Łódzka Kolej Aglomeracyjna wjeżdża w 2022 rok na zielonej energii
Kolej zasilana w oparciu o odnawialne źródła energii? W województwie łódzkim to już nie plany, a rzeczywistość, dzięki wejściu w życie wieloletniej umowy na dostawy energii trakcyjnej z odnawialnych źródeł, zawartej w ramach Programu Zielona Kolej pomiędzy Łódzką Koleją Aglomeracyjną a PKP Energetyka.
ŁKA jest pierwszym przewoźnikiem w Polsce, który podpisał kontrakt gwarantujący określony wolumen dostaw energii pochodzącej z OZE – w 2022 r. będzie to co najmniej 30%, a już w 2028 r. – 100%. Umowa obowiązuje przez 7 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 3, a jej łączna przewidywana wartość to ponad 362 mln zł.
Obowiązująca od początku tego roku umowa to pierwszy kontrakt w polskim sektorze kolejowym, na mocy którego przewoźnik jest zasilany energią trakcyjną produkowaną ze słońca i wiatru. Od 1 stycznia 2022 r. PKP Energetyka dostarcza Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej energię elektryczną pochodzącą z OZE – w tym roku udział zielonej energii wyniesie co najmniej 30%. Zgodnie z zapisami umowy, będzie on sukcesywnie rosnąć w kolejnych latach – co roku o minimum 10%. W 2024 r. będzie to więc co najmniej 50%, w 2026 r. – 70%, a już w 2028 r. pociągi elektryczne ŁKA będą jeździć wyłącznie na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że neutralne klimatycznie, oparte o OZE przewozy kolejowe stają się faktem w naszym regionie, jako pierwszym w Polsce. To kolejny, obok inwestycji taborowych i konsekwentnej rozbudowy siatki połączeń, istotny krok w rozwoju transportu kolejowego w Łódzkiem. Działamy innowacyjnie i z troską o środowisko, a to doceniają pasażerowie, którzy z roku na rok coraz chętniej korzystają z oferty ŁKA" - komentuje Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Obowiązująca od początku roku umowa zawarta pomiędzy ŁKA a PKP Energetyka to prawdziwy kamień milowy w realizacji Programu Zielona Kolej – zakładającego przejście całego transportu kolejowego w Polsce na zasilanie energią trakcyjną z elektrowni solarnych i wiatrowych. Celem tego przedsięwzięcia jest osiągnięcie udziału OZE w źródłach jej pochodzenia na poziomie 50% w 2025 r., 85% w 2030 r., a docelowo – w 100%. Program realizowany jest przez PKP Energetyka w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – branżowej inicjatywy, której celem jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej w transporcie kolejowym w Polsce.
„Kolej pokazuje, że jest prekursorem dekarbonizacji transportu w oparciu o OZE. Dziękujemy naszym partnerom z ŁKA za otwartość i konsekwencję we wprowadzaniu realnych, prośrodowiskowych zmian w polskim sektorze kolejowym. Dostawy zielonej energii pozwolą na całkowicie neutralne klimatycznie przewozy, co bez wątpienia zwiększy atrakcyjność kolei dla pasażerów" – mówi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.
„Jesteśmy pierwszym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, który podpisał umowę na dostawy energii trakcyjnej z OZE, biorąc tym samym udział w realizacji sektorowego Programu Zielona Kolej. To wyraz naszej troski o środowisko naturalne – chcemy jak najefektywniej wykorzystywać energię i chronić klimat. Doskonale współgra to z innymi rozwojowymi działaniami ŁKA, takimi jak np. uruchamianie nowych połączeń, zawarcie kontraktu na dostawy taboru hybrydowego, udana integracja przewozów kolejowych z autobusowymi, czy plany inwestycji w fotowoltaikę" – podkreśla Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
ŁKA korzysta już także z innych mechanizmów, które zwiększają efektywność energetyczną jej działalności przewozowej. Wprowadzenie rekuperacji i eco-drivingu pozwoliło zniwelować średnioroczne zużycie energii trakcyjnej przez spółkę aż o ¼.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna i PKP Energetyka aktywnie działają w CEEK na rzecz budowy przyjaznej środowisku kolei. Centrum realizuje szereg działań w zakresie efektywności energetycznej, które docelowo do 2030 r. mają doprowadzić do zmniejszenie zużycia energii w sektorze o 1,2 TWh i doprowadzić do redukcji emisji CO2 o 1 mln ton. Program Zielona Kolej jest flagowym projektem CEEK, dzięki któremu w 2030 roku 2,5 TWh kolejowej energii trakcyjnej (85% całości zużycia) będzie pochodziło z OZE. Przełoży się to na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. CEEK promuje także rozwój technologii rekuperacji, eco-drivingu oraz wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych na terenach i obiektach kolejowych.
O Programie Zielona Kolej
Zielona Kolej to zainicjowany i prowadzony przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) kompleksowy program przejścia branży kolejowej na zasilanie energią z OZE w 50% do 2025 r., w 85% do 2030 roku, a docelowo – w 100%. Realizacja Programu sprawi, że kolej będzie jeszcze bardziej ekologiczna co wpłynie na wzrost konkurencyjności całego sektora. Według szacunków CEEK, realizacja Programu może doprowadzić do wzrostu kolejowych przewozów w Polsce rzędu nawet 12%. Zielona Kolej to także rozwój lokalnej przedsiębiorczości i czystsze powietrze w całej Polsce. Realizacja Programu będzie stymulować inwestycje w OZE warte 6-10 mld zł do 2030 r.
Zadanie wypracowania rozwiązań, umożliwiających korzystanie przez polską kolej z energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł, CEEK powierzył spółce PKP Energetyka. Przyjęła ona tym samym funkcję integratora tego ambitnego przedsięwzięcia. PKP Energetyka pracuje nad rozwojem warunków do wzrostu inwestycji w OZE na potrzeby Programu poprzez: wyznaczanie liczby i technologii przyłączenia źródeł odnawialnych w odpowiednich lokalizacjach w kraju, zapewnienie popytu w perspektywie długoterminowej poprzez kontrakty przewoźników i spółek kolejowych, zarządzanie generacją rozproszoną w sieci kolejowej, czy agregację źródeł rozproszonych w czasie i alokację pod potrzeby kolei. Realizacja programu zakłada również osiągnięcie neutralności klimatycznej spółek kolejowych. Chodzi o to, aby w perspektywie najbliższych lat uczestnicy Programu Zielona Kolej sukcesywnie ograniczali pobór energii z sieci w odbiorach nietrakcyjnych, czyli do zasilania własnych budynków czy zajezdni.
W 2021 r. PKP Energetyka zawarła listy intencyjne będące deklaracją chęci udziału w Programie Zielona Kolej z 10 przewoźnikami towarowymi i pasażerskimi. W ujęciu rocznym odpowiadają oni za przewozy 23% masy towarów i 31% pasażerów na kolei w Polsce. Umowa na dostawy trakcyjnej energii elektrycznej pochodzącej częściowo z OZE, podpisana w grudniu 2021 r. pomiędzy PKP Energetyka a ŁKA, jest pierwszym takim kontraktem zawartym w ramach Programu Zielona Kolej.
- Skomentuj [ 0 ]
- 10:35, 20.01.2022 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Kiedy jest możliwe umorzenie egzekucji komorniczej?
- Łask. Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- Łaskovia. Co to był za bal
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku
- Buczek. Nabór na wolne stanowisko
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Orszak Trzech Króli w Łasku 2025 (video)
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- domek do wznajecia
- Znaleziony kundelek, oddam w dobre ręce
- Mieszkanie do wynajęcia
- Oprawa muzyczna - skrzypce na ślub i inne okazje
- Cięcie
- Działki budowlane
- Szukam firmy
- Oddam 1,5 tony gruzu
- Sprzedam pilarkę elektryczna
- SPRZEDAŻ ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Celinko: Ten cytat to akurat bardziej Pisiory wzięły sobie do serca i w czyn wcieliły. ;) I dlate
- Sąsiad: Daj już spokój z tymi dyrdymałami ... Buczek dostaje kasę z wielu źródeł. Kasa do gm
- Ciekawe czy gdyby ulotki dotyczyły bezpłatnych porad w sprawie stosowania łuczywa do oświetlenia
- Tak gm.buczek ma podatki z lotniska ale az nie tyle zeby byla bogata ,prosze sprawdzic gm buczek otr
- Pracownicy MPO zniszczyli mi pojemniki na odpady tj połamali klapy , kto za to odpowiada ?
- Proszę tutaj Buczku nie podawać za przykład bo oni mają dużo kasy z lotniska które znajduje si
- Ja może dodam, że szanuję polskiego premiera i Pana Tuska jednak nie interesują mnie dywagacje G
- Wystarczy jedna wypowiedź zawierająca trochę zawiłości dyplomatycznych i prości ludzie wysiada
- Dzień dobry posiadam stopień umiarowany mam dług z przed 205 roku nie pracuje mam 55 lat muj dłu
- Jak byś trąbo uważała i słuchała uważnie to byś nie zadawała durnych pytań.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)