Łask. Zdaniem burmistrza
W ostatniej Panoramie zapowiedziałem zawarcie porozumienia międzygminnego w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask. Oprócz Łasku z powiatu łaskiego porozumienie podpisały gminy: Buczek, Sędziejowice i Wodzierady.
Uroczystość z udziałem marszałka województwa odbyła się 8 października br. To pierwsza umowa MOF w województwie. Przypomnę, że związek ma służyć rozwojowi – poprzez wspólne pozyskiwanie pieniędzy unijnych – wchodzących w jego skład gmin. Zamierzałem podjąć w niniejszym artykule trzy inne tematy, jednakże z uwagi na wyjątkowy charakter kolejnego, dwa pozostałe przedstawię w następnym numerze miesięcznika.
PIĘKNY JUBILEUSZ
3 października br. w kolegiacie łaskiej odbyła się jubileuszowa uroczystość poświęcona 100-leciu posługi w Łasku sióstr sercanek (Zgromadzenia Służebnic Naj-
świętszego Serca Jezusowego) z udziałem m.in. metropolity łódzkiego ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia, siostry przełożonej generalnej Zgromadzenia, siostry przełożonej prowincjalnej, a także wielu sióstr, które dziesiątki lat temu pracowały w naszym mieście. Dziś, kiedy tak łatwo obwinia się Kościół katolicki, jego duchowieństwo o – często wyimaginowane - złe czyny, warto przybliżyć niezwykle ciężką ofiarną pracę ss. (sióstr sercanek) w Łasku, i szerzej - na ziemi łaskiej.
8 października 1921 roku podpisano umowę pomiędzy Powiatowym Związkiem Komunalnym w Łasku a władzami Zgromadzenia. W wyniku realizacji
tej umowy do personelu łaskiego szpitala dołączyły ss. specjalizujące się w pielęgniarstwie. Jak odnotowano – były „wykwalifikowane pod względem chirurgicznym i medycznym”. Siostry służyły (celowo używam tego określenia, bo dla nich czas pracy się nie liczył) w szpitalu przez 40 lat, także w czasie wojny. Będąc wiernymi powołaniu i nauce swojego Mistrza tak jak o Polaków troszczyły się o chorych Niemców. Pomyśl, Szanowny Czytelniku, ilu tysiącom mieszkańców powiatu łaskiego siostry wykonywały zabiegi, ilu chorych i ich bliskich pocieszały, ilu tysiącom towarzyszyły w ostatnich chwilach życia. Siostry miały bardzo trudne warunki egzystencji jak i pracy, co odnotowały ich przełożone. To była ciężka, pełna poświęcenia i ofiary służba. Jako dziecko zapamiętałem imiona 2 sióstr pielęgniarek: s. Helena
i s. Mauryca, o której mówiono Maurycja.
Po usunięciu sióstr ze szpitala ówczesny proboszcz ks. Zygmunt Franczewski zaproponował siostrom pracę w parafii. Odtąd (od roku 1961) siostry pracowały jako
katechetki, zakrystianki, organistki, prowadziły kancelarię parafialną, a także kuchnię na plebani (s. Pulcheria).
Przez minione 100 lat przewinęło się przez Łask wiele sióstr, jedne były krócej inne dłużej, jedne bardziej wyraziście zapisały się w pamięci łaskowian inne mniej.
Zawsze jednak wspomnienia są pozytywne, a najczęściej wdzięczne i serdeczne. Siostrę Wizennę, która była w parafii przez wiele lat katechetką, wspomina uczennica: „Sama jej obecność czy spotkanie cieszyły, bo zawsze powiedziała coś ciepłego”. Podobne wspomnienia ma przewodniczący RM Robert Bartosik, który równie ciepło przypomina inną katechetkę – s. Stellanę, ze świeckiego imienia moją imienniczkę. Opinię Roberta podzielam – siostra Stellana to wspaniała, zawsze uśmiechnięta, tryskająca humorem i radosna kobieta.
SCHOLA ŚPIEWAŁA NIE TYLKO W ŁASKU
Z najwcześniejszych lat zapamiętałem chór dziewczęcy pięknie śpiewający pod batutą s. Szczęsnej pieśń Matko Pomocy Nieustającej. Z biegiem lat do chóru dołączyli chłopcy. Schola – bo taka była teraz nazwa - występowała w kościołach Łodzi i innych miejscowości. Wiosną 1976 roku na zaproszenie ks biskupa Józefa Rozwadowskiego łaska schola muzycznie towarzyszyła pielgrzymce maturzystów diecezji łódzkiej na Jasną Górę. Latem 1977 r. w kościele w Gdyni prof. Stefan Stuligrosz grał na organach, a schola z Łasku śpiewała. Dla wielu młodych, współpracujących z siostrami był to piękny, niezapomniany czas, do którego zawsze chętnie wraca się myślą i pamięcią. Wszystkie te wspaniałe przeżycia, dające młodzieży tyle radości, wynikały z inspiracji niezapomnianej organistki siostry Marioli, pracującej w Łasku w latach 1969 – 1977. To jednak nie wszystko: powstały pary, zawarto małżeństwa, zaczęły rodzić się dzieci. Ci dawni młodzi ludzie żartują, że s. Mariola pozostawiła w Łasku ponad dziesięcioro wnucząt. I to prawda, gdyby nie schola, wiele tych małżeństw (wszystkie zresztą trwałe) nie powstałoby. Należy dodać, że s. Mariola jest sybiraczką, którą jako roczne dziecko z rodziną komuniści wywieźli na Sybir. Siostra wspomina: – A jednak nadszedł ów tragiczny dzień 10 lutego 1940 roku. W środku nocy silny łomot do drzwi. Wkroczyli żołnierze NKWD. Wraz z nimi przyszli miejscowi Ukraińcy po dobytek /.../ Dostaliśmy 15 minut na spakowanie rzeczy i opuszczenie domu. Przed budynkiem stały sanie z żołnierzami z NKWD. Na dworze był siarczysty mróz. (Zofia Kunysz – Moje wspomnienia z Syberii, str. 7). Mimo strasznych przeżyć siostra zawsze zachowuje pogodę ducha i optymizm.
Ważne i ciężkie zadania wykonywały siostry zakrystianki. Pierwszą, którą zapamiętałem, to siostra Felicyta. Dwukrotnie kierowana była do Łasku s. Janusza, dusza
człowiek choć czasami lekko zrzędliwa. Siostra prawie zawsze nosi welon zawadiacko przesunięty na jedną stronę.
Warto na koniec choćby tylko wspomnieć imiona sióstr - organistki: Leonisa, Bogusława, Dobrowita, Kolumbana, Elwira, Reginalda; katechetki – Amalda, Ewencja, Krysta, Kordia, Cyryla, Albana, Kazimiera, Albana, Imma, Witalisa, Tabita, Amata, Petronia, Bogumiła, Anna; zakrystanki – Celia, Wieńczysława, Wilchelmina, Gerarda, Sergia, Ludwika, Brygida, Mariana.
Dziękuję wszystkim Siostrom i całemu Zgromadzeniu zarówno jako burmistrz Łasku, jak i Gabriel Szkudlarek za wszystko dobro, które przez minione 100 lat siostry wyświadczyły mieszkańcom ziemi łaskiej i którego ja osobiście doznałem.
Korzystałem z opracowania s. dr Jadwigi Kupczewskiej – historyka Zgromadzenia.
Wspomniany ks. prałat Zygmunt Franczewski był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau, zmarł 19 grudnia 1971 r., zatem za 2 miesiące minie 50. rocznica Jego śmierci.
14 października 2021 r.
Gabriel Szkudlarek
- Skomentuj [ 3 ]
- 12:55, 29.10.2021 r.
Wasze komentarze
Siostra Basia rok 1978 itd.
Miło wspominam choć daleko mi teraz do Kato..
Wspomnienia dobre pozostają.
Pozdrawiam rocznik 1970
Inne roczniki też oczywiście.
Bądźmy dla siebie cierpliwsi.
Wszystkiego dobrego ludziska.
Jan @ 20:29, 29.10.2021r. IP: *.*.38.31
"związek ma służyć rozwojowi poprzez wspólne pozyskiwanie pieniędzy unijnych", no to... spotkaliście się, pogadaliście, podpisaliście jakiś papier, tylko że pieniążki... odleciały, od...le...cia...ły, da..leee...ko, da..leee...ko, da..leee...ko.
Jarek @ 19:45, 30.10.2021r. IP: *.*.232.47
Wójt Wodzierad będzie znowu chlewnie budowała za unijną kasę?
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Ślubowanie nowej radnej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Drogowa ofensywa – gmina ogłosi przetarg na przebudowę 11 ulic
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łask. Powstanie nowy żłobek - podpisano umowę
- Muzeum Historii Łasku poszukuje informacji o Zajęczej Górce
- Łascy Policjanci poszukują sprawcy skradzionego motoroweru
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zaproszenie na obchody świąt 2 i 3 Maja w Łasku
- Posiali kwietną łąkę (video)
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Pyk
- W tej sprawie, proszę zwrócić się do Pana przewodniczącego rady gminy, który dysponuje informa
- Jestem niezmiernie dumny że po Malwinie Smarzek naszej jedynej olimpijce z Paryża następna siatka
- Celinko droga, powiedz mi jak załatwić sobie pracę wolnego w dworku w Ostrowie?
- Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że po wczorajszych wymówkach podczas debaty pana Trzaskowskieg
- W kwestii pracy radnych, to w warunkach rzeczywistości, na tle ogólnego regresu, tak ekonomiczneg
- Trochę nie na temat ale korzystając z okazji, że Pan @Sylwester ma tak obszerną wiedzę, chcę
- Tylko, że... to jest radna w powiecie, czyli radna od... niczego.
- Przecież tu nie ma co rozwiewać. Zdobyła blisko 500 głosów w wyborach, to jest radną. Taka sob
- Dla mnie zamieszczony post na koncie fb Pani Edyty w którym Donald Tusk namawia na głosowanie na P
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku