Bezpieczna Droga do Szkoły
Po wakacyjnej przerwie czas wrócić do szkoły. To wyzwanie nie tyko dla dzieci ale przede wszystkim dla dorosłych. W rejonach placówek szkolno – opiekuńczych należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko pieszych ale i kierujących. W pierwszych dniach września policjanci szczególnie w tych rejonach bacznie przyglądać się będą wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, wszystko po to by droga do i ze szkoły była bezpieczna.
Pierwszy dzwonek to nie tylko sygnał rozpoczęcia nauki w szkole, ale czas kiedy dorośli powinni już przekazać swoim dzieciom jak bezpiecznie zachowywać się na drodze i jak być na niej widocznym.
Drodzy rodzice i opiekunowie, wrzesień to czas gdy nasze dzieci rozpoczynają kolejny rok nauki. Dla niektórych jest to pierwszy dźwięk szkolnego dzwonka mowa tu o pierwszoklasistach, ale dla wielu to kolejny z rzędu rok nauki. Pamiętajmy, że dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia na drodze nie może przebywać bez opieki. Niemniej jednak, warto przypomnieć, że taką opiekę może sprawować starsze rodzeństwo z tym zastrzeżeniem, że jego wiek nie może być niższy niż 10 lat. W przypadku wyboru tego typu drogi do szkoły – pieszo, należy pamiętać i przypominać dzieciom jak istotne jest poprawne zachowanie w rejonach przejść dla pieszych i na nich samych. Podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię zobowiązani jesteśmy do zachowania szczególnej ostrożności, pamiętajmy, że wejście na jezdnię bezpośrednio zza stojącego pojazdu, przeszkody bądź wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd bardzo często kończy się tragicznie. Już dziś zadbajmy o to by nasze pociechy były widoczne na drodze, a także aby wiedziały, że gdy nie ma chodnika bądź pobocza mają obowiązek poruszania się lewą stroną jezdni, a czerwone światło wyświetlane na sygnalizatorze bezwzględnie zabrania wejścia na to przejście. Natomiast gdy takiej sygnalizacji nie ma to bacznie obserwujemy drogę kierując się zasadą „lewo-prawo-lewo”.
Wybierając rower jako środek transportu podczas dowożenia dziecka do szkoły pamiętajmy przed wszystkim, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale w szczególności za dziecko. W przypadku dowożenia dziecka do 10 roku życia, które nie posiada uprawnień do kierowania rowerem (gdzie każdy korzysta ze swojego jednośladu) możecie jechać chodnikiem. W myśl przepisów prawa w tym momencie jesteście traktowani jako piesi. Sytuacja zmienia się gdy dziecko ukończy 10 lat. To taki „magiczny” wiek kiedy młody człowiek może zdobyć swoje pierwsze „prawo jazdy”. Jednak należy pamiętać, że pomimo ukończenia 10 lat warunkiem koniecznym by móc poruszać się rowerem jest zdobycie karty rowerowej. Uwagi wymaga fakt, iż bez takich uprawnień nawet pod opieką osoby dorosłej dziecko nie może poruszać się do drodze.
Nie zapominajmy o kierujących hulajnogami. W tej kwestii, aby korzystać z urządzenia transportu osobistego w przypadku dzieci i młodzieży wymagana jest karta rowerowa.
Nie zapominajmy, że przepisy prawa zabraniają przewożenia tym pojazdem pasażerów. Poruszając się po chodniku musimy pamiętać, że jesteśmy tam gośćmi a nasza prędkość nie może przekraczać prędkości pieszego. Istotnym jest fakt, iż to przede wszystkim pieszy ma pierwszeństwo. Przypominamy również, że osoba kierująca hulajnogą zobowiązana jest do korzystania z drogi dla rowerów, pasów dla rowerzystów i jedynie z braku powyższych z chodnika. Jedynym możliwym wyjątkiem korzystania przez kierującego hulajnogą z jezdni jest obniżona do 30 km/h prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi.
Wybierając samochód jako środek transportu musimy pamiętać o przewożeniu zgodnie z przepisami naszych pociech. Pamiętajmy, że wiek nie jest kryterium pozwalającym na przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego. Wymogiem koniecznym jest natomiast, wzrost młodego człowieka. Wysokość 150 cm pozwala na podróż bez fotelika ochronnego bądź innego urządzenia przytrzymującego. Zbliżając się do placówki zwróćmy uwagę na miejsce, w którym bezpiecznie będziemy mogli zaparkować nasze auto. Drogi rodzicu wysadzaj swoje dzieci zawsze po stronie chodnika lub pobocza. Przejście dla pieszych to nie miejsce na zatrzymanie bądź parkowanie swojego pojazdu nawet na przysłowiową „sekundę”.
Apelujemy!!! Niezależnie jaką formę podróży wybierzemy, pamiętajmy, że opiekując się dzieckiem będąc pod wpływem alkoholu narażamy je na olbrzymie niebezpieczeństwo, a siebie na odpowiedzialność przez sądem rodzinnym i karnym.
Pamiętajmy, że dziecko naśladuje twoje zachowania daj więc dobry przykład, ucz i przypominaj odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. By wakacyjne wspomnienia dzieci i młodzieży nie zasłały zatarte przez uczestnictwo w wypadku drogowym. Uczniowie szczególnie w pierwszych dniach szkoły zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego naszym obowiązkiem dorosłych uczestników ruchu drogowego jest zadanie o ich dobro.
- Skomentuj [ 0 ]
- 15:02, 31.08.2022 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- Nowy program grantowy dla KGW i OSP
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych - umowa podpisana
- Podziękowanie za wspólny Lany Poniedziałek
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska posiała kwietną łąkę (zdjęcia)
- Łask. Rozbudowa i modernizacja ul. Zachodniej - zakończenie prac
- Honorowy Obywatel Gminy Buczek
- Łask. Powstanie nowy żłobek - podpisano umowę
- Podsumowanie II Konferencji Naukowo-Technicznej w Łasku
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Aha, w ogóle polecam Nr 2/97 NSS, bowiem jest niemal w całości poświęcony Łaskowi z okazji 575
- Tak to wygląda, że chodzi o teren, na którym jest obecnie cmentarz, bowiem przyjmując założeni
- Pierwszy raz widzę że w Łasku są ulice o takich nazwach
- Kwietna łąka nie powinna być siana w cieniu drzew, efekty będą marne, ze sztachetkami czy bez.
- Nazwą ZAJACZEK kiedyś cmentarz.
- I tak oto kwietną łączkę będziemy oglądać- jeśli zakwitnie- przez sztachetki. Bo przecież t
- Na Batorego nie ma żłobka dzbanie
- No to mamy naszą lokalną Świteź? 😉
- "W mojej ocenie posiania łąki kwietnej użyję cytatu z niedawnego artykułu o drogach...", czy mo
- Celina nie mąć, bo te niejesnosci z Panem Urbanem to akurat w powiecie.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku