niezwykle częste powikłania” przedstawione w tym filmie, nie mają żadnego odzwierciedlenia w badaniach czy długoletnich obserwacjach – szczególnie dokładnych w Danii ze względu największą na świecie bazę dokumentacji medycznej obywateli. Mimo licznych badań nie wykazano związku tego szczepienia z groźnie brzmiącym „zespołem posturalnej tachykardii ortostatycznej”, migrenami, niepłodnością czy z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, którymi straszeni są adresaci spiskowych dzieł kinematografii. Nie wykazano też związku szczepienia z chorobami autoimmunologicznymi .[1] W dużych, kohortowych badaniach na temat bezpieczeństwa na 696,420 (!) podanych dawek odnotowano zaledwie 53 (0,008%) przypadki konieczności hospitalizacji w ciągu 180 dni po szczepieniu z powodu chorób neurologicznych czy zakrzepowo-zatorowych. Prawdopodobnie nie były one nawet związane z podaniem szczepionki, a wystąpiła jedynie koincydencja czasowa.[2] Przy tak ogromnej próbie jest nieuniknione, że niektórzy uczestnicy badania zachorują na różne choroby w trakcie jego trwania.

 

Mit 3. „Nie trzeba szczepić jak się robi cytologię”

Szczepienie nie zastępuje cytologii. A cytologia nie zastępuje szczepienia. Cytologia jest prewencją wtórną i absolutną koniecznością, bowiem tylko ona jest w stanie wcześnie wykryć zmiany, które można leczyć skutecznie na wczesnym etapie w możliwie mało inwazyjny sposób.

Cytologia nie chroni jednak przed rozwojem raka – nie jest prewencją pierwotną. Szczepienie zapobiega rozwojowi raka. Wiele miast organizuje ze swoich środków akcje profilaktyczne i w ramach tych programów istnieje możliwość zaszczepienia dziecka bezpłatnie.

 

Mit 4. "Szczepienie chroni krótko, więc nie wiadomo czy jest skuteczne"

10 letnie obserwacje udowodniły, że immunizacja jest skuteczna nawet po wielu latach. [3]

 

Mit 5 „Szczepienie może powodować bezpłodność, albo obniżać szanse na zajście w ciążę" 

Badania jednoznacznie wykazały, że nie ma negatywnego wpływu szczepienia na możliwości prokreacyjne.[4] Mało tego, to właśnie przewlekła infekcja wirusem HPV wpływa na obniżenie płodności, więc szczepienie może potencjalnie poprawiać szansę na zapłodnienie u osób narażonych na infekcję. [5]

 

Mit 6. „Szczepionka jest tylko dla dziewczynek i tylko dla tych które nie rozpoczęły jeszcze współżycia"

Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna u dziewczynek i chłopców – u obu płci zabezpiecza przed groźnymi skutkami infekcji HPV.[6] Istnieją również badania bezpieczeństwa i skuteczności na dorosłych kobietach aż do 45 roku życia.[7] Wykazano również pewną (choć mniejszą) skuteczność szczepienia u osób, które miały już kontakt z wirusem.

 

 

Skomentuj [ 0 ]
18:15, 19.01.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET