Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Łask. Kolejna wycieczka "Łódzkich globtroterów"

 

Drugą wycieczką organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2021 „ŁÓDZKIE NA PLUS” był wyjazd w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwszym punktem były Niebieskie źródła - jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. 

Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których tryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Jej kolor w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Udało nam się zamówić piękna pogodę, zatem efekty wizualne były niesamowite. Tuż obok tych urokliwych wywierzysk znajduje się Skansen Rzeki Pilicy - pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Zwiedziliśmy m.in. rozbudowaną ekspozycję „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” z drewnianym młynem wodny. Mogliśmy podziwiać pilickie militaria, zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Prezentowane w nim eksponaty w większości zostały wydobyte z rzeki. Najcenniejszym eksponatem, który cieszył się największym powodzeniem był jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”.

Udało nam się również zwiedzić Groty Nagórzyckie – wyrobisko kopalni piasku kwarcowego, ale również siedzibę zbója Madeja. Podczas spaceru Podziemną Trasą Turystyczną zachwyciliśmy się tym unikatowym dziełem rąk ludzkich.

Kolejnym punktem wycieczki była Spała - ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Działa tam Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z bardziej znanych w Europie. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady, którego mieliśmy okazję „posmyrać”.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Bunkrze „Konewka” - żelbetowym schronie kolejowym, mogącym pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele. Bogata ekspozycja militariów, pojazdów wojskowych, modeli schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wywarła na uczestnikach duże wrażenie a także dokształcać się oglądając wystawy stałe, tematycznie związane z II wojną światową. Urozmaiceniem była możliwość przejechania się pojazdem wojskowym typu Łaz.

Oddaliliśmy się od Łasku tylko o ponad 70 kilometrów, a to wystarczyło, by przenieść się jakby do innego wymiaru – piękna przyroda, ciekawie historycznie miejsca, niesamowita kopalnia, a wszystko tak blisko… Polecamy – satysfakcja i zadowolenie gwarantowane.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszego przewodnika – Adama Świderka, który posiada nie tylko ogrom wiedzy, ubarwionej dobrym humorem, ale również niesamowitą umiejętność zaciekawienia odbiorców.

 

Źródło: Informacja Turystyczna w Łasku

Skomentuj [ 0 ]
11:25, 17.07.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET