Piątek, 10 stycznia 2025 r., imieniny Dobrosława, Wilhelma, Agatona

Pogotowie Reporterskie

Łask. Wybrano projekt pomnika Jana Łaskiego

 

Gmina Łask rozstrzygnęła konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektu pomnika pn. „Ławeczka z Janem Łaskim”. To kolejny punkt w bogatym programie obchodów jubileuszu 600-lecia Łasku. Wykonany z brązu monument stanie na pl. gen. Jarosława Dąbrowskiego naprzeciw Kolegiaty, a jego odsłonięcie zaplanowano na wrzesień tego roku. 

Sąd Konkursowy spośród 3 finałowych prac (wstępnie wpłynęło 10 zgłoszeń) wybrał tę najlepszą. Autorem zwycięskiego projektu jest dr hab. Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Urodzony w 1960 roku w świętokrzyskim. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w  Krakowie w roku 1988. Po studiach został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym osiągając coraz to wyższe stopnie naukowe. W roku 2011 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego ASP.

W swojej twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce oraz w USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, Estonii i w Singapurze.

Artysta tak opisał wykreowaną przez siebie ideę:

Dla podkreślenia podwójnej roli Jana Łaskiego jako kanclerza królewskiego oraz prymasa Polski „Ławeczka z Janem Łaskim” została podzielona na kilka odrębnych części. To rozwiązanie plastyczne pozwala także na wyraźne ukazanie atrybutów, które wiążą się z tymi odrębnymi funkcjami. Kanclerz koronny jest ukazany razem z kodeksem aktów prawnych „Statutem Łaskiego”, natomiast insygnia arcybiskupie są ukazane w postaci infuły z herbami Korab oraz pastorałem.

Wskazana lokalizacja pomnika „Ławeczka z Janem Łaskim” w naturalny sposób wymusza umieszczenie frontu pomnika po skosie w stosunku do dwóch kierunków ciągów pieszych. Kierunek głowy Jana Łaskiego jest wyraźnie zwrócony w stronę Kolegiaty. To rozwiązanie kompozycyjne łączy jednocześnie wymogi najbliższego otoczenia pomnika jak i tego istotnego - dalszego otoczenia, jakim jest perspektywa Kolegiaty.

„Ławeczka z Janem Łaskim” posiada miejsca do siedzenia i pewną atrakcję związaną z faktem, że osoby stykające się z rzeźbą Jana Łaskiego mogą dzierżyć na chwilę pastorał - symbol biskupiej władzy pasterskiej.

Rozwiązanie plastyczne „Ławeczki z Janem Łaskim” rezygnujące z oparcia ławki stwarza wiele dodatkowych możliwości prezentacji pomnika z różnych stron, nie wspominając już o możliwości trzymania w ręku pastorału.

 

Skomentuj [ 3 ]
16:25, 04.03.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Adam @ 21:21, 04.03.2022r. IP: *.*.33.9

Czyli ławeczka, nie ławeczka, można sobie będzie przysiąść ale nie razem z postacią, wiadomo - arcybiskup...

Niewiele wiadomo na temat jego wykształcenia, na pewno nie posiadał wyższego wykształcenia, ale zdolniacha już jako siedmiolatek uzyskał sakrament bierzmowania oraz niższe święcenia kapłańskie.

haha @ 09:49, 05.03.2022r. IP: *.*.55.240

oby nie był podobny do ,,Piłsudskiego,, któren to na cokole jest koło policji

Mow @ 12:24, 05.03.2022r. IP: *.*.35.154

Wydaje mi się że trzeba uwzględnić minimalne poprawki, np. Ta łaska co znajduje się obok to obym się mylił ale pewnie ktoś ją zlamie

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET