Sobota, 28 grudnia 2024 r., imieniny Teofili, Godzisława, Antoniego

Pogotowie Reporterskie

Co wspólnego mają Łask z Pińczowem

Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas jednodniowej wycieczki w świętokrzyskie, która odbyła się w sobotę 9 lipca. Wyjazd zorganizowany został przez Bibliotekę Publiczną im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku - Punkt Informacji Turystycznej, w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich. Naszym przewodnikiem po Ponidziu był pan Dariusz Wiatrowski, który przybliżył nam związki, jakie łączyły Łask, szczególnie miejscową jednostkę wojskową, z Nadleśnictwem Barycz.

Opowiedział m. in. o dawnym Poligonie Lotniczym Gowarczów, który służył łaskim lotnikom jako tzw. „bombowisko” i trudnej historii okolicznych miejscowości. Przedstawił również postać Jana Łaskiego Młodszego, patrona biblioteki. Bratanek prymasa Polski Jana Łaskiego (Starszego), jest uznawany za najwybitniejszego polskiego działacza reformacji. Więcej o jego działalności opowiedziała pani Edyta Paw, przewodnik i pracownik Muzeum Regionalne w Pińczowie w Pińczowie. W muzeum poznaliśmy historię Pińczowa – miasta, które w XVI wieku było głównym ośrodkiem reformacji w Polsce. Zwiedziliśmy kościół pw. św. Jana Ewangelisty, gdzie pochowany został Jan Łaski Młodszy (w tej chwili nie wiadomo gdzie znajduje się jego grób) i poznaliśmy związaną z tym miejscem legendę. Podczas wizyty w Domu Ariańskim mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Zabawki mojego dzieciństwa” i przypomnieć sobie jak spędzaliśmy czas w okresie młodzieńczych lat, a najmłodsi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się czym bawili się ich rodzice i dziadkowie. Odwiedziliśmy również Starą Synagogę, jedną z najstarszych w Polsce i pierwszą, w której wszystkie pomieszczenia tworzą jednolitą bryłę przykrytą wspólnym dachem. Tutaj poznaliśmy dzieje społeczności żydowskiej w Pińczowie.

Po smacznym obiedzie w Restauracja Kwadrans na uczestników wycieczki czekała kolejna atrakcja – wizyta w śliwkowej stolicy Polski, czyli Szydłowie. Miasto jest tak nazywane ze względu na powszechne w jego okolicy sady śliwkowe. Tutaj w Butiku Śliwkowym kosztowaliśmy śliwki szydłowskie pod różnymi postaciami m. in. suszone podwędzane, w czekoladzie, powidła różnego rodzaju, keczup a także piwo śliwkowe czy bezalkoholowy cyder śliwkowy.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Winnica Avra, rodzinnej winnicy, w której większość prac wykonywana jest ręcznie. Właściciele gospodarstwa, państwo Elżbieta i Tomasz Woźniak, opowiedzieli o uprawie winorośli i tradycjach winiarskich w regionie świętokrzyskim. Zwiedziliśmy winnicę i winiarnię, w której poznaliśmy proces wytwarzania wina. Mieliśmy okazję skosztować wyjątkowych win produkowanych na miejscu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za mile spędzony czas, szczególne podziękowania kierujemy do Pana Dariusza Wiatrowskiego - naszego przewodnika pochodzącego z Łasku obecnie mieszkańca woj. Świętokrzyskiego, który uatrakcyjnił nam wyjazd licznymi niespodziankami.

 

Źródło: Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku

Skomentuj [ 0 ]
17:25, 14.07.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET