Piątek, 10 stycznia 2025 r., imieniny Dobrosława, Wilhelma, Agatona

Pogotowie Reporterskie

Kolejne uderzenie KAS i Policji w grupę przestępczą działającą na nielegalnym rynku paliw

Łódzka i małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Komendą Stołeczną Policji zatrzymały na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej. To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotu olejem smarowym i nieuprawnioną zmianą jego przeznaczenia na olej napędowy. W marcu tego roku, podczas likwidacji grupy przestępczej, KAS i Policja zatrzymały 22 osoby. 9 osób zatrzymanych 7 grudnia to kierowcy lub odbiorcy paliw. Straty jakie poniósł Skarb Państwa to ok. 190 mln zł.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem, prowadzonym od końca 2020 roku przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Sprawa dotyczy nielegalnego obrotu paliwami oraz uchylania się przez członków grupy od opodatkowania podatkiem akcyzowym i podatkiem VAT. 

W toku śledztwa ustalono, że olej smarowy produkowany w składzie podatkowym w woj. łódzkim dostarczano jako olej napędowy do odbiorców na terenie Polski i innych krajów europejskich, bez zapłaty należnych podatków i opłat krajowych. Nieopodatkowane paliwo trafiało głównie w kraju do firm transportowych i gospodarstw rolnych. Jego dystrybucja przebiegała niezgodnie z dokumentacją, a rozliczenia odbywały się głównie w gotówce.

W trakcie uderzenia w grupę przestępczą w marcu tego roku zatrzymano 22 osoby. 

W działaniach z 7 grudnia br. wzięło udział 41 funkcjonariuszy KAS i stołeczni policjanci. Tym razem służby zatrzymały 9 osób i przeszukały miejsca związane z nielegalną działalnością na terenie kilku województw. Zabezpieczono również majątek warty blisko 10 milionów złotych oraz dokumenty i dowody cyfrowe. U dwojga z zatrzymanych zabezpieczono ponad tysiąc podrobionych faktur. Miały fałszywie świadczyć, że olej napędowy pochodzi od dużego krajowego producenta paliw.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, a w przypadku trzech mężczyzn także działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności. 

Dwoje podejrzanych, posługujących się podrobionymi fakturami, usłyszało zarzut popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, zagrożonej karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. 

Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów. 

Straty dla budżetu państwa związane z działaniem grupy w latach 2016-2021 to niemal 190 milionów złotych (blisko 65 milionów nieopłaconego podatku VAT oraz ponad 124 mln podatku akcyzowego).

 

 

Oficer prasowy

Izba Administracji Skarbowej w Łodzi 

Skomentuj [ 0 ]
08:15, 13.12.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET