Sobota, 11 stycznia 2025 r., imieniny Honoraty, Matyldy, Feliksa

Pogotowie Reporterskie

Łódzcy Globtroterzy na wycieczce w Łowiczu

 

O tym, że Łowicz folklorem stoi wiedzą wszyscy. Barwne stroje wraz z rękodziełem kojarzą nawet ci, którzy do Łowicza jeszcze nie zdążyli przyjechać. I właśnie tę bogatą historię krainy Księżaków, pełną kolorów, od których można dostać zawrotu głowy, poznała grupa globtroterów podczas wycieczki w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2021 „ŁÓDZKIE NA PLUS”. 

Etnograficzną podróż rozpoczęliśmy od Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie, założonego z inicjatywy ludowego artysty Juliana Brzozowskiego. Twórca zgromadził w nim ponad 400 ruchomych rzeźb ludowych, poruszanych specjalnym mechanizmem. Figurki wykonane przez pomysłodawcę i członków rodziny, przedstawiają sceny z życia wsi łowickiej. Znajdziemy tam m.in. szopkę Bożego Narodzenia, procesję Bożego Ciała, poczet polskiej husarii czy wesele łowickie. Każda z tych scen zawiera ogromną ilość figur, a oprócz postaci, które mogą nam się kojarzyć z rzeźbiarstwem, mamy także polskich sportowców, którzy są częścią sceny „Cztery Pory Roku”. Kamil Stoch oddaje swój mistrzowski skok, tuż za nim po skoczni mknie Adam Małysz, a obok nich macha do nas Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka.

Rozwijając etnograficzny wątek udaliśmy się do Skansenu w Maurzycach – idealnego miejsca dla wszystkich, którzy cenią sobie sielskie klimaty i lubią odpoczywać na łonie natury. Można tu odetchnąć od gwaru miasta, a także na moment cofnąć się do czasów swoich przodków. Ten wyjątkowy, historyczny model w skali 1: 1, przedstawia nie tylko architekturę, ale także kulturę, pracę, zwyczaje, wierzenia i codzienne życie lokalnej ludności. To, co rzuciło się od razu w oczy każdemu ze zwiedzających, to charakterystyczne jaskrawoniebieskie chaty. Niektóre z nich są ozdobione dodatkowo białymi wzorami. Mogliśmy zajrzeć do budynków mieszkalnych, ale także do kuźni, kilku obór czy stodół. Trzeba przyznać, że wszystkie chaty i pomieszczenia gospodarcze zostały odtworzone z ogromną dbałością o detale. Wszystko wygląda tak jakby gospodarze jeszcze przed chwilą tu mieszkali i pracowali. To samo zresztą tyczy się całej przestrzeni skansenu.

Na spotkanie z folklorem zaprosiło nas również Muzeum w Łowiczu. Na wysokości trzech pięter przygotowano dla odwiedzających „prawdziwą ucztę dla oka” i moc atrakcji: cztery wystawy stałe oraz mini skansen przylegający do muzealnych murów. Uwaga! Od ilości eksponatów może zakręcić się w głowie. Wystawę dzieł sztuki barokowej urządzono na parterze, we wnętrzu dawnej kaplicy pw. św. Karola Boromeusza patrona misjonarzy. Pierwsza sala wprowadza do łowickiego świata. Im wyżej tym barwniej i ciekawiej… W salach działu historycznego, związanego z dziejami regionu, zgromadzono zabytki archeologiczne pochodzące z podłowickich wykopalisk, elementy uzbrojenia, umundurowania, militaria, kolekcje pieczęci, sztandarów, numizmatów, grafik, obrazów. Lista przedmiotów nie ma końca. Zadbano nawet o aranżację wnętrz mieszkalnych z XIX i XX wieku. Kolorowy zawrót głowy czekał na nas piętro wyżej w rozbudowanym dziale etnograficznym. Pięć sal poświęcono technice powstawania tkanin i tematyce ubioru. Muzeum ma w swoich zbiorach łącznie dwieście kompletów ubrań damskich i męskich oraz kilkaset dodatków. Przemierzaliśmy kolejne sale, podziwiając ludową twórczość. Były tam przydrożne kapliczki z wizerunkami świętych, rzeźby, obrazy o tematyce religijnej, ceramika, a także bogata kolekcją wycinanek, którymi przystrajano wiejskie chałupy. Czy wiecie, że wycinanki wykonywano nożycami do strzyżenia owiec? Niebywałe.

Jeszcze niedługi spacer po mieście, obowiązkowy zakup pamiątek i powrót do rzeczywistości.. A na koniec taka refleksja - tradycje ludowe ponownie stają się żywe. Wracają do łask zwłaszcza wśród młodych, którzy jeszcze kilka lat temu wstydzili się pokazywać w „niemodnych” łowickich pasiakach. Kultura ludowa wychodzi z muzeów i cepelii, przypomina kim jesteśmy oraz skąd przyszliśmy.

 

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej

Skomentuj [ 0 ]
18:55, 20.08.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET