Niedziela, 12 stycznia 2025 r., imieniny Arkadiusza, Czesławy, Grety

Pogotowie Reporterskie

PT KRUS w Łasku apeluje: Rolniku! Dźwigaj z głową – mierz siły na zamiary!

 

„Kości i stawy też rolnika sprawy” – to hasło jednej z licznych kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prowadzonych w 2021 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny chorób i urazów układu mięśniowo-szkieletowego, które są nie tylko źródłem dolegliwości, ale zwiększają też ryzyko wypadku przy pracy rolniczej.

Choroby układu ruchu to jedna z najczęściej występujących w społeczeństwie grup schorzeń. Problem ten dotyczy szczególnie rolników. Nasilenia dolegliwości bólowych mogą prowadzić do okresowej lub trwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Przyczyny występowania chorób układu ruchu:

nadmierny wysiłek fizyczny – podnoszenie oraz przenoszenie ładunków o dużej masie i gabarytach, przemieszczanie ładunków w pozycji wymuszonej z jednoczesnym skrętem tułowia, a także zawyżona samoocena możliwości fizycznych człowieka. 
długotrwała praca w wymuszonej pozycji ciała – powtarzalne czynności (częste pochylenia, skręty tułowia, praca na kolanach powodująca obciążenia statyczne), nieodpowiednio przygotowane stanowisko pracy i źle dobrane narzędzia. 
brak odpowiednich środków wspomagających przemieszczanie ładunku 
– wózków, taczek itp.
ekspozycja na wibrację ogólną – dotyczy kierowców ciągników i rolniczych maszyn samobieżnych. 
czas pracy rolnika – zbyt długa praca powodująca przeciążenia narządu ruchu. 
stres – jako działanie długofalowo sprzyjające wypadkom i urazom (spiętrzenie prac związanych z okresem zbiorów, klęski żywiołowe, trudna sytuacja ekonomiczna gospodarstwa, problemy rodzinne). 
praca ze zwierzętami – możliwość wystąpienia urazów narządu ruchu spowodowanych szarpnięciem, przygnieceniem przez zwierzęta itp.
Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu ruchu:

stosując właściwą technikę podnoszenia i przenoszenia – według zasady: podnoś ładunki oburącz, jak najbliżej ciała, na zgiętych kolanach, z wyprostowanymi plecami (tułowiem), unikając obciążenia jednostronnego. 
organizując ergonomiczne stanowisko pracy – redukuj do minimum konieczność wykonywania czynności takich jak: skręty i zginanie tułowia, zginanie nadgarstków, unoszenie rąk ponad głowę, łokci ponad obręcz barków przez właściwy dobór narzędzi pracy na stanowisku oraz ich rozmieszczenie w sposób łatwo dostępny, co znacznie ułatwi Ci pracę.


ograniczając do minimum ręczne prace transportowe – korzystaj z narzędzi pomocniczych (wózków, taczek, transporterów itp.), dziel ładunki na mniejsze części, korzystaj z pomocy drugiej osoby przy przenoszeniu ładunków o większej masie. Przestrzegaj norm podnoszenia i przenoszenia: praca stała – 12 kg (kobiety), 30 kg (mężczyźni); praca dorywcza: kobiety – 20 kg, mężczyźni – 50 kg. 
stosując przerwy w pracy – w celu odciążenia mięśni przez odpoczynek lub zmianę rodzaju wykonywanej pracy (praca urozmaicona). 
kontrolując stan zdrowia – wykonuj podstawowe badania profilaktyczne, zadbaj o systematyczną aktywność ruchową. 
unikając bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z dużymi osobnikami. 
zapobiegając urazom układu ruchu – stosuj zawsze czyste obuwie, dostosowane do wykonywanej pracy, usztywniające staw skokowy, z podeszwą antypoślizgową. Korzystaj z bezpiecznych drabin przy pracach na wysokości, stosuj zabezpieczenia przed upadkiem (przy wchodzeniu i schodzeniu z ciągników, maszyn i przyczep korzystaj z drabinek, podestów oraz uchwytów zamontowanych fabrycznie). 
Nie lekceważ bólu! Skorzystaj z bezpłatnej rehabilitacji

Długotrwałe przeciążenia organizmu mogą dać o sobie znać nawet po kilku latach jako wynik sumy mikrourazów. Jednym ze sposobów zapobiegania lub łagodzenia dolegliwości ze strony układu ruchu jest bezpłatna rehabilitacja, realizowana w Centrach Rehabilitacji Rolników. Rehabilitacja ta zyskała duże uznanie rolników. 

Na rehabilitację leczniczą kierowane są osoby ubezpieczone w KRUS zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, uznane okresowo za całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, które rokują jej odzyskanie w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji. Niedawno centra w Jedlcu i Szklarskiej Porębie uruchomiły nowy profil rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19. 

Podstawą skierowania jest wniosek o skierowanie sporządzony przez lekarza prowadzącego pacjenta, lub prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy (albo komisji lekarskiej Kasy). Kasa ponosi pełne koszty rehabilitacji leczniczej, całodobowej opieki medycznej, zakwaterowania i wyżywienia. Osoba skierowana otrzymuje również zwrot kosztów dojazdu do zakładu rehabilitacji.

Zachęcam wszystkich rolników z powiatu łaskiego i pabianickiego do składania wniosków o skierowanie na rehabilitację. Więcej informacji na temat zasad kierowania na turnusy rehabilitacyjne można uzyskać pod numerami telefonów: (42) 665 07 29 (OR KRUS w Łodzi), (43) 824 15 43 (PT KRUS w Zduńskiej Woli) i (44) 725 64 25 (PT KRUS w Tomaszowie Mazowieckim).

 

Tomasz Nowicki

dyrektor

Oddziału Regionalnego

KRUS w Łodzi

 

Skomentuj [ 5 ]
17:40, 02.06.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

haha @ 06:11, 03.06.2021r. IP: *.*.239.28

W kaczystanie kazdy na końcu g...o dostanie.
A tak dosadnie! Kaczka sra tam gdzie popadnie!

@haha @ 09:23, 03.06.2021r. IP: *.*.123.141

nie martw się, Tobie dzisiaj Grażyna da... tylko dobrze ją nasmaruj

Pracownica @ 11:32, 03.06.2021r. IP: *.*.170.152

Ruda radna z szefowej KRUS w Łasku odeszła na wce szefowa komunałki w kostantynowie ,teraz senator L będzie ja uczył jak zostać dobrym sajso -nurkiem ,tak senator zajmuje się dysponowanie pisiorow na stołki zamiast zajac się praca na rzecz wszystkich gmin

DOpustaka @ 19:42, 03.06.2021r. IP: *.*.121.62

@haha @ 09:23, 03.06.2021r.

tobie nikt nie da bo co tym starym zwisem mozesz/? pomerdać sznurówką haha

xxx xx @ 00:08, 04.06.2021r. IP: *.*.226.62

dobry artykuł, tylko zbyt urzędniczy.Przy podnoszeniu ciężarów nie należy robić tzw "grzbietu kota", "żurawia" itp.) kręgosłup ma być jak najbardziej prosty, z niskiego poziomu podnosimy z klęku.To są pewne taktyki ,które wykorzystują ciężarowcy.przy sztangach.Ja sie tego kiedyś sportowo uczyłem,ale teraz czy zus tego uczy na praktycznych kursach?tylko ulotki pewnie...

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET