Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii, Iwona

Pogotowie Reporterskie

Centrum pomocy psychicznej dla najmłodszych

(fot. Adam Staśkiewicz)
(fot. Adam Staśkiewicz)

 

Zakończył się drugi i ostatni etap budowy Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży „PrzyStań”. To nowy obiekt w Łódzkiem, który powstał dzięki staraniom i wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego. Zapewni kompleksową opiekę młodym ludziom z problemami psychicznymi.

-  Jestem dumny z tego, jak dziś wygląda ten budynek. Przez osiem lat stała tu pusta ruina z powybijanymi szybami. Teraz mamy centrum specjalistyczne z prawdziwego zdarzenia – tymi słowami Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego powitał zebranych w poniedziałek (28 listopada) na konferencji prasowej dziennikarzy w ośrodku przy ul. Mielczarskiego 35.

Centrum powstało przy Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jednostce prowadzonej Samorząd Województwa Łódzkiego. Przychodnia została utworzona w ramach projektu „PrzyStań DiM” realizowanego przez  szpital w partnerstwie z Województwem Łódzkim.
– Zapotrzebowanie na pomoc z dziedziny psychologii i psychiatrii dziecięcej, a także młodzieżowej, jest ogromne, dlatego oddana dziś inwestycja jest dla nas tak ważna – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

W maju oddany został do użytku parter w budynku. Dziś zaprezentowano dwa kolejne piętra. Wnętrza starej kamienicy przeszły generalny remont. Powstały w nich poradnie specjalistyczne, w których pracują psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. W nowej części jest też świetlica i  hostel, w którym młodzi pacjenci będą mogli się zatrzymać w razie potrzeby pomocy stacjonarnej.

- Teraz możemy uruchomić już wszystkie aspekty procesu terapeutycznego, którego wymagają osoby niepełnoletnie. Udało nam się stworzyć do tego zespół 40 znakomitych specjalistów – mówi dyrektor Anna Śremska, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Praca w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży polega na reagowaniu na sygnały o problemach młodych ludzi w terenie. Zakończenie drugiego etapu inwestycji pozwoli na wprowadzenie tzw. drugiego stopnia referencyjności - kiedy potrzebna jest praca z młodym człowiekiem na miejscu.

W Centrum pomoc udzielana jest osobom do 21 roku życia.
–  Rzeczywistość popandemiczna, konflikt zbrojny, kryzysy gospodarczy, wiążą się z napływającą ilością dzieci i młodzieży, która takiej specjalistycznej opieki potrzebuje. Mamy dwa razy więcej pacjentów dziecięcych niż to było przed pandemią, a pacjentów nastoletnich jest o ponad 60 procent więcej - mówi Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.  

Koszt całego projektu pod nazwą Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży to 15 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych Ministerstwa Zdrowia i od samorządu województwa łódzkiego.

 

 

Skomentuj [ 0 ]
14:22, 30.11.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET