Środa, 1 stycznia 2025 r., imieniny Mieczysława, Mieszka, Masława

Pogotowie Reporterskie

Finał szachowego Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego

 

Blisko 80 uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych i zerówek w przedszkolach z całego województwa zmierzyło się w wielkim finale Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego. To zwieńczenie projektu #Łódzkie gra w szachy, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

O to prestiżowe trofeum walczyło w sumie ponad 550 szachistów. Na finał do Teatru Wielkiego w Łodzi przyjechali najlepsi. Kibicowali im szachowi instruktorzy, czyli nauczyciele wyszkoleni w ramach projektu #Łódzkie Gra w Szachy, oraz rodzice.

- Szachami zainteresowałem się półtora roku temu. Dzięki zajęciom w szkole gram coraz lepiej - mówi w trakcie rozgrywek Michał ze Zgierza, uczeń klasy trzeciej. – Dobrze mi idzie. Wygrałem już dwie partie, liczę na miejsce w pierwszej trójce turnieju.

Tuż przed wręczeniem nagród marszałek Grzegorz Schreiber rozegrał symultaniczną partię z czworgiem instruktorów. Wszystkie partie zakończyły się honorowymi remisami.

- Ten turniej możecie potraktować jako pierwszy ruch, który wykonaliście na szachownicy. To, co zrobicie dalej, jest w waszych głowach i w waszych chęciach. Bo musicie mieć chęć grać dalej, a ja was zapewniam że warto - mówił do małych szachistów marszałek Grzegorz Schreiber. - Szachy to nie tylko świetna zabawa,  one pomogą wam w różnych sytuacjach życiowych, pomogą wam w szkole. Bardzo wam gratuluję, dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami. A łzy, które się tu pojawiały z powodu porażki, są naturalnym elementem rywalizacji w każdym sporcie.

Marszałek podziękował też za zaangażowanie nauczycielom, którzy wzięli udział w projekcie #Łódzkie Gra w Szachy, za wprowadzenie dzieci w świat królewskiej gry. Zapowiedział także, że projekt będzie kontynuowany.

- Chcę, aby był nie tylko kontynuowany ale i rozwijany. Żeby Łódzkie stało się miejscem, gdzie naprawdę gra się w szachy – dodał Grzegorz Schreiber.

Rywalizację dziewcząt uczęszczających do przedszkola wygrała Katarzyna Adamczewska z Niepublicznego Przedszkola U Aniołów w Zgierzu. Druga była Zofia Dynowska, a trzecia - Magdalena Grochowska (obie z przedszkola u Aniołów Zgierzu). Pierwsze miejsce wśród przedszkolaków zajął Tomasz Adamczewski z Przedszkola nr 117 w Łodzi, drugi był Jakub Czajkowski z Przedszkola nr 117 w Łodzi, na trzeciej pozycji uplasował się Franciszek Kosior z przedszkola U Aniołów w Zgierzu. Rywalizację uczennic klas I-III wygrała Amelia Czajka z SP w Szydłowie. Drugie miejsce zajęła Michalina Krajewska z Zespołu Szkół Społecznych Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, a trzecie - Julia Stolarczyk z SP w Szydłowie. Wśród chłopców najlepszy był Kamil Łaszewski z SP nr 6 w Kutnie, na drugim miejscu uplasował się Michał Szewczyk z SP w Szydłowie, a na trzecim Adam Krakowski z SP nr 8 w Zgierzu. Wszyscy młodzi szachiści dostali upominki od Urzędu Marszałkowskie Województwa Łódzkiego.

Projekt #Łódzkie gra w szachy to pomysł marszałka Grzegorza Schreibera, zapalonego szachisty. Został sfinansowany przez samorząd województwa łódzkiego i zrealizowany przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Centrami Rozwoju Edukacji WŁ w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Jego ideą jest promowanie nauki gry w szachy w szkołach podstawowych i przedszkolach naszego regionu.

Uczestnikami projektu byli z jednej strony uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz zerówek w przedszkolach, a z drugiej nauczyciele, którzy zdobyli kompetencje pozwalające uczyć dzieci królewskiej gry.

Projekt #Łódzkie Gra w Szachy rozpoczął się w 2021 roku. Okazał się świetnym posunięciem i trafił na podatny grunt. Świadczy o tym chociażby fakt, że zgłosiło się do niego 161 placówek oświatowych: 49 przedszkoli i 112 szkół. W roku szkolnym 2020/2021 w projekcie udział wzięło 180 nauczycieli. Odbyli oni siedmiotygodniowe szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć gry w szachy zakończone zdobyciem certyfikatów instruktorskich.

Szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie zyskały wyposażenie pracowni szachowych: zestawy do gry, zegary oraz szachy ogrodowe. Częścią projektu było także wydanie publikacji zawierającej zestaw praktycznych porad i ćwiczeń dla nauczycieli, którzy będą uczyć gry w szachy.

We wrześniu 2021 roku w placówkach biorących udział w projekcie #Łódzkie gra w szachy rozpoczęły działalność koła szachowe. Powstało ich 26. Jednocześnie Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Skierniewicach wraz z CRE z Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza, Zgierza i Łodzi przyjęły kolejne grupy  nauczycieli na szkolenia. W każdym oddziale CRE wyznaczonych zostało pięciu koordynatorów, którzy stworzyli programy szkoleniowe dla nauczycieli i uczniów. Każdy z wyszkolonych wcześniej trenerów szachowych musiał wyszkolić w placówce, w której jest zatrudniony, co najmniej dwoje kolejnych nauczycieli. W tym roku szkolnym w projekcie wzięło udział 72 nauczycieli - 24 trenerów i 47 kursantów. Łącznie odbyło się ponad 1200 godzin szkoleń dla nauczycieli oraz ponad 1200 godzin zajęć szachowych dla dzieci.

Obecnie projektem # Łódzkie gra w szachy objętych jest ponad 610 uczniów i przedszkolaków. Projekt jest finansowany wyłącznie ze środków budżetowych Województwa Łódzkiego. W budżecie na 2022 r. przeznaczono na niego 300 tys. zł.

 

Skomentuj [ 0 ]
13:10, 04.06.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Reklama

      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET