Piątek, 10 stycznia 2025 r., imieniny Dobrosława, Wilhelma, Agatona

Pogotowie Reporterskie

Jaka Wigilia, taki cały rok?

Wigilia (24 grudnia) to dzień z którym związanych jest wiele przesądów. Ci, którzy w nie wierzą, właściwie od samego rana do północy powinni uważać na to, co mówią, robią i z kim się widzą. Dlaczego przed świętami nie można szyć ani pożyczać pieniędzy sąsiadom?

Jedni powiedzą: głupota. Inni, ot, tak na wszelki wypadek, włożą do portfela łuskę karpia...

Wigilia lepsza niż meteorolog Z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia wiąże się najwięcej przepowiedni pogodowych. Deszcz 24 grudnia zwiastować ma nadejście wyjątkowo mroźnej zimy. Gdyby jednak w "dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie". 

Jaka Wigilia, taki cały rok W Wigilię nie wolno się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu przez cały następny rok... 

Jak zacząć dzień? Żeby kolejnych 365 dni było radosnych, trzeba umyć się rano w zimnej wodzie (najlepiej włożyć do umywalki lub wanny monety) i natrzeć zęby czosnkiem, dzięki czemu nie będą nas bolały przez cały rok. Potem zjeść kromkę chleba maczanego w miodzie z odrobiną wódki, co zapewnić ma nam dostatek jedzenia i picia.

Choroba, skaleczenie Warto także uważać na swoje zdrowie. Jeśli w Wigilię zachorujemy lub skaleczymy się, czekają nas problemy zdrowotne. 

Kichnięcie Ale jeśli tylko raz kichniemy, będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Nie szyć! Przez cały dzień obowiązuje też zakaz szycia i wszelkich przeróbek lub napraw krawieckich. A to po to, by kolejny rok nie minął nam na naprawianiu wszystkiego. 

Wieczerza z 12 potrawami Liczba potraw wigilijnych musi być nieparzysta, co zapewni urodzaj w nadchodzącym roku. Oczywiście należy spróbować każdego dania, a w trakcie kolacji od stołu nie należy odchodzić (nie dotyczy to jedynie pani domu lub osób podających kolejne potrawy), bo przyniesie to pecha. Oprócz tradycyjnych potraw przy wigilijnym stole warto zjeść jabłko (bo zapobiegnie bólowi gardła) i orzecha (środek przeciw bólowi zęba). Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować tak bogatej kolacji, powinniśmy pamiętać, że szczęście przynosi parzysta liczba dań. 

Pierwszy gość Świąteczny przesąd mówi, że 24 grudnia ważne jest to, kto pierwszy przestąpi próg naszego domu. Panowie przynoszą szczęście, kobiety przynoszą pecha. 

Moneta pod talerzem - pod nakryciem każdego z domowników, według zwyczaju, należy umieścić monetę. Takie postępowanie ma przynieść w przyszłym roku spokój w finansach. 

Nie pożyczaj w Wigilię, zgodnie z przesądem, nie powinno się pożyczać pieniędzy, ponieważ grozi to utratą majątku w przyszłym roku. Warto natomiast dyskretnie ściągnąć coś niezbyt kosztownego od sąsiada, bo to zapewniało korzyści z handlu. 

Łuski karpia Znacznie większa jest natomiast moc łuski karpia. Wystarczy nosić ją przez cały rok w portfelu, a bogactwo mamy zapewnione. 

Sianko pod obrusem  To jeden z najpopularniejszych świątecznych zwyczajów. Sianko to symbol prostoty i skromności. Przywodzi na myśl ubogą stajenkę w której miał przyjść na świat Jezus. Sianko ma zagwarantować rodzinie i domostwu dobrobyt. 

Komu spieszno za mąż Najwięcej wigilijnych obowiązków czeka panny na wydaniu. Bardzo ryzykowne jest wymiatanie śmieci w kierunku drzwi, bo może odgonić potencjalnych zainteresowanych ożenkiem. Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne. Mieszkając z bardzo wyrozumiałymi rodzicami możemy także wróżyć z kutii. Wystarczy nabrać jej pełną łyżkę i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu - to szybko wyjdziesz za mąż. Panny mogą też wróżyć z pogody - pochmurne niebo wróży zamążpójście pannom starym i bogatym, jasne - młodym i biednym. Po wieczerzy wróży się ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło - w zapusty przywdzieje wianek ślubny, gdy zwiędłe - trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte - to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna. Po wieczerzy wigilijnej można wyjść z domu i głośno zawołać swoje imię. Z której strony odpowiadało echo, z tej przyjdzie mąż. 

W ogródku Niektóre wigilijne przesądy są co najmniej dziwne. Właściciele przydomowych ogródków powinni się ucieszyć z informacji, że irytujące do tej pory krety znikną raz na zawsze, jeśli… pod wigilijny stół włożymy żelazo. 

W zagrodzie Tego dnia w niebo powinni spojrzeć także rolnicy. Jasny dzień obiecuje, że kury będą się dobrze niosły. Jeśli niebo jest jednak zasłane chmurami, warto zmienić produkcję, bo przyszły rok niesie obfitość mleka. Nie warto natomiast podsłuchiwać zwierząt mówiących o północy.

 

 

Źródło: KurierLubelski.pl

Skomentuj [ 0 ]
09:10, 24.12.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET