Niedziela, 29 września 2024 r., imieniny Michała, Michaliny, Gabriela

Pogotowie Reporterskie

Lekcja polskiego dla uchodźców

Temat: Mam na imię Lena, przyjechałam z Ukrainy. W Zespole Szkół Nowoczesnych Technologii prowadzonej przez samorząd województwa łódzkiego rozpoczęły się we wtorek (15.03) zajęcia z języka polskiego dla uchodźców wojennych. - W zasadzie nie tylko z języka polskiego, ale też z polskiej kultury, znajomości administracji i zwyczajów – wyjaśnia Teresa Łęcka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego.

- Chcemy, żeby goście z Ukrainy czuli się u nas dobrze. Znajomość języka polskiego powinna w tym zdecydowanie pomóc – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Zależy nam, żeby potrafili odnaleźć się w urzędach, mogli znaleźć pracę no i przyjaciół.

W ławkach zasiadły same panie. Przyjechały po wybuchu wojny na Ukrainie z Winnicy, Odessy, Kijowa, Lwowa, Charkowa, Sum. Na pierwszej lekcji było 12 kobiet, choć do tej grupy zapisało się 25 osób. Druga liczy 28 słuchaczy i są chętni do kolejnych, które otwierane są w szkołach dla dorosłych prowadzonych przez samorząd województwa łódzkiego w całym regionie.

 

– Mieszkam u córki, która trafiła do Łodzi osiem lat temu, po zajęciu Krymu przez Rosję. Tutaj skończyła szkołę – grafikę komputerową – odpowiada Julia Denisenko, która przyjechała do Łodzi 25 lutego z Odessy. – Pochodzę z dużego miasta, dlatego dobrze się tutaj czuję. Chętnie zostanę dłużej.

Daria przyjechała do Łodzi z Winnicy przez Warszawę. – Mam tutaj znajomych, dlatego postanowiłam zostać w tym mieście. Mieszkam u wolontariuszy – opowiada młoda Ukrainka.

Przed grupą 80 godzin języka polskiego, które poprowadzi doświadczony nauczyciel Andrzej Krych.

– Mimo 30 lat w zawodzie czuję lekką tremę, ale jest to raczej twórcza trema – mówi były nauczyciel języka polskiego, który sam zgłosił chęć uczenia Ukraińców polskiego. - Główną rolą języka jest komunikacja. Słuchamy, żeby zrozumieć i mówimy, żeby zostać zrozumianym. Ci państwo chcą się porozumiewać w języku polskim, więc przyłożę się, jak potrafię, żeby taką umiejętność posiedli i myślę, że będzie dobrze.

 

Temat lekcji pierwszej? – Zaczniemy od przedstawienia się – zdradza prof. Krych, który przyznaje, że przed zajęciami zapoznał się z literaturą i podręcznikami nauki języka polskiego obcokrajowców.

Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu – po cztery godziny. Kursy są bezpłatne i realizują je szkoły prowadzone przez samorząd województwa w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Łowiczu i Skierniewicach. Zainteresowani mogą się zgłaszać pisząc na adres: ukraina.edukacja@lodzkie.pl. Wystarczy podać imię, nazwisko, numer telefonu i miejsce pobytu.

 

Skomentuj [ 3 ]
12:20, 16.03.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Judas @ 22:02, 16.03.2022r. IP: *.*.35.252

Jacy my? Normalni ludzie wiedzą, że teraźniejsi Ukraińcy nie mają z tym nic wspólnego. Tylko tacy idioci jak ty, w domyśle pisdzielec mają z tym problem. A z Jedwabnem nie masz problemu, a z akcją Wisła?

Stanisław @ 00:00, 17.03.2022r. IP: *.*.62.143

jpk to ruski troll, bierze w rublach...

...i daje za ruble ;)

zoe @ 03:44, 18.03.2022r. IP: *.*.209.64

czemu usunęliście ten wiersz? nie po myśli tej jednej, jedynej partii? to usuńcie również te dwa komentarze tych głąbów bo nie wiadomo o co chodzi

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama





Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET