Staże zagraniczne w OHP
Jednym z głównych zadań OHP jest realizacja projektów wspierających edukację, mobilność, działalność młodzieżową i współpracę międzynarodową. Projekty realizowane we współpracy z zagranicznymi partnerami w ramach programu Erasmus+ w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego umożliwiają uczestnikom OHP udział w zagranicznych stażach i praktykach zawodowych.
Dzięki nim młodzież odnosi wiele korzyści, takich jak rozwój zawodowy i osobisty, wzrost kompetencji językowych, społecznych i obywatelskich.
Główne cele wyjazdów stażowych to: zdobycie kompetencji wymaganych na rynku pracy, uzyskanie doświadczenia zawodowego pożądanego przez pracodawców oraz lepsze zrozumienie kultury gospodarczo - społecznej danego kraju. Działania te stanowią integralną część nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Projektom tego typu towarzyszą przygotowania językowe, kulturowe i pedagogiczne.
Umiejętności nabyte zagranicą potwierdzane są uznawanym na terenie Unii Europejskiej certyfikatem Europass Mobility, dzięki któremu dużo łatwiej znaleźć pracę w całej Europie. Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych praktyk i staży zawodowych należą Hiszpania, Portugalia,
Włochy, Grecja i Niemcy. Właśnie dobiegły końca staże zawodowe w Niemczech, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.
WŁOCHY
Na początku czerwca z Rimini wrócili do Polski uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Jędrzejowie. W ramach projektu ,,Praktyki zagraniczne skrzydłami w wejściu na rynek pracy” we Włoszech szkolili się młodzi fryzjerzy, cukiernicy, sprzedawcy, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych i elektromechanicy.
NIEMCY
Do wschodnioniemieckiego Brandenburga w ramach projektu „Czas na europejski staż” udała się jedenastoosobowa grupa stażystów z Hufca Pracy Koszalin. Początkujący mechanicy samochodowi uzupełniali w Niemczech wiedzę teoretyczną na temat mechaniki pojazdów. Uczyli się m.in. instalowania obwodów
hydraulicznych, regulowania zaworów, budowy układów wtryskowych i technologii silników. Oprócz tego poznawali tradycje i historię Niemiec. Uczestnicy Hufców Pracy z Łomży i Kolna brali udział w projekcie „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech”. Projekt zakładał m.in. poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz naukę języka niemieckiego. Polska młodzież miała też okazję zwiedzić Berlin, Drezno i Lipsk.
GRECJA
II edycja staży zawodowych przygotowanych przez Hufiec Pracy w Krakowie pt. "Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy" odbyła się w Grecji. Młodzież kształcąca się w zawodach kucharz i fryzjer zdobywała doświadczenie zawodowe w Salonikach. Stażyści mieli wiele okazji do ćwiczenia umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, a także do nawiązania nowych znajomości, spacerów nad morzem i zwiedzania miasta.
HISZPANIA
Dziewięciu podopiecznych braniewskiego OHP miało możliwość odbycia stażu w hiszpańskiej Ubedzie. Projekt „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up” przewidywał szkolenie kucharzy, sprzedawców, mechaników samochodowych i murarzy-tynkarzy. W pięknej Sewilli odbywają się miesięczne staże zawodowe z udziałem młodych osób uczestniczących w projekcie "Z europejskimi kompetencjami na rynek pracy". Młodzież z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego od
kwietnia do lipca kształcić się będzie w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz oraz fryzjer. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia urokami Sewilli cieszyć się będą uczestnicy OHP z Mazowsza, którzy wezmą udział w akredytowanym projekcie pt. „Praktyka czyni mistrza”. Miesięczne staże u hiszpańskich
pracodawców odbędą młodzi fryzjerzy, kucharze, mechanicy i cukiernicy. Głębsze poznanie kultury i języka hiszpańskiego zapewni kurs językowy, który odbędzie się w czasie stażu.
W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy już w marcu br. rozpoczął się kurs języka hiszpańskiego. W sierpniu, po opanowaniu specjalistycznej terminologii, piętnastoosobowa grupa przyszłych kucharzy, cukierników, mechaników pojazdów samochodowych, monterów zabudowy i robót wykończeniowych, sprzedawców, fryzjerów oraz monterów sieci i instalacji sanitarnych, wyjedzie wraz z kadrą wychowawczą na dwutygodniowy staż zawodowy do hiszpańskiej Malagi.
Projekty Erasmus+ o profilu zawodowym realizowane u zagranicznych pracodawców umożliwiają polskiej młodzieży podnoszenie kwalifikacji zawodowych, kontakty z rówieśnikami z innych krajów, a także poznawanie innych kultur i języków. Tego rodzaju przedsięwzięcia dają również sposobność propagowania wiedzy o Polsce, pomagają przezwyciężać stereotypy i wspomagają tworzenie świadomych, obywatelskich postaw.
- Skomentuj [ 0 ]
- 13:05, 16.07.2022 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- Nowy program grantowy dla KGW i OSP
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych - umowa podpisana
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska posiała kwietną łąkę (zdjęcia)
- Podziękowanie za wspólny Lany Poniedziałek
- Honorowy Obywatel Gminy Buczek
- Łask. Powstanie nowy żłobek - podpisano umowę
- Zaproszenie na obchody świąt 2 i 3 Maja w Łasku
- Podsumowanie II Konferencji Naukowo-Technicznej w Łasku
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Celina nie ma się do czego doczepić i wymyślą, ale jak to mówią wyznawczy jednej z partii. Sł
- Jak Państwo oceniają ten militarny żargon: ofensywa? Naprzód Polsko? Czy my żyjemy w jakimś re
- Nic tylko wspomnieć komentarz pani burmistrz z jednej z sesji, kiedy radny Urban wspomnienial o bra
- Kobiety na traktory
- Słowa pani burmistrz- piękna przyroda wokół miasta i wokół ludzi sprawia, że stajemy się lep
- Do Maria Przecież mowa o ulicach tworzących jakiś fragment miasta, tworzących spójne osiedle a
- Przykro mi bardzo, że wśród tych 11 ulic brak ul. I. Krasickiego w Kolumnie. Od kilku lat zwodzi
- Oby więcej takich pomysłów i Łask będzie kolorowy Widać zaangażowanie Pani burmistrz i młody
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku